Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Bayramı bekleyen esnafın gözü emekli maaşlarında

Editör
maas_200
Abone Ol:

Ekonomik krizin etkilerini Ramazanla bir nebze de olsa atlatan esnaf, bayramdan önce emekli maaşlarının ödenmesi halinde işlerin daha da açılacağını ifade ediyor. Ramazan ayında en çok pide, hurma ve ceviz tüketiliyor. Bursa Muhallebiciler ve Pastacılar Odası Başkanı Necip Daş, geçen yıllara oranla Ramazan ayının yaz aylarına da denk gelmesi nedeniyle beklentilerin gerisinde kalındığına dikkat çekti.
Daş, “Beklentilerimizin altında bir Ramazan ayı geçiriyoruz, ancak buna da şükür, esnafımız elinden gelen mücadeleyi yapıp, en iyi şekilde hizmetini veriyor. Yaz sıcakları ile kaçak üretimlerden dolayı tatlıcılar başta olmak üzere esnafın işleri bekleneni veremedi. Yerel yönelimlerinde özellikle kaçak işletmeler ve ruhsat işletimine aykırı üretimler konusunda daha duyarlı olmaları gerekiyor” dedi. Esnafın artık bayramı beklediğinin altını çizen Necip Daş, ‘Artık insanımızı ve esnafımızı bayram öncesinde ödenecek maaşlar rahatlatacaktır. Bizler de en başta emekli maaşlarının ödenmesini bekliyoruz. Eğer vatandaş maaşını alırsa, harcama yapar, bu da piyasaların canlanmasını sağlayacaktır” şeklinde sözlerini tamamladı. Bursa’nın meşhur kapalı çarşılarından olan Tus Pazarı esnaflarından Esin Baharat’ın sahibi Tahsin Esin (65) Ramazan ayından memnun olduklarını belertti. Hurma tüketiminin Ramazan ayında tavan yaptığını ifade eden Tahsin Esin, hurmanın Suudi Arabistan, Tunus, Cezayir ve İran’dan ithal edildiğini ve Ramazan öncesi Türkiye’ye tonlarca hurma geldiğini aktardı. Yaş ve kuru olmak üzere onlarca çeşit hurma satışı yaptıklarını anlatan Esin. hurmanın yanı sıra hurma yan ürünlerinin de bu dönemde ilgi gördüğünü söyledi. Tus Pazarı’nda 40 yıldır esnaflık yaptığının altını çizen Talisin Esin, hurmanın yanı sıra Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi Bursa’da da baklava yapımı nedeniyle ceviz satışında büyük artış yaşadıklarını söyledi.

Kaynak: İstanbul Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER