Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Bim ve Migros küresel arenada en hızlı büyüyen ilk 50 parekendeci arasında

Editör
ugur_suel
Abone Ol:

Deloitte, “Yeni pazarlara açılmak: Perakendenin Küresel Güçleri 2011” raporunu yayımladı…

Deloitte, “Yeni pazarlara açılmak: Perakendenin Küresel Güçleri 2011” raporunda perakende sektöründeki şirketlerin 2009 mali yılındaki durumlarını ve gelişmelerini inceledi. Global ekonomik düşüş nedeniyle tüketicilerin dikkatli davranmaya başlaması sonucunda satışların büyümesinin durduğu ancak şirketlerin kârının yükseldiği görülüyor. Raporda yer alan, Dünyanın En Hızlı Büyüyen İlk 50 Perakendeci sıralamasında 3.691 milyon USD satışla Migros Ticaret 4’üncü sırada, 3.440 milyon USD satışla da BİM 6’ncı sırada bulunuyor. Son 20 senedir öngörülen globalleşmenin gerçekleşmesinin beklendiği ancak şirketlerin çok iyi bir stratejiyle hareket etmeleri gerektiği belirtiliyor.

Global ekonomik düşüşün sonucu olarak 2009 yılında mevcut krediler tükendi ve tüketiciler daha dikkatli davranmaya başladı. Buna paralel olarak 2009 mali yılında dünyanın en büyük 250 perakendecisinin satışlarında düşüş gerçekleşti. Deloitte, yayımladığı “Yeni pazarlara açılmak: Perakendenin Küresel Güçleri 2011” raporunda şirketlerin masraflarını azaltma ve mal stoklarını düzenleme çalışmalarının olumlu sonuçlandığını belirtiyor. Dünyanın en güçlü ilk 250 perakende şirketinin toplam net kârının 2008’de %2,4 iken, 2009’da %3,1’e yükseldiği görülüyor. ‘İlk 250 Global Perakendeci’ sıralamasında bulunan Migros Ticaret ve BİM, aynı zamanda ‘En Hızlı Büyüyen İlk 50 Perakendeci’ sıralamasında da yer alıyor.

Raporu değerlendiren Deloitte Türkiye Danışmanlık Sorumlu Ortağı ve Tüketim Endüstri Lideri Uğur Süel şunları söyledi:

“Perakendeciler, maliyetlerini azaltmak konusunda hızlı davrandılar ve bunun avantajlarından faydalanıyorlar. Satışlarda düşüşler olmasına rağmen şirketlerin kârının arttığı görülüyor. Gelişmiş pazarlardaki talep yetersiz kalırken, gelişmekte olan pazarlardaki talebin artan nüfusun da etkisiyle giderek arttığı gözlemleniyor. Bu durumun perakendecilik sektöründe globalleşmenin gerçekleşmesinde rol oynayacağını düşünüyorum ancak şirketlerin bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Raporumuzun farklı sektörlerdeki şirketler için de faydalı olacağını umuyorum. İlk 250 sıralamasının yanı sıra en hızlı büyüyen şirketler arasında bulunan Migros Ticaret ve BİM’i de başarılarından dolayı kutluyorum.”

İlk 10 şirket değişmedi ancak satışlarında düşüş görülüyor

Tüm bölgelerde perakendeciler satışların büyümesi konusunda bir düşüş yaşadı ancak Afrika ve Orta Doğu dışındaki bölgelerde kârlılıkta artış olduğu görülüyor. En fazla artışın görüldüğü Latin Amerika’da kâr marjı %1,4’ten %3,3’e yükseldi. ABD’deki perakendecilerin kârlılığı %1 civarında artış göstererek 2009 mali yılında %3,4 olarak gerçekleşti. 2008 yılında %2,5’lik kâr marjı 2009’da %3,5’e yükselen İngiltere en yüksek kâr marjına sahip ülke oldu.  %7,1 ile de en hızlı büyüme oranına sahip ülkeler arasında yer aldı.

Listedeki ilk 10 şirket bir önceki yılınkilerle aynı ancak Carrefour, Metro, Costco ve Home Depot’nun satışlarında düşüş olduğu görülüyor. Sadece Tesco ve ucuzluk mağazaları olan Schwarz ile Aldi’nin ‘İlk 250’ şirketin ortalama büyümesinin üstünde satış büyümesi gerçekleştirdiği belirtiliyor.

‘İlk 250 Global Perakendeci 2009’ listesinin ilk 10’u şöyle:

deloitte_perakende_2011

BİM ve Migros Ticaret dünyada ‘En Hızlı Büyüyen İlk 50 Perakendeci’ arasında yer alıyor

‘İlk 250 Global Perakendeci’ listesinde yer alan Türk perakende şirketleri Migros Ticaret ve BİM, ‘Bölgeye Göre İlk 10 Perakendeci 2009’ sıralamasında da yer alıyor. Afrika/Orta Doğu bölgesinde Migros Ticaret 3.691 milyon USD perakende satışla 4’üncü sırada, BİM ise 3.440 milyon USD satışla 6’ncı sırada bulunuyor. Raporda Migros Ticaret’in 2009’da 432 yeni mağaza açarak Güney Afrikalı SPAR Grubunun önüne geçtiği belirtiliyor. ‘En Hızlı Büyüyen İlk 50 Perakendeci’ sıralamasında ise BİM 8’inci, Migros Ticaret 19’uncu sırada yer alıyor.
“Yeni pazarlara açılmak: Perakendenin Küresel Güçleri 2011” raporunda gayri-maddi varlıkların şirketlere kattığı değere göre belirlenen ‘Q Oranı’na göre yapılan bir sıralama da bulunuyor. Bu oranın yüksek olması, şirket değerinin ağırlıklı olarak marka değeri, inovasyon, farklılaşma, müşteri deneyimi ve bağlılığı gibi gayri-maddi varlıklardan geldiğini gösteriyor. ‘Q Oranına Göre İlk 30 Şirket’ sıralamasında 2’nci olan BİM, aynı zamanda bu sırada yer alan ilk gelişmekte olan ülke perakendecisi olarak dikkat çekiyor.

Globalleşen şirketlerin iyi bir stratejisi olması gerekiyor

ABD, perakende satışlarını iyileştirmeye çalışırken Avrupa’nın kredi piyasasının gergin olduğu, global ekonomik büyümenin ağırlıklı olarak gelişmekte olan pazarlarda devam ettiği görülüyor. Tüketici harcamaları bu pazarların çoğunda hızla artıyor. Gelişmiş ülkelerdeki perakendeciler, kendi pazarları yavaş büyüyeceği için yeni bölgelere geçiş yapmaya çalışıyor. Globalleşmeyi planlayan perakendecilerin etkin ve sonuç odaklı stratejileri olması gerekiyor. Uzun vadeli yatırımlar yapmaya hazır olmaları, yerli satıcılara kendilerini tanıtmaları ve müşteri bağlılığı konusunda dikkatli çalışmalar yapmaları önem vermeleri gereken konular arasında yer alıyor. Perakende satış alanında geçtiğimiz 20 yıl boyunca öngörülen globalleşmenin sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER