Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

A101, sağlıkçı Memorial ile büyüyecek

Editör
Abone Ol:

Bir buçuk yıl önce kurulan indirim marketleri zinciri A101’e sağlık sektöründen ortak geldi. Şirketin üçte birini kısa bir süre önce satın alan deterjan ve temizlik kâğıtları üreticisi Hayat Holding, hisselerini Memorial Hastanesi’nin kurucusu Aydın ailesine devretti. Aile, market zincirinin ana ortağı oldu.

Zaman Gazetesi’nden Ercan Baysal’ın haberine göre Türkiye’nin önde gelen indirim mağazası zincirlerinden A101’in ortaklık yapısı değişti. Hayat Holding’in kısa bir süre önce aldığı hisseler Memorial Sağlık Grubu’nun kurucusuna geçti. El değiştirmenin ardından en büyük hissedar yüzde 29,8 ile Aydın ailesi olurken, Aziz Zapsu’nun başkanlığını yürüttüğü Singapur merkezli Oligo Investment Holding’in hisse oranı ise yüzde 22,8’e geriledi. Asya Katılım Bankası da yüzde 21,8’lik pay ile üçüncü büyük ortak olmayı devam ettirdi. 9 Kasım 2009 tarihinde gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurul sonrasında hisse değişimi tamamlanmış oldu. Deterjan, çocuk bezi, hijyenik ped ve temizlik kâğıtlan üreticisi Hayat Holding’in market zinciriyle yollarını kısa sürede ayırması dikkat çekerken konuya ilişkin A101’den yapılan açıklamada iş münasebetinin olumlu şekilde devam ettiği kaydedildi.

A101 Türkiye’nin en büyük indirim marketi zinciri BİM’in kurucusu Aziz Zapsu’nun başkanı olduğu Singapur merkezli Oligo Investment Holding tarafından Mart 2008’de kurulmuştu. Önce şirket hisselerinin yüzde 23’ünü Bank Asya’ya satan Zapsu, son olarak şirketin yüzde 30’unu da Hayat Holding’e bağlı AS Tüketim Mallan AŞ’ye iki buçuk ay önce devretmişti. Hayat Holding’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, AS Tüketim Mallan’nın A101 mağazalarının yüzde 30 hissesini devralması ile markette satılan özel markalı deterjan, çocuk bezi, hijyenik ped ve temizlik kâgıtlarının artık Hayat a-101_memorialHolding’in tesislerinde üretileceği belirtilmişti. A101 mağazalarının yüzde 29,8’lik hissesini alarak en büyük ortak olan Aydın ailesi, 1995 yılında Memorial Sağlık Yatırımları AŞ’yi kurdu. Grubun yönetim kumlu başkanlığı görevini Turgut Aydın yürütüyor. Şirketin ilk projesi olan Memorial İstanbul Hastanesi, 1996 yılında hizmete başladı. 2003 yılında ise Bağdat Caddesi’nde Memorial Suadiye Tıp Merkezi hizmete açıldı. Memorial, Türkiye’de sağlık alanında uluslararası JCI akreditasyon belgesini alan ilk hastane olmuştu. Perakende sektöründe ‘Harca Harca Bitmez’ sloganıyla yola çıkan işadamı Aziz Zapsu, BİM’den sonra A101 ile gıda perakendeciliğine geri dönüş yapmıştı. A101, kuruluşunun ilk ayında 121 mağaza sayısına ulaştı. Bir buçuk yıl içinde süratle şube açarak büyüme yolunu tercih eden şirketin bugün 410 faal mağazası bulunuyor. 2015 yılma kadar 2 bin mağazaya ulaşılması hedefleniyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Haluk Dortluoğlu, Bim CEO’su oldu

Editör

Yazar:

BİM’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Latif Topbaş görevini Mahmud Muhammed Topbaş’a devretti. 1 Eylül 2023 itibariyle BİM’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Muhammed Topbaş oldu. Şirkette uzun süredir İcra Kurulu Üyesi ve COO olarak görev yapan Galip Aykaç bu görevlerinden ayrılarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Yönetim Kurulu toplantısında ayrıca şirketteki mevcut İcra Kurulu yapısı sona erdirilerek “Chief Executive Officer” (CEO) pozisyonunun oluşturulmasına karar verildi. 2005 yılından bu yana şirkette CFO ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Dortluoğlu’nun CEO olarak atanmasına karar verildi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO’dan Türkiye Perakende Buluşması

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi, “Türkiye Perakende Buluşması” gerçekleştirdi. 2 Ağustos Çarşamba günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda perakendeci katıldı. Sektörler sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Happy Center CEO’su Yavuz Altun, “İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi olarak 85 zincir market sahibi meslektaşımızla istişare toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıya Türkiye’nin 7 bölgesinden katılım ve destek oldu. Başta İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca olmak üzere Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün ve İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere ve tüm İstanbul Ticaret Odası Perakende komitesi üyelerimize, TPF, PERDER üyelerimize katkı ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER