Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dijitalleşmeye ve deneyime odaklanmak kazandıracak

Editör
Abone Ol:

SAP Perakende Forum’un açılış panelinde TAMPF Yönetim Kurulu Üyesi Alp Önder Özpamukçu, BMD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel ve KMD Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar sektörün geleceği ve değişen dinamikleri ile ilgili öngörülerini katılımcılarla paylaştı. SAP tarafından düzenlenen “SAP Perakende Forum” 9 Mayıs’ta The Grand Tarabya Hotel’de gerçekleşti. “Yaşayan Perakendecilik” temasıyla düzenlenen SAP Perakende Forum’a perakende sektörü ve iş dünyasından 750’nin üzerinde profesyonel katıldı. Sektörün lider isimlerini konuşmacı olarak ağırlayan SAP Perakende Forum, Boyner, E-bebek, CarrefourSA, English Home, Penti, FLO, Gratis, D&R, Özsüt ve Mopaş gibi öncü kurumların hayata geçirdiği dönüşüm projeleri ve başarı hikayelerine de tanıklık etti. SAP Perakende Forum 2017, SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karal’ın açılış konuşması ile başladı.

SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karal yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: ‘‘ Perakende sektörü en çok istihdam yaratan sektörlerden biri. Ancak sektörün dinamikleri değişiyor. Dijitalleşme ile birlikte perakendenin süreçleri, iş yapış biçimleri ve tüketiciye ulaşmak için kullanılan kanallar değişiyor. Bütün bu gelişmeler sektörün dinamiklerini yeniden tanımlıyor. Mağazalar, markaların müşterileriyle iletişim kurduğu sosyal ortamlar haline geliyor. Perakende sektöründe dijitalleşme ve e-ticaret hız kazanmaya devam ediyor. Mobil giderek önem kazanıyor. İçinde bulunduğumuz bu hızlı rekabet ortamında yurt dışı pazarlara açılmak şimdi daha kritik. Operasyonel verimlilik ancak yenilikçi teknolojilerin kullanımıyla oluşturulan birbirine entegre çözümler ile mümkün. Büyük veriyi anlamlandırmak eyleme dönük hızlı kararların verilebilmesini sağlıyor. Önümüzdeki on yılda dijitalleşme ve müşteriye odaklanmak kazandıracak’’. Karal, Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka & Öğrenen Makineler, 3D, Robotik, BlockChain, Sürücüsüz Araçlar’ı perakende sektörünü baştan aşağı değiştirebilecek potansiyele sahip teknolojiler olarak tanımladı.

Açılışta, Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendecilik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Alp Önder Özpamukçu, Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel, Kategori Mağazacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tekir Acar’ın katılımıyla gerçekleştirilen “Perakendede Yeni Dönem” panelinde sektörün geleceği konuşuldu.

Perakende sektörünün Türkiye’nin yaklaşık 2.6 trilyonluk gayri safi milli hasılasının yaklaşık dörtte birini oluşturduğunu belirten Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendecilik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Alp Önder Özpamukçu ‘‘Türkiye’de genç nüfusun ve kadınların iş gücüne katılımında perakende sektörünün öncü bir rolü var. Organize perakendeciliğin kadınlara ve gençlere sağladığı istihdam kriz ortamında dahi her geçen sene büyüyor. Kadınların ve gençlerin iş gücüne katılımı bir gelişmişlik göstergesidir. Bu anlamda organize perakendecilik ülkemizin gelişmesine önemli bir katkı sağlıyor. Sektörümüz bu yıl da istihdam artırmaya devam edecek’ dedi. Dijitalleşmenin yeni bir bakış açısı ve iş yapma biçiminde değişiklik anlamına geldiğini belirten Özpamukçu, trendler değişse de müşterinin ürünü en uygun fiyata alma isteğinin değişmediğini vurguladı. Maliyetleri düşürmenin yolunun verimlilikten geçtiğini bunun da ancak yenilikçi teknolojilerle mümkün olduğunu belirtti. Türk markalarının verimlilik yarışında geri kalmamak için dijitalleşmeyi benimsemesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel ise açılış panelindeki konuşmasında şunları söyledi:

‘‘10 sene sonra perakendecilik bugünden çok farklı olacak. Yurtdışı açılımları gündemimizdeki kritik konulardan biri. 2017 yılında derneğimizin üyeleri yurt dışında 500’e yakın mağaza açacak. Dijital ise yurt dışına açılan en önemli kapılardan biri. Sektörün gelişimi için mevzuatı izin veren ülkelere dijital satış atağı başlatmalıyız. E-ticaretin payı artmaya devam edecek.’’

Kategori Mağazacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tekir Acar panelde katılımcılar ile şunları paylaştı: ‘‘ E-ticaret ve klasik mağazacılık birlikte ilerlemeye devam edecek. AVM’ler de, e-ticaret de büyümesini sürdürecek. Mağazacılık ve e-ticaretin birlikte gelişmesini sağlayacak yapıları kurmak zorundayız. Bunu yapan oyuncular geleceğini garantileyecek. Büyük verinin yönetimi ve veri madenciliği de geliştirilmesi gereken konuların başında geliyor. Giderek sektörümüzde veri madencilerine daha çok ihtiyaç duyacağız’’.

Açılış paneli öncesinde Penti CEO’su Sami Kariyo, A101 CEO’su Erhan Bostan ve LC Waikiki COO’su Osman Şentürk video mesajlarıyla katılımcılara yaşayan perakendecilik ile ilgili yorumlarını iletti. Kariyo, perakendeciliğin temel taşlarını değiştiren ve adeta bir kasırga etkisi yaratan dönüşümün Amerika’da başladığını, ABD’nin bu doğrultuda e-ticareti merkeze alarak sektörü yeniden yapılandırdığını aktardı. Önümüzdeki dönemde sektörün ürün odaklılıktan çıkıp tüketicinin alışveriş deneyimine odaklanarak tüm süreçleri yeniden tasarlaması gerektiğinin altını çizerek dijital dönüşümün bunun için tek çözüm olduğunu belirtti. Bostan ise organize perakendecilikte verimliliğin ancak ileri teknolojiler ve yenilikçi bir bakış açısıyla mümkün olduğunu söyledi. Şentürk ise, her gün 1 milyona yakın ürünü tüketicilerle buluşturduklarını söyleyerek bunu operasyonel mükemmellik sayesinde başardıklarını iletti. SAP Perakende Forum’un dönüşümü gerçekleştirmek üzere besleyici ve öğretici başarı hikayelerini dinlemek için ideal bir platform olduğunu vurguladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER