Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Avrupa’nın en yüksek binası İstanbul Sapphire kapılarını açıyor

Editör
sapphire_aciliyor
Abone Ol:

Seyir Terası, Sapphire Çarşı, ve rezidanstan oluşan İstanbul Sapphire, kentin simgeleri arasında yer alacak.

Kiler GYO tarafından 250 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen İstanbul Sapphire kapılarını açıyor. 261 metre anten yüksekliği ile Türkiye ve Avrupa’nın en yüksek binası olan İstanbul Sapphire, Seyir Terası, Sapphire Çarşı ve rezidanstan oluşuyor.

4 Mart 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açılacak olan İstanbul Sapphire, basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıya Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş ve Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Melkan Tabanlıoğlu katıldı.

İstanbul Sapphire projesinin kendileri için büyük önem arz ettiğini aktaran Nahit Kiler “Kiler GYO olarak gayrimenkul sektörü için dönüm noktası niteliğinde bir proje yaratma hedefiyle yola çıktık. Amacımız; büyüyen ve yükselen Türkiye’ye yakışan, tasarımı, teknolojisi ve altyapısı ile İstanbul’un hatta ülkemizin simgesi haline gelecek bir eser yaratmaktı” diye konuştu.

Geleneğe sahip çıkarken geleceğe de bugünden imza atmak felsefesiyle hareket ettiklerini kaydeden Kiler, “Şehrimize hem estetik hem de referans noktası olarak katkı sağlayacak İstanbul Sapphire’i arsa hariç 250 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdik. Projenin hiçbir aşamasında kaliteden taviz vermedik. İstanbul’da malzeme ve altyapıda kalite anlamında rakipsiz bir proje ortaya çıkarmış olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

İstanbul’un yeni tepesi

261 metre anten yüksekliği ile Avrupa’nın ve Türkiye’nin en yüksek binası İstanbul Sapphire’in 236 metre yükseklikteki ‘Seyir Terası’nın Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken Nahit Kiler şunları söyledi: “New York, Paris, Tokyo, Dubai gibi dünyanın belli başlı şehirlerinin ardından, İstanbul’a ve Türkiye’ye, bir dünya metropolüne yakışacak muhteşem bir Seyir Terası hediye etmenin heyecanını yaşıyoruz. Seyir Terası ziyaretçilerine ilk defa, Kız Kulesi, Ayasofya, Bozdoğan Kemeri, Dikilitaş ve benzeri pek çok tarihi yapıyı, iki kıtayı, iki denizi ve iki köprüyü aynı anda görme fırsatı sunacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından günübirlik turizm destinasyon alanı olarak kabul edilen Seyir Terası’nın, İstanbul’u ziyaret eden 8 milyon yabancı turist kadar yerli turistlerin ve İstanbulluların da ilgi odağı haline gelmesini bekliyoruz.”

Seyir Terası’na özel tasarlanan Simülasyon Salonu’nun yanısıra, seyir dürbünleri, etkinlik alanları, hediyelik eşya, fotoğraf köşesi ve kafesi ile her yaştan ziyaretçi için eğlendirici ve öğretici bir deneyim sunacağını da vurgulayan Kiler “Sapphire Seyir Terası bir kez değil, pek çok kez ziyaret etmek için cazip etkinliklerin sunulacağı, yerli turistin, okulların, üniversitelerin ve fotoğrafçılık tutkunlarının vazgeçilmez bir uğrak noktası ve bir ‘Kültür Destinasyonu’ olacak” diye konuştu.

İstanbul’un yeni geleneksel çarşısı

Sapphire Çarşı hakkında bilgi veren Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş ise, AVM’de 130 mağazanın yer aldığını belirterek şunları söyledi: “Sapphire Çarşı, Pazar katındaki geleneksel İstanbul tatları, mimarideki İstanbul dokuları ve hediyelik çarşı konsepti ile İstanbulluların her aradığını bulduğu bir çekim noktası olacak. 46 bin metrekare alana yayılan ve 30 bin kiralanabilir alana sahip Sapphire Çarşı’nın yılda 15 milyon yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.”

Alkaş kentin tarihi ve sanatsal dokusundan faydalanarak, 7. tepede 7. tarihi alışveriş bölgesinin ortasında geleneksel ile çağdaşı buluşturan Sapphire Çarşı’nın iç tasarımında “İstanbul’un en yüksek noktasında İstanbul’un Yeni Geleneksel Çarşısı” temasını vurguladığını kaydetti.

200 metrede bahçe, 163 metrede golf

Rezidanslarla ilgili bilgi veren Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı Melkan Tabanlıoğlu ise “İstanbul Sapphire her üç katta bir yer alan dikey bahçeleri, 163 metrede golf oynama imkanı sunan 1600 metrekarelik golf salonu ve 4 metreyi aşan kat yüksekliği ile sıradışı bir yaşam biçimi sunuyor” dedi. Tabanlıoğlu; 261 metre yüksekliği, tasarımının estetiği nedeniyle Sapphire’in İstanbul’un her yerinden görülen ve tanınan bir bina olduğu kadar enerji tasarrufu sağlayan altyapısı ve ekolojik özelliklerine de dikkat çekti. Tabanlıoğlu “Toplam 160 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Sapphire’de çevre dostu sistemlerin kullanılmasıyla enerji tüketimi kontrol ediliyor. Her 3 katta yer alan yeşil alanlar, doğal ve sıcak bir atmosfer sağlarken, bahçeli ev hissi yaratıyor. Çift cam cephe sistemi sayesinde rezidans genelinde, dışarıdan gelen doğal hava kullanılıyor. Böylece enerjiden de yüzde 25 tasarruf edilebiliyor” dedi.


Sapphire hakkında;

•    Dünyanın 97. yüksek binası

•    Türkiye ve Avrupa’nın en yüksek binası

•    165 bin metrekare inşaat alanı

•    46 bin metrekare alışveriş merkezi

•    261 metre yükseklik

•    236 metrede Seyir Terası

•    200 metrede bahçe keyfi

•    163 metrede golf

•    56’sı zemin üzerinde olmak üzere toplam 66 kat

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER