Sosyal Medya Hesaplarımız

FMCG ve Retail Pazarı

FMCG ve perakende sektörü 3. çeyrek sonuçları

Editör
Abone Ol:

Nielsen’in düzenli olarak takip ettiği FMCG ve perakende sektörü 3. çeyrek sonuçlarını geçtiğimiz yılın 3. çeyrek sonuçlarıyla karşılaştırdığımızda gıda sektörünün ciro bazında 1,2 puan daraldığını, tütün sektörünün ise 0,6 puan pay kazandığını görmekteyiz.

Bunlarla birlikte kişisel bakım sektöründe 0,4 puan, temizlik ürünleri sektöründe ise 0,2 puanlık bir pay artışı görülmektedir.

2009 yılı ilk üç çeyreğini incelediğimizde gıda sektörünün toplam ticaret içerisinden almış olduğu payın periyodik olarak düştüğü görülüyor. Buna karşın tütün sektörü ilk çeyrekle üçüncü çeyrek arasında 3 puan pay kazanırken, kişisel bakım ve temizlik grupları ise ilk 3 çeyrek yılda stabil bir seyir izlemiştir.

Türk tüketicisi temkinli

Türkiye de Mart ayında 60 olan endeks seviyesi Temmuz ayında 7 puan artarak 67’ye yükselmişti. Türk tüketicisinin güvenindeki bu hızlı artışın, araştırmanın Ekim ayında gerçekleştirilen son raundunda aynı hızda devam etmediğini ve puanın aynı seviyede kaldığını görüyoruz (68). Türk tüketicisi mevcut ekonomik konjonktürde temkinli davranıyor.

Türk tüketicilerinin %91’i halihazırda ekonomik durgunluğun varolduğunu belirtiyor ve %60 bu durumun gelecek bir yıl daha devam edeceğini düşünüyor.

Dünyada geçtiğimiz altı aylık dönemde tüketicilerin belirttiği başlıca endişe alanı iş güvenliği (işini kaybetme olasılığı) iken araştırmanın son raundunda az bir farkla da olsa ekonomik durum ile ilgili endişelerin ilk sıraya geçtiği ve iş güvenliğinin ikinci sırada yer aldığı görülüyor.

nielsen_tuketici

fmcg_toplam_ticaret

fmcg_kisisel_bakim

fmcg_gida

fmcg_temizlik

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

FMCG ve Retail Pazarı

Online Market Satış Fiyatları Enflasyonu (Mart 2021 – Mart 2020 karşılaştırması)

Editör

Yazar:

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla online enflasyon artışı %95,3 ile kadın tıraş bakımı kategorisinde gerçekleşmiştir.
Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Sektör ciro payları Nisan 2021

Editör

Yazar:

Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Ayın Kategorisi: Kadın&Erkek Traş Bakım Online Market Birim Satış Fiyatları Trendi (Mart 2020 – Mart 2021)

Editör

Yazar:

Geçtiğimiz seneye göre kadın tıraş bakımı ürünlerinde % 95,3’lük, erkek tıraş bakım ürünlerinde ise % 57,7’lik bir artış olmuştur.
Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER