Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

CarrefourSA 2009 yılında 135 milyon liralık yatırım yapacak

Editör
Abone Ol:

CarrefourSA’nın 23. hipermarketinin Pendik Neomarin’deki açılışında konuşan Güler Sabancı, açılışları heyecan verici bulduğunu söyledi.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de en çok tercih edilen perakende markasının CarrefourSA olduğunu, bundan gurur duyduklarını belirten Sabancı, “Biraz önce CarrefourSA Genel Müdürü Guillaume Vicaire açıkladı. Esas gurur duyulacak konu Türk tüketicisidir. Esas Türk tüketicisine büyük teşekkürlerimiz ve şükranlarımız var” dedi.

Açılışını yaptıkları mağazanın CarrefourSA’nın İstanbul’daki 10’uncu, Türkiye’deki 23’üncü hipermarketi olduğuna işaret eden Sabancı, “CarrefourSA 2009 yılında 140 süpermarkete ulaşıyor, bu sene 135 milyon TL yatırım yapıyor” diye konuştu.

Güler Sabancı, Sabancı Topluluğu’nun  perakende konusunu ana iş kolu olarak tespit ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Ana iş kolumuz olarak tespit ettiğimiz işlerde iki rakamlı büyüme arıyoruz. CarrefourSA bunu gerçekleştiriyor. Bu yıl cirosunu geçen yılki 2,3 milyar liradan, 2,6 milyar liraya çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca 2009 yılında 7 bin 200 olan çalışanına ilave 2 bin 500 kişiyi işe almayı planlıyor. Bütün bu rakamlar bizi sevindiriyor.”

Organize perakende pazarı

Türkiye’de organize perakendenin gelişmesi gerektiğini vurgulayan Sabancı, “Türk tüketicisine teşekkür ediyorum. Bu sorunu hep beraber yeneceğiz. Ülkemizde organize perakendenin başarıyla yürütüleceği organizasyonlara, yatırımlara daha çok ihtiyaç var” dedi.

CarrefourSA Genel Müdürü Guillaume Vicaire de CarrefourSA’nın 163. mağazası olan Pendik’teki mağazanın 4 bin metrekarelik alandan oluştuğunu, 150 kişinin çalıştığını ve 32 kasanın bulunduğunu söyledi.

2009 yılında yatırımlarla daha da büyümeyi planladıklarını ifade eden Vicaire, “Türkiye grubumuzun önceliklerinden, 1 Ocak 2009’dan beri 17 mağaza CarrefourSA markası altında hizmet veriyor” dedi.

CarrefourSA’da en kaliteli ürünleri en düşük fiyatlarla sattıklarını, binin üzerinde ürün yelpazelerinin bulunduğunu söyleyen Vicaire, yılbaşından bu yana CarrefourSA markalı ürünlerin satışlarında yüzde 51 artış kaydettiklerini vurguladı.

Vicaire, Şubat-Mart 2009’da ‘müşterilerin tercih ettiği markalar’ araştırmasında CarrefourSA’nın en çok tercih edilen marka olduğunu belirtti. Neomarin mağazasının yatırım tutarının 2,9 milyon Avro olduğu ifade edildi.

KDV indi, satışlar tepe yaptı

Güler Sabancı, CarrefourSA mağazasının açılışının ardından Teknosa mağazasının açılışını yaptı.

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, Retail Türkiye Dergisi’nin “KDV indirimi işlere nasıl yansıdı?” sorusu üzerine, “İyi yansıdı, satışlarımız yüzde 20-30 civarında arttı” dedi. KDV indiriminin yıl sonuna kadar uzatılması için hazırladıkları talepleri içeren yazıyı AMPD olarak başta Nazım Ekren olmak üzere ilgili tüm bakanlara ilettiklerini dile getiren Nane, bu indirimlerin tüm sektöre de yayılmasını arzu ettiklerini söyledi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER