Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

BİM: Giderleri kontrol ederek büyümeyi yakaladık

Editör
Abone Ol:

Private Label Zirvesi’nde konuşan Galip Aykaç ve Mehmet Nane, güne damgasını vurdular.

Özel Markalı Ürünler Tedarikçileri Derneği (PLAT) tarafından düzenlenen “Private Label Zirvesi”, 22 Ekim tarihinde gerçekleşti. Sektörün üretici, tedarikçi ve alıcı gibi tüm bileşenlerinin bir araya geldiği zirvede BİM COO’su Galip Aykaç, CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane konuşma yaptılar. Açılış konuşmasını ise PLAT Yönetim Kurulu Başkanı İmer Özer gerçekleştirdi. Nielsen, Türkiye’de private label sunumunu gerçekleştirdi.
Ataman Kozmetik’in eski sahibi, Uni Wipes’i dünya markası yapan Ataman Özbay’da girişimcilik hikayesini konuklarla paylaştı.
Dünyada private label sektörünün en önemli oyuncusunun Almanların Aldi şirketi olduğunu söyleyen Aykaç, “Aldi, 2. Dünya savaşından sonra 2 kardeş tarafından kuruldu. Bugün de hızla büyüdü. Bizde BİM olarak kurulduğumuz günden bu yana imalata bulaşmama konusunda kararlılığımız vardı. BİM’e diş fırçası yapan bir üretici vardı. Sahibi 86 yaşında ve mirasçısı da yoktu. Bu firmayı biz aldık. Kapasite yetmeyince Almanya’dan makine aldık. Almanya’da sanayileşme ülke geneline yayılmış durumda. Başarı buradan kaynaklanıyor. Göçlerin büyük şehirlere yapılması böylelikle engelleniyor” dedikten sonra şu bilgileri verdi:
“Türkiye’de 3, 5, 10 mağazası olan ve 10 yıl önce işe başlayan perakendeciler var. Tamamı aile şirketi. Bunlar 2. Kuşakta sorunlar yaşıyorlar. 1995 yılında kurulan BİM’in iş modeli private label üzerine kurulmuş durumda. Aldi’nin yüzde 96’sı PL iken bizde bu tablo yüzde 70 düzeyinde.
Almanya’ya Aldi ve Lidl’ı görmeye gidince bizde PL konusunda hem fikir olduk. Tercihimiz satışı yüksek ürünlerdi. Ama elimizde hiç marka yoktu. Ülker’e Murat Ülker ile konuşmaya ve marka almaya gitmiştik. Kendisinin çok markayı bünyesinde tuttuğunu biliyorum. Bize 4 marka önerdi. Biz, talip olduk ve Dost’u aldık. Ama Murat Ülker, Dost’u bisküvi markası yapmak istemiş. Yine de bize markayı verdi. Dost, bugün Türkiye’nin lider süt, yoğurt markasıdır.”
41 yıldır perakendecilik yaptığını ifade eden Aykaç, “Gima’da iken Marmara Birlik’ten zeytin alıp, bunları Gima markalı bidonlara koyarak satmıştık. Buna PL demek doğru olmaz. PL’nin bizlere faydası çok fazla. Ürünü deneyen tüketiciler, sadık müşteri oluyorlar.  Dünya, gıda da tıkanmaya doğru gidiyor. Çalışan kadınların artması nedeniyle hazır yemek ve donuk ürünler pazarı büyüyor. Sağlıklı ürünlere doğru bir yönelme var. Biz, bildiğimiz işi yapıyoruz. Giderlerini kontrol ederek büyümeyi yakaladık. 6 ay üzerinde çalışıp Le Cola’yı ürettik. Yeni şeyler üretip tüketicinin beğenisine sunmalıyız. Yeni ne üretirseniz kapımız açık.”
CarrefourSa Genel Müdürü Mehmet Nane,  Mersinli olduğunu ve dedesinin de perakendeci olduğunu, Mersin Ticaret Odası’na da kayıdı bulunduğunu söyledi. 4 kardeşi olduğunu, çocukluk ve gençlik yıllarının 20 metrekarelik dükkanda geçtiğini söyleyen Nane, “9 yılda bankacılık yaptım. Temmuz 2013 yılında yönetimi Sabancı olarak Fransızlardan devir aldık. PL’nin bakış açısını değiştirdik. No: 1 markamız vardı ve en ucuz ürünlerdi. Bunu hemen kaldırdık. Şimdi ürünün üzerine Carrefour markasını koyuyoruz. Bu marka ile müşteri sadakatini arttırdık. Ciromuzda her geçen gün artıyor. Önce hareketli ürün gruplarından işe başladık. Pl ürünlerimizi öne çıkardık. Kataloglarımızda PL ürünlerinin hangi firma tarafından üretildiğini belirttik. Ambalajları değiştirdik. Organik ürünleri üretmeye başladık. Yumurta markamız çok başarılı oldu. Kalite ve fiyat dengesini yakaladık. Türkiye’de kendi markamızla en fazla kırtasiye ürünleri ve bisiklet satan firmayız” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER