Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

CarrefourSA perakendenin geleceğini kurguluyor

Editör
Abone Ol:

Pandemi döneminde artan ve farklılaşan hizmet taleplerini, geliştirdiği başarılı politikalar ile daha da güçlenerek ve gelişerek sürdüren CarrefourSA, marketler ve e-ticaret kanalıyla gıdadan temizliğe, kişisel bakımdan elektroniğe kadar hemen her konuda müşterilerin çözüm ortağı olmayı sürdürüyor. Yılda 137 milyon müşteriye dokunan CarrefourSA, müşterilerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda onlara yakın, keyifli ve değer katan bir alışveriş deneyimi sunmaya odaklanıyor.

Perakende sektörünün en önemli konularından biri olan e-ticaret alanında hem Carrefour Grubu olarak dünyada hem de CarrefourSA olarak Türkiye’de öncü rolünü üstlendiklerinin altını çizen CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, “Oyunu kuran ve geleceğin trendlerine yön veren” şirket olarak bizim için en önemlisi işin doğrusunu yapmak. Tüm Sabancı Grubu’nun ana stratejisini oluşturan bu prensiple müşterilerimize odaklanırken, perakendenin bugününü olduğu gibi, geleceğini de kurguluyoruz. Şu anda Türkiye genelinde 754 mağazamız var, her gün 2-3 mağaza daha ekleyerek ağımızı genişletiyoruz” dedi.

CarrefourSA’nın geçen iki yılı pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla geliştirilen politikalar sayesinde güçlenerek tamamladıklarını vurgulayan Kutay Kartallıoğlu, bu dönemde artan ve farklılaşan hizmet taleplerini başarılı bir şekilde yönettiklerini söyledi. Kartallıoğlu, “Biz pandeminin dünyada sebep olduğu tüm olumsuz gelişmelere rağmen 2021 yılında operasyonel performansımız ve finansal yapımız sayesinde daha da güçlendik.  E-ticarette 2020 yılına göre ciro bazında %130, sipariş adedi bazında %151 oranında büyüme gerçekleştirdik. 2021 yılsonu itibarıyla toplamda 40 ilde 508 bin metrekare net satış alanına ulaştık” dedi.

Fiziksel olarak gerçekleşen büyümenin ciroya da büyük katkısı olduğunu söyleyen Kutay Kartallıoğlu, “Toplamda 9,4 milyar TL ciro elde ettik. Böylece metrekare başına düşen ciromuz 2020 yılına göre %19,3 artış ile 18,4 bin TL’ye yükseldi. 2022 yılı pek çok sektör için olduğu gibi perakende sektörü için de zor bir yıl olacak gibi görünüyor. Perakende, uzun ve zorlu bir maraton; günün sosyo – ekonomik şartlarına ve tüketici alışkanlıklarına göre şekillenen bir sektör.  Bu noktada dijitalleşmeye yatırım yaparak farklılaşan ve müşteri deneyimine odaklanan markaların bu yılı nispeten rahat geçireceğini düşünüyorum” diye konuştu.

CarrefourSA’nın “Yeni Nesil Market” yaklaşımıyla müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini anlayıp doğru üreticinden, doğru ürünü temin ederek, doğru hizmet anlayışı ile doğru fiyat sunarak farklılaştığını söyleyen Kutay Kartallıoğlu, bu anlayışla, mottonun da “Doğrusu CarrefourSA’da” olduğunun altını çizdi.  Kutay Kartallıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Ana stratejimizin odağında da “Doğrusu CarrefourSA’da” felsefesi var. Bu kapsamda yılda 137 milyon müşteriye ulaşıyor ve müşterilerimizi yaptığımız işin merkezine koyuyoruz. CarrefourSA olarak en güvendiğimiz noktalardan biri de tazelik. Et, meyve, sebze bizim tazelikten asla ödün vermediğimiz ürünlerimiz. Bugün CarrefourSA, Türkiye’deki en büyük balık perakendecisi. Dana kıymayı en uygun fiyata CarrefourSA’da bulabilirsiniz. Gıdadaki gücümüz, bizim doğru üreticiyle buluştuğumuzun da bir göstergesi.  Bu noktada esnaf ile büyümek istiyoruz.  Müşterimizin ihtiyaç ve beklentilerini anlayıp, onlara yakın, keyifli ve değer katan bir alışveriş deneyimi sunmaya odaklanıyoruz. 2022 yılının ilk çeyreğinde müşteri sayımız geçen yıla oranla yüzde 17 yükseldi. Bu bizim için çok önemli.”

CarrefourSA hedeflerinde öncelikli iki konunun müşteri deneyimi ve e-ticaret olduğunun da altını çizen Kutay Kartallıoğlu, bu iki alanda uzun yıllardır önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, “Yapılan araştırmalar fiziki mağazacılığın ölmeyeceğini; aksine e-ticaretin de eklenmesiyle birlikte çoklu kanal sitemine geçileceğini öngörüyor. Biz de yakın vadede online satışlarımızı toplam satışlar içinde yüzde 30-40’lara çıkabileceğini düşünüyor ve tüm hazırlıklarımızı da bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. E-ticaretin büyüme eğrisi çok yüksek, dolayısıyla biz de bu trendin bir parçası olmak hatta bu trendi yönlendirebilmek istiyoruz.  E-ticaret bu anlamda bizim çok istekli ve hızlı büyüdüğümüz bir segment. Bizim e-ticaret sistemimizden ayda yaklaşık 8 milyon müşteri geçiyor. Her ay 400-500 bin sipariş dağıtıyoruz. Bunu da katlayarak artırıyoruz. Geçen yıl e- ticaret hacmimiz bir önceki seneye göre yaklaşık 2.3 kat büyüdü. Yatırımlarımızın üçte birini dijital dönüşüme ayırıyoruz. Yatırımlarımızın karşılığını rakamlarımızda görmenin ötesinde müşterilerimizin takdirini almak bizim için çok değerli” diye konuştu.

Hedef yılsonuna kadar 250 bayi

CarrefourSA’nın küçük esnafı destekleyen bayilik sistemi ile 2022 Mart ayına kadar 80 bayiye ulaşıldı. CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu; doğru üretici ile müşterilerine doğru ürünü, doğru hizmet ve fiyatla sunduklarını, bayilik sistemiyle de küçük esnafa CarrefourSA güvencesiyle ticaret yapma imkanı tanıdıklarını belirtti. Kartallıoğlu, “Şu anda 80 mağazamız var, hedefimiz yıl sonunda 250 mağazaya ulaşmak. CarrefourSA olarak da bu yıl 50 mağaza açmayı hedefliyoruz. Biz artık büyüme stratejimizi daha çok esnaf üzerine kurguluyoruz.  Şu an mevcut olan 80 mağazanın 13’ü kadın girişimcilerden oluşuyor. Perakendeye mutlaka kadın eli değmesi gerektiğine inanıyoruz. Gelecek sene hedefimiz kendi açtığımız mağazaların yüzde 75’inde üst kademelerde kadın yönetici/müdür olması. Bu konuda teşvik edici, cesaretlendirici olmaya çalışıyoruz” dedi.

Öz markalı ürünlerin payı yüzde 30’lara çıkacak

Öz markalı ürün kullanımıyla ilgili Türkiye’de büyük bir talep olduğunu belirten Kutay Kartallıoğlu, CarrefourSA’nın bu alanda ilerlemek istediklerini söyledi. Kartallıoğlu, “Son yıllarda önceliğimiz olan bir diğer konu ise öz markalı ürünlerin satışı. Şu anda 600 öz markalı ürünümüz var. Satışımız yüzde 15 civarında; hedefimiz ise bunu yüzde 25-30’lara çıkarmak. Bunun gayet dengeli bir portföy olacağını öngörüyoruz. Bu bakımdan da üreticilerle anlaşmalar yapmaya ve kendi özel ürünlerimizi ürettirmeye devam ediyoruz. Tabii ki öz markalı ürünler ulusal markalara göre çok daha ekonomik. Dolayısıyla bütçeye daha fazla hitap eden ürünler. Ambalaj malzemesinden sabit giderlere kadar pek çok farklı sebepten dolayı yüzde 15 yüzde 20 civarında fark var. Bizim öz markalı ürün üretimlerimizi Carrefour Grup da denetliyor. Yüzde 90’ından fazlası Carrefour markalı; no-name markalar değil. Kendi markamızı verdiğimiz için kaliteli olması bizim için çok önemli. Carrefour Grup hijyen ve kalite denetimlerine giriyor. Bütün ürünlerimiz AB standartlarında üretiliyor” diye konuştu.

CarrefourSA olarak 2022 yılında ihracata da odaklandıklarını belirten Kutay Kartallıoğlu, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Carrefour şu anda Türkiye’deki tedarikçilerden yaklaşık 200 milyon euroluk mal alıyor. Biz de bu yıl CarrefourSA olarak ilk kez ihracat hedefi koyduk. 2022 yılında ciddi bir ihracat yapma hedefimiz var. Geçtiğimiz hafta İtalya’daydım. Fransa, İtalya, Moğalistan, Gürcistan, İsrail gibi ülkeler ile ihracat gerçekleştirebilmek için uğraşıyoruz. Polonya’ya tırlarımız gitmeye başladı. Türk üreticisinin mallarını yurt dışı raflarda görmek istiyoruz. Bu noktada kaliteli ve doğru ürünü müşterilerimizle buluşturmak adına çiftçiye ve üreticiye verdiğimiz desteği sürdürerek, yerli üretim ürünlerimizi yurt dışındaki Carrefour müşterisiyle buluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER