Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Çek alma şartları ağırlaşacak

Editör
nurettin_ozgenc_200
Abone Ol:

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Demeği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç. TBMM gündeminde olan Yeni Çek Kanun Tasarısına göre çek alabilme şartlarının ağırlaşacağını bu durumun esnaf ve KOBİ’ler açısından sıkıntı yaratacağını belirterek sıkıntının giderilmesi için senet kullanımı tekrar işlevsel hale getirilmeli” dedi.

Özgenç yaptığı açıklamada, hazırlanan Yeni Çek Kanun Tasarısının ticari hayatı önemli ölçüde etkileyeceğini kaydederek, bankaların, çek hesabı açtırmak isteyen müşterilerinin yasaklı olup olmadığını kontrol etmesi, kişinin ekonomik ve sosyal durumunun belirlenmesi, kredi verirken yaptıkları istihbarat ve titizliği çek konusunda da göstermeleri gerektiğini söyledi. Özgenç. tasarıda gerçek şahıslara ve şirketlere olduğu kadar, çek karnesi düzenleyen bankalara da sorumluluk yüklenmesi için yapılan çalışmanın önemli olduğunu bildirdi.

Senet işlevsel hale getirilmeli

Halen konut mobilya ve beyaz eşya sektöründe kullanılan senedin daha çok işlevlik kazanabilmesi için boyutunun küçültülerek çek ebadına dönüştürülüp piyasada yaygın şekilde kullanılması gerektiğini vurgulayan Özgenç şöyle devam etti: “Esnaf, alacağı mal ve hizmetin bedelini senet ile yapabilmeli. Esnaf ve KOBİ’lerimiz daha önceleri mal aldıkları yerlere açık hesap ve kredi kartıyla ödeme yapılabiliyorken şimdi açık hesap pek tercih edilmediği için kredi kartı ile ödeme yapmaya başladılar. Ancak, kredi kartlarının limitleri az olduğundan ödeme yapmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle senet kullanımı tekrar işlevsel hale getirilmeli ve bankalar senedi kredi için teminat kabul etmeli. Yeni düzenlemeye göre çek alabilme şartlarının daha da ağırlaşacağı göz önüne alındığında senet kullanımı kaçınılmaz olacaktır.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Haluk Dortluoğlu, Bim CEO’su oldu

Editör

Yazar:

BİM’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Latif Topbaş görevini Mahmud Muhammed Topbaş’a devretti. 1 Eylül 2023 itibariyle BİM’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Muhammed Topbaş oldu. Şirkette uzun süredir İcra Kurulu Üyesi ve COO olarak görev yapan Galip Aykaç bu görevlerinden ayrılarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Yönetim Kurulu toplantısında ayrıca şirketteki mevcut İcra Kurulu yapısı sona erdirilerek “Chief Executive Officer” (CEO) pozisyonunun oluşturulmasına karar verildi. 2005 yılından bu yana şirkette CFO ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Dortluoğlu’nun CEO olarak atanmasına karar verildi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO’dan Türkiye Perakende Buluşması

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi, “Türkiye Perakende Buluşması” gerçekleştirdi. 2 Ağustos Çarşamba günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda perakendeci katıldı. Sektörler sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Happy Center CEO’su Yavuz Altun, “İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi olarak 85 zincir market sahibi meslektaşımızla istişare toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıya Türkiye’nin 7 bölgesinden katılım ve destek oldu. Başta İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca olmak üzere Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün ve İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere ve tüm İstanbul Ticaret Odası Perakende komitesi üyelerimize, TPF, PERDER üyelerimize katkı ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER