Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

A101’de ortaklık zora girdi

Editör
a-101_200
Abone Ol:

Zapsu ailesinin zincir mağazası A-101’in çoğunluk hissesini almak için el sıkışan Hayat Holding, yaşanan güven sorunu nedeniyle market zincirini almaktan şimdilik vazgeçti.

6 yılda bin 750 mağaza hedefleniyor Firmanın ortaklık yapısı (Yüzde) Diğer Ortaklar %23.8 BalsuGıda % Hayat Holding % 30.8 Bank Asya %22.4

Yaklaşık iki ay önce A101’in yüzde 30.84’ünü satın alan Kiğılı ailesinin yönettiği Hayat Holding ile diğer ortaklar Bank Asya ve Zapsu ailesi arasında yaşanan güven sorunu ortaklığı sona getirdi.
Süreci bu hale getiren ise Bank Asya’nın yönetimde etkin rol almak istemesi ve marketlerde satılacak marka isimlerine kadar müdahale etmesi olmuş. Özellikle private label markalarını büyütmek ve kendi markalarını yaygınlaştırmak için A101’in çoğunluk hissesini satın alan Hayat Holding’in bu müdahaleyi kabul etmediği ve ortaklıktan vazgeçtiği belirtiliyor.
Hayat Kimya Başkan Yardımcısı Avni Kiğılı, ortaklıkla ilgili daha önce yaptığı açıklamada Hayat Grubu’nun kendi ürünlerini private label (özel marka) olarak satabileceği bir zincir mağaza aradığını ve sonunda Zapsu’lar ile el sıkıştıklarını söylemişti.

BİM modeli örnek alındı

Türkiye’nin en büyük indirim marketi zinciri BİM’in kurucusu Aziz Zapsu, 1995’te kurduğu şirketi sattıktan sonra Evdi, Tedi, Aydi gibi indirimli ev tekstili, ayakkabı ve hazır giyim markalarını zincirleştirmeye başlamıştı. Bir yandan da For You konseptini hayata geçiren Zapsu kurduğu şirketlere ortak almak yoluyla büyüme yolunu tercih ediyordu. Zapsu’nun başkanı olduğu Singapur merkezli Oligo Investment Holding Mart 2008’de 10 milyon TL sermaye ile A101’i kurdu.

Aziz Zapsu’nun sahibi olduğu Oligo Investment strateji olarak BİM modelini benimsedi. BİM’de Bank Of America ve Merrill Lynch ile yapılan ortaklığın bir benzeri Bank Asya ile yapıldı. Böylece Zapsu tekrar indirimli gıda marketler zinciri işine geri dönmüş oldu.

Başına Erdal Tüfekçi geçmişti

Önce şirket hisselerinin yüzde 23’ünü sonraları halka arz edilmesi şartıyla Bank Asya’ya satan Zapsu, son olarak şirketin yüzde 30.8’ini Hayat Holding’e bağlı AS Tüketim Malları Şirketi’ne sattı. Böylece şirketin ortaklık yapısı Bank Asya, Zapsu ailesi ve Hayat Holding şeklinde oluştu. Bir buçuk yılda 350 mağaza ve bin 847 çalışana ulaşan perakendeci A101’in başına Uyum Marketleri’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptıktan soma Hayat Kimya’ya İş Geliştirme Direktörü olarak transfer edilen Erdal Tüfekçi getirilmişti. Grup 2010’a kadar 450, 2015’e kadar da bin 750 mağazaya ulaşmayı planlıyordu.


Hayat, A101 markalarını üretecekti

Satın alma sonrası yapılan açıklamada Hayat Kimya’nın A101 ‘e ait özel markalı deterjan ve temizlik kâğıtlarını üreteceği, aynı zamanda kendi ürünlerini de marketler aracılığıyla daha fazla yere ulaştıracağı belirtilmişti.

Kaynak: Sabah Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER