Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dev şirketlerin hayvancılık ilgisi

Editör
hayvancilik_yeni
Abone Ol:

Tekstil, enerji ve perakende gibi farklı sektörlerde yer alan dev şirketler, hayvancılığın cazibesine kapıldı. Koç Holding, Hedef Alliance ve Ramsey gibi firmaların ardından Yırcalı ailesi, Aydınlı Giyim ve Orka Grup da besiciliğe yatırım kararı aldı.

Koç Holding, Hedef Alliance ve Ramsey gibi firmaların ardından Yırcalı ailesi, Aydınlı Giyim ve Orka Grup da besiciliğe yatırım karan aldı. Tarım Bakanlığı, yeni yatırımlarla hayvan varlığının birkaç yıl içinde büyükbaşlarda 370 bin, küçükbaşlarda ise 275 bin artmasını bekliyor.

Et ve süt fiyatlarında yaşanan hızlı artışla birlikte sanayinin devleri besiciliğe merak saldı. Koç Grubu, Hedef Alliance (Ethem Sancak), Ramsey’in patronu Remzi Gür ile Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçılan Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tannverdi‘den sonra Yırcalı Şirketler Grubu, Aydınlı Grup ve Orka Grup da hayvancılığa adım attı. Yırcalı ailesi besicilik için 10 milyon Euro’luk kaynak ayıyırken, Orka 3 milyon” TL, Aydınlı Grup da 800 bin TL’lik bütçe tahsis etti.

Büyük şirketleri hayvancılığa çeken bir diğer husus da Tanm Bakanlığının bu alanda yapılacak yatırımlara ilk iki yılı geri ödemesiz toplam 7 yıl vadeli ve sıfır faizli kredi açması.

Bakanlık bu kapsamda yaklaşık 1,6 milyar TL’lik krediyi çiftçilere vererek, bunun karşılığında birkaç yıl içinde 370 bin büyükbaş, 275 bin de küçükbaş hayvan yetiştirmeyi hedefliyor.

Bu çerçevede şimdiye kadar 25 bini aşkın yeni işletme kuruldu.

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi’nin Malatya’da yapacağı 5 milyon TL’lik hayvancılık yatırımının ardından Balıkesir menşeli Yırcalı Şirketler Grubu da bu alanda büyüme kararı aldı. Yem fabrikalarının bulunduğunu kaydeden Yırcalı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, bunun yanı sıra büyükbaş hayvancılıkla ilgili de bir süreç başlattıklarını kaydetti.

İlk kapsamda 200 büyükbaş hayvanla sektöre yatırım yapacaklarını dile getiren Yırcalı, bu sayıyı kısa sürede 500’e çıkaracaklarını aktardı. Bunun için Balıkesir’de arazi alımlarına başlayacaklarını belinirken, “Genellikle besi ve süt üretimini birlikte yapacağız. Balıkesir en büyük beyaz et ve yumurta üretim merkezi. Bu alan tarıma dayalı bir sanayi merkezi haline geldi. Burada biz de olmak istiyoruz.” açıklamasını yaptı. Giyim sektöründe Damat, Tween ve ADV markalarıyla adını duyuran Orka Group da hayvancılığa adım atanlar arasında yer alıyor. Orka Hazır Giyim Tarım Gıda ve Hayvancılık adında bir de şirket kuran firma, bu işler için Trakya’da bir arazi satın aldı. Hayvancılığı kısa vade düşünmediklerini ifade eden Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, piyasada gerekli araştırmayı yaptıktan sonra 2012’de sektöre adım atacaklarını kaydetti.

Bugünün et ve süt fiyatlarına bakılarak bu alana girmenin doğru olmayacağını anlatan Orakçıoğlu, kendi içlerindeki bir ekibin bu doğrultuda çalışmalara başladığını, uygun zamanın gelmesiyle birlikte yatırımın gerçekleşeceğini dile getirdi. Bunun yanı sıra Pierre Cardin’in Türkiye lisansörlüğünü yapan Aydınlı Grup da tekstil ve hazır giyimin yanı sıra hayvancılık sektöründe büyüme kararı aldı. Bu iş için 800 bin TL sermayeli ‘Bestar Tarım ve Hayvancılık’ adında bir şirket kuran Kavurmacı ailesi, ilk etapta inek ve diğer süt hayvanlannın alımı, satımı, üretimi ve ticaretiyle uğraşacak. Bunun için büyük ve küçükbaş ithalatı da düşünülüyor.

Aydınlı Grup, daha sonra da süt, yoğurt, ayran, peynir ve tereyağı üretimine de başlayarak market ve restoranlara girecek.

Bir dönem Koç şirketlerinde grup başkanlığı yapan Cengiz Solakoğlu da emekliliğinin ardından hayvancılığa yöneldi.

Yeğeni Sencer Solakoğlu ile birlikte yaklaşık 10 milyon dolara Feyz Hayvancılık’ı kuran Solakoğlu, birkaç yıl içinde binin üzerinde büyükbaşa ulaşmayı hedefliyor.

Öte yandan Türkiye’nin önemli besicileri arasında yer alan Banvit, Saray Halı, Koç-Ata ve Ata Sancak gibi şirketlerin elinde ise 10 ile 35 bin arasında büyükbaş hayvan bulunuyor. Balıkesir bölgesinde faaliyet gösteren Banvit, önümüzdeki birkaç yıl içinde hayvan sayısını 50 bine çıkarmayı hedefliyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Bakkallar buzdolabının fişini çekti!

Editör

Yazar:

REM People’ın 700 bakkal ile yaptığı çalışmaya göre esnafın yüzde 60’ı soğutucu dolaplarını kapattığını söylüyor.

Yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, artan elektrik maliyetlerinden sonra 700 bakkaldan oluşan bir örneklem ile çalışma gerçekleştirdi. Çalışmaya göre küçük esnaf, artan faturalara karşı kendi önlemlerini aldığını söyledi. Esnafın yüzde 60’ı soğutucu dolaplarını kapattığını belirtirken daha az stoklu çalışan bakkallar, ısıtıcı ve klima kullanımını azaltırken LED aydınlatmaya geçti.

Fatura 2 bin lirayı aştı

REM People’ın yaptığı çalışmaya göre bakkallar, elektrik faturalarında yılbaşından sonra gelen zamlarla birlikte net bir artış yaşadıklarını belirtiyor. Daha önce yüzde 25’ine 500-1000 TL arasında fatura gelirken artık elektrik faturaları yüzde 34’ünde 2 bin TL ve üzerine çıktı.

En büyük maliyet dolapta

Artan faturalar sonrasında esnaf, tasarruf etmek için kendi önlemini almaya başladı. Alınan önlemlerin başında ise dolapları kapatmak ve 3-4 markanın ürününü tek dolaba sığdırmak gibi uygulamalar var. Bakkalların yüzde 60’ı en büyük önlem olarak dolaplarını kapattığını söyledi. Günün belli saatlerinde soğutucu dolapları çalıştırmak da kullanılan yöntemlerden biri oldu.

Klimalar kapandı

Küçük esnafın aldığı başka bir önlem ise ampülleri LED yani tasarruflu olanlarla değiştirmek. Esnafın yüzde 20’si ise yeterli olmadığı için önlem almıyor. Yüzde 8’i daha az stok yaptığını belirtirken yüzde 3’ü ısıtıcı, klima ya da elektrikli soba kullanmadığını anlatıyor.

Yüzde 45’i destek bekliyor

Tüm tasarrufları kendilerince yapmaya çalışan esnaf destek beklediğini söylüyor. Bakkalların yüzde 45’i iskonto, indirim ve maddi destek beklediğini vurgularken üretici firmaların sözlerini tutmadığını düşünüyor. Esnafın yüzde 15’i dolaplar için elektrik desteği beklerken yüzde 10’u vadelerin uzatılmasını istiyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER