Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

BİM, hem ciroda hem de mağaza sayısında perakende sektörünün lideri oldu

Editör
haluk_dortluoglu-galip_aykac
Abone Ol:

Perakende sektörünün yeni lideri BİM 2010’u rakiplerinin önünde tamamladı. Açıklanan mali sonuçlara göre BİM geçen yıl cirosunu % 24 oranında artırarak 6,57 milyar TL düzeyine çıkardı.

Perakende sektörünün yeni lideri BİM 2010’u rakiplerinin önünde tamamladı. Açıklanan mali sonuçlara göre BİM geçen yıl cirosunu % 24 oranında artırarak 6,57 milyar TL düzeyine çıkardı. BİM’in net karı ise bir önceki yıla göre % 15 artarak 245,6 milyon TL olarak gerçekleşti. Yıllardır mağaza sayısında lider olan BİM, bu sonuçlarla cirosu ile de birinci olarak liderliğini pekiştirdi.

2010’da 142 milyon TL yatırım yapan BİM, açılan 323 yeni mağaza ile yılsonunda mağaza sayısını 2.951’e, çalışan sayısını ise 16.508’e çıkardı. BİM’in mağaza sayısı 7 Mart 2011 tarihi itibarı ile 3.009’a ulaştı. Faaliyetlerini toplam 800.000 m² satış ve 350.000 m² depolama alanında sürdüren BİM’in satışlarının yaklaşık % 60’ını özel markalı ürünler, % 36’sını markalı ürünler oluşturdu.

BİM İcra Kurulu Üyesi ve COO’su Galip Aykaç basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye’de organize perakende sektörünün ciro bazında % 4 büyüdüğü 2010 yılında, BİM’in cirosunu % 24 artırması önemli bir başarıdır” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu başarının altında, BİM iş modelinin ülkemizde gönülden benimsenmiş olması yatıyor. Tüketiciye yüksek kaliteli ürünleri uygun fiyatlardan sunarak hizmet ediyor, büyürken sektörümüzü de büyütüyoruz. BİM geçen yıl ortaya koyduğu performansla, perakende sektörümüzü geleceğe taşıyan en dinamik güçlerden biri olduğunu bir kez daha gösterdi. Türkiye ve tüketiciler için hizmet etmeye devam edeceğiz.”

BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su Haluk Dortluoğlu ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“2010 yılında güçlü bir performans gösterdik. Müşterilerimiz ve ülkemiz için bir katma değer ortaya koyarak, istikrarlı büyümemizi sürdürdük. Bu yıl içinde 200 milyon TL yatırım yaparak 350’den fazla yeni mağaza ve 5 bölge deposu açmayı, yaklaşık 2.000 kişiye daha istihdam sağlamayı planlıyoruz. Fas’ta da 2011’de 40 yeni mağaza açarak, yılsonu itibarı ile bu ülkede 85 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.”

BİM’in perakende sektöründeki başarılı performansı küresel düzeyde de sonuçlar veriyor. Dünyanın önde gelen danışmanlık ve hizmet firması Deloitte’un hazırladığı “Perakende’nin Küresel Güçleri 2011” raporunda Dünyanın en büyük 250 perakende kuruluşu arasında 220. sırada yer alarak, bu listeye girmeyi başaran iki Türk perakende kuruluşundan biri oldu. BİM ayrıca 2004 – 2009 yılları arasında dünyanın en hızlı büyüyen perakende şirketleri listesinde 8. oldu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER