Sosyal Medya Hesaplarımız

FMCG ve Retail Pazarı

2009 yılınının Ağustos ayına göre cirolar %13 artış gösterdi…

Editör
AVM Ziyaretleri Ramazan’da artmaya devam ediyor...
Abone Ol:

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ağustos ayı sonuçları açıklandı.

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi geçen yılın Ağustos ayına göre %13 artış gösterdi.

Ramazan ayında da Anadolu ciroları önde…

Ciro Endeksi Ramazan ayında özellikle hipermarket ve süpermarket cirolarındaki belirgin yükselme ile 2009 yılının Ağustos ayına göre İstanbul AVM’lerinde %9 Anadolu AVM’lerinde %16 artış gösterdi.

Türkiye Ağustos ayı AVM verileri bu yılın Temmuz ayına göre ziyaretçi endeksinin değişmediğini gösteriyor ancak 2009 yılı Ağustos ayı verileri ile karşılaştırıldığında toplamda %2’lik bir artış gözlemleniyor. Bu artışta İstanbul AVM’lerinde 2009 yılının Ağustos ayına göre %8’lik düşüşüne rağmen Ramazan’ın etkisiyle Anadolu AVM’lerindeki %9’luk artışın neden olduğu anlaşılıyor.

avm_indeks_agustos3_200

İstanbul’da AVM metrekare verimlilikleri arttı…

Ziyaretçi endeksinin İstanbul’da 2009’a göre %8 oranında azalmasına rağmen ciro endeksindeki %9’luk artış göstermesi AVM’lerdeki metrekare verimliliklerinin artıyor olması anlamına geliyor.

avm_indeks_agustos4_200

AVM Endeksi Ağustos ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hakan Kodal ‘AVM’lerde bu ay Ramazan etkinliklerinin de önemli etkisiyle cirolar ve ziyaretçi sayılarında önemli artışlar yaşanmıştır. Anadolu’da ciro ve ziyaretçi sayıları Ramazan’dan olumlu yönde etkilenirken, İstanbul’da da m2 başına verimlilik önemli derecede artmıştır.’ dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

FMCG ve Retail Pazarı

Sektör ciro payları Şubat 2021

Editör

Yazar:

Ana kategorilerde geçen yıla kıyasla GIDA 1,6 ve EV TEMIZLIK 0,1 puan kazanırken. KİŞİSEL BAKIM 1,6 pay kaybetti.
Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Hane Tüketim Paneli HTÜ değerlendirmesi Mart 2021

Editör

Yazar:

2021 yılının 3 ayını geride bıraktık, geçen sene Mart ayının 2 haftası korona etkisinin ilk görüldüğü dönemdi. Fiyat artışları ve enflasyon etkisi ile hanelerin harcaması 2021 yılının Mart ayında artış gösterdi ama alışveriş sıklıkları geçen yılın Mart ayına göre daha düşük seviyede kaldı.

2021 yılını kendi içinde değerlendirdiğimiz zaman yılın ilk 3 ayında alım sıklığının tekrardan azalmaya başladığını görüyoruz. Özellikle Şubat ayında harcama azalırken Mart ayında da aynı seviyelerde kaldı.

IPSOS mart 2021 4

Mart ayını kategoriler özelinde incelediğimizde ise büyüme gösteren kategori yok, sadece süt ürünleri harcaması sabit kaldı diğer kategoriler ise daraldı. Alışveriş sepetlerinin içerisine bakıldığında ise geçen aya göre alınan ürün adeti azalması devam ediyor harcamanın sabit kalması tamamen fiyat artışlarının etkisinden.

2021 yılının 1. döneminde indirim marketleri ve SPM’lerin harcama artışına katkısı devam ediyor ama bu kanallarda da geçen yıla kıyasla daha az sepet yapılıyor. Sepet sayısı en fazla azalan kanallar ile ulusal ve yerel zincirler ile birlikte bakkallar oldu.

IPSOS mart 2021 3

Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Türkiye Toplam FMCG Ciro Trendi ve Büyüme Oranları (Mart 2019 – Mart 2021)

Editör

Yazar:

Devamını Oku

POPÜLER