Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

7 milyar dolarlık ‘kozmetik’ ve ‘temizlik’ sektörü tek çatıda buluştu

Editör
sabun_sanayicileri
Abone Ol:

Kozmetik, temizlik ve kişisel bakım sektörlerinin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmek için faaliyet gösteren iki farklı sektörel dernek; Sabun ve Deterjan Sanayicileri Derneği ile Kozmetik ve Tuvalet Müstahzarları Üreticileri Derneği, aynı çatı altında birleşti. Derneğin yeni adı Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği (KTSD) oldu.

Toplamda 7 milyar Dolar’lık bir pazarı oluşturan kozmetik, temizlik ve kişisel bakım sektörlerinde üretici ve ithalatçı firmaların birliğini ve geniş kapsamlı temsilini sağlayan KTSD’nin öncelikli hedefi, ülkede ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek, temsil ettiği sektörlerin gelişimine destek olmak.

KTSD, kozmetik, temizlik ve kişisel bakım alanında ülkeye ve topluma fayda sağlayacak bilimsel temelli projeleri hayata geçirerek, Türkiye’nin bu alanlarda Avrupa standartlarında bir ülke olarak konumlanmasını sağlamayı, önde gelen sorumluluklarından biri olarak kabul ediyor.

KTSD’nin kısa vadeli hedefleri arasında ‘piyasa verileri ve teknik bilgiler ışığında; temizlik ve kişisel bakım sektörlerinin bilgi kaynağı altyapısı oluşturulması’ geliyor.  İlgili sektörlerin temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantıları, eğitimler, seminerler düzenlemeyi planlayan KTSD,  temsil ettiği sektörlerin, Avrupa Birliği uyum politikaları kapsamında, kamusal alandaki en güçlü sosyal paydaşı olarak faaliyet göstermeye devam ediyor.

ktsd_uyelerBaşkanlığını Colgate Palmolive Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Pura’nın üstlendiği dernek yönetim kurulunda Unilever, Procter & Gamble, Avon,  L’oreal, Eczacıbaşı, Cognis, Hayat Kimya, Evyap, Henkel ve Johnson Wax gibi lider kuruluşların üst düzey temsilcileri yer alıyor.

Pura, sektörün bazı kilometre taşlarını ise şöyle açıkladı:

-SDSD ve KTMD, kuruluşundan bu yana kozmetik, deterjan ve kişisel bakım sektörlerinde devletin düzenleyici ve denetleyici bir rol üstlenmesini desteklemek adına uzun yıllar süren çalışmalarda bulundu.

– Her iki dernek de, 1999 yılında Helsinki kararlarını takiben, Türkiye’de başlayan AB uyum sürecinde kozmetik, deterjan ve kişisel bakım sektörlerini temsilen aktif rol aldı.

– 2001-2005 yılları arasında, Kozmetik Kanunu ve Yönetmeliği ile Deterjan tebliğinin piyasa denetim ve gözetime yönelik eksikliklerini gidermek için ilgili kararların alınması ve yönetmeliğin hazırlanması konusunda Ankara ile aktif çalışmalar yürütüldü.

– 2002 yılında, her iki derneğin ortak girişimi ile Türkiye’de bir TAIEX (Technical Assistance for Information Exchange Programme) konferansı düzenlendi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER