Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

ANFAŞ Food Product için geri sayım

Editör
anfas_food
Abone Ol:

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, 18. Uluslararası Yiyecek ve içecek İhtisas Fuarı’nın bu yıl 16-19 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi.

ANFAŞ Başkanı Çalık, 45 bin ziyaretçi bekledikleri fuara 415 firmanın katılacağını söyledi. Çalık, fuarda 3. Türkiye Yaratıcı Barmenler Yarışması ve Türkiye Kahve Yıldızları 2011 Barista Yarışması da düzenlenecek.

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, 18. Uluslararası Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı’nın bu yıl 16-19 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi. Mustafa Çalık, Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği (TGYD) Eşbaşkanı Hamza Yalçın ve Kahve Yıldızları Organizatörü Murat Çakan ile birlikte Dedeman Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında fuar hakkında bilgi verdi. “ANFAŞ Food Product 2011 18. Uluslararası Yiyecek ve içecek İhtisas Fuarı 16 Şubat’ta açılacak. 45 bin ziyaretçinin beklendiği fuara 415 firma katılacak. Tanm ve Köyişleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği, Profesyonel Otel Yöneticileri Demeği, Türkiye Aşçılar Federasyonu, Şefler Birliği ve Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen fuarın 18. yılında gıda, ağırlama, konaklama, hızlı tüketim, restoran sektörlerine ve turizme sağladığı katkılarla. Türk gıda sektörünün en büyük ticari etkinliği haline gelmiştir.” Çalık, fuarı turizm bölgeleri yoğun olmak üzere, Anadolu, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki oteller, restorantlar, fast foodlar, barlar, kafeteryalar, pastane zincirleri, süper marketler, gıda toptancılan, üniversiteler, okul kantinleri, resmi kurumlar, hastaneler, yurtlar, ordu evleri, yemek fabrikaları ve tüm yiyecek içecek profesyonellerinin ziyaret edeceğini duyurdu. Çalık, 103 farklı süpermarket zincirinin satın alma yöneticileri. 200’ün üzerinde catering ve yemek fabrikası sahibi, 16 yurtkur müdürü, 43 yurtkur işletmecisi. 130 kişilik askeri mutfak ve tesislerin yetkilileri, binin üzerinde restorant ve fast food zinciri yöneticileri, iki bin kişilik otel satın alma müdürü ve yöneticileri. Türkiye’deki tüm havalimanların catering satın almacılarının fuara ziyaretçi olarak katılacaklarını bildirdiklerini ifade etti. Lübnan, İtalya, Rusya, BAE, Katar, Bulgaristan, İsrail, Almanya, Ürdün, Avusturya, Gana, İngiltere, Mısır, Kuveyt, Azerbaycan, Suudi Arabistan’dan profesyonel ziyaretçilerin fuara geleceğini bildiren Çalık, “Ayrıca Irak’ın Kerkük ve Erbil şehirleri ticaret odalarından 40 kişilik heyet ile Suriye’nin başkenti Şam’dan 16 kişilik heyet de fuara gelecek” dedi.

Türkiye Gastronomi Yöneticileri Derneği Eşbaşkanı Hamza Yalçın ise fuarda Türkiye Barmenler Yanşması’nın düzenleneceğine dikkati çekerek, “yarışma fuar alanında özel olarak tasarlanan 500 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek. 3. Türkiye Yaratıcı Barmenler Yarışmasında barmenler becerilerini, yaratıcılıklarını, yeteneklerini 4 gün boyunca ziyaretçilere sunacaktır. Türkiye genelinde 120’den fazla barmenin katılacağı yanşmada ilk üçe giren yarışmacılara çeşitli armağanlar verilecek” diye konuştu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER