Sosyal Medya Hesaplarımız

FMCG ve Retail Pazarı

FMCG ve perakende sektörü 3. çeyrek sonuçları

Editör
Abone Ol:

Nielsen’in düzenli olarak takip ettiği FMCG ve perakende sektörü 3. çeyrek sonuçlarını geçtiğimiz yılın 3. çeyrek sonuçlarıyla karşılaştırdığımızda gıda sektörünün ciro bazında 1,2 puan daraldığını, tütün sektörünün ise 0,6 puan pay kazandığını görmekteyiz.

Bunlarla birlikte kişisel bakım sektöründe 0,4 puan, temizlik ürünleri sektöründe ise 0,2 puanlık bir pay artışı görülmektedir.

2009 yılı ilk üç çeyreğini incelediğimizde gıda sektörünün toplam ticaret içerisinden almış olduğu payın periyodik olarak düştüğü görülüyor. Buna karşın tütün sektörü ilk çeyrekle üçüncü çeyrek arasında 3 puan pay kazanırken, kişisel bakım ve temizlik grupları ise ilk 3 çeyrek yılda stabil bir seyir izlemiştir.

Türk tüketicisi temkinli

Türkiye de Mart ayında 60 olan endeks seviyesi Temmuz ayında 7 puan artarak 67’ye yükselmişti. Türk tüketicisinin güvenindeki bu hızlı artışın, araştırmanın Ekim ayında gerçekleştirilen son raundunda aynı hızda devam etmediğini ve puanın aynı seviyede kaldığını görüyoruz (68). Türk tüketicisi mevcut ekonomik konjonktürde temkinli davranıyor.

Türk tüketicilerinin %91’i halihazırda ekonomik durgunluğun varolduğunu belirtiyor ve %60 bu durumun gelecek bir yıl daha devam edeceğini düşünüyor.

Dünyada geçtiğimiz altı aylık dönemde tüketicilerin belirttiği başlıca endişe alanı iş güvenliği (işini kaybetme olasılığı) iken araştırmanın son raundunda az bir farkla da olsa ekonomik durum ile ilgili endişelerin ilk sıraya geçtiği ve iş güvenliğinin ikinci sırada yer aldığı görülüyor.

nielsen_tuketici

fmcg_toplam_ticaret

fmcg_kisisel_bakim

fmcg_gida

fmcg_temizlik

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

FMCG ve Retail Pazarı

Sektör ciro payları Mart 2021

Editör

Yazar:

Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Hane Tüketim Paneli HTÜ değerlendirmesi Nisan 2021

Editör

Yazar:

Nisan 2021, içinde hem Ramazan dönemini hem de hafta sonu yasaklarını barındıran bir ay.

(daha&helliip;)

Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Türkiye Toplam FMCG Ciro Trendi ve Büyüme Oranları (Nisan 2019 – Nisan 2021)

Editör

Yazar:

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER