Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dünya perakendeciliğinde geçen ay neler oldu?

Editör
Abone Ol:

Dergimizin adı her ne kadar Retail (Perakende) Türkiye olsa da dünyada sektörde yaşanan gelişmeleri göz ardı edemeyiz. Bu gelişmeler Türkiye için de örnek teşkil ediyor, hatta çalışmalara yön veriyor.

Biz de bu sayıdan itibaren dünyada yaşanan son gelişmeleri küçük başlıklar altında sayfalara aktaracağız, firmaların faaliyetlerine yer vereceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri: Ocak ayında %1,9, Şubat ayında %0,3 oranında artış gösteren perakende satışları Mart ayında geçen yılın Mart ayına göre %1,1 düştü. Bu düşüşte en büyük etkinin elektrikli ev eşyaları ile elektronik ürünlerden kaynaklandığı açıklandı.

metro cash caryDoğu Avrupa: Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, büyük perakende grupları Doğu Avrupa’daki yatırımlarını durma noktasına getirdiler. Yerel para birimlerindeki aşırı değer kaybetme ve ekonominin ters yöne dönmesi bu kararın en önemli nedeni. Rusya, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Carrefour, Rewe Group, Metro Group ve Wal-Mart ise hız kesen başlıca perakendeciler.

Asya: Dünyayı saran finansal krize rağmen ilk çeyrek sonucunda geçen senenin aynı dönemine göre perakendede Çin’de %15, Vietnam’da ise %22 satış artışı kaydedildi.

Çek Cumhuriyeti-Slovakya-Romanya:  Açıklanan verilere göre Şubat ayında geçen yılın Şubat ayına göre perakendede satışlar Çek Cumhuriyeti ve Romanya’da %7,9, Slovakya’da ise %10,3 geriledi.

delhaize marketBelçika kökenli perakendeci Delhaize, Carrefour’un Belçika pazarından çıkmaya niyetlendiği anda hipermarketlere talip olduklarını açıkladı. Carrefour’un uzun süreden beri Belçika pazarında sıkıntılı olduğu konuşuluyordu.

Carrefour International: 2009’un ilk çeyreğini, gecen yılın aynı dönemiyle karşılaştırınca, aynı mağaza bazında %4 düşüşle kapadı. Avrupa’daki en büyük düşüşler Fransa, Romanya ve Türkiye’den gelirken, Çin’de ise %3,1’lik bir artış kaydedildi.

Carrefour Fransa: Villabe şehrindeki hipermarketinin dizaynını fiyat imajını iyileştirici tedbirleri uygulayarak tamamen değiştirdiğini ve uygulamanın 3 ay içinde tüm diğer hipermarketlere de taşınacağını açıkladı.

Carrefour Fransa, Mayıs ayı sonunda ‘Carrefour Discount’ markasıyla 180 yeni ürünün raflarda olacağı ve bu sayının yıl sonunda 400’e ulaşacağını açıkladı. Tamamen günlük ve hızlı tüketilen ürünlere odaklanacak bu marka için ilave fiyat indirimi yapılmayacağı, sadakat kartlarında bu ürünler için ilave bonus da verilmeyeceği ek bilgiler olarak göze çarptı.

tesco mielecCarrefour Fransa, halen Champion markasıyla faaliyet gösteren mağazalarının Carrefour markasına dönüşümünü hızlandırdığını açıkladı. Değişim planlanan tarihe göre 5 ay önce ve Ekim 2009 sonunda bitirilecek.

Bilindiği üzere Türkiye’de de geçtiğimiz yıllarda Champion mağazaları Carrefour olarak değiştirilmişti.

Carrefour Bulgaristan: İlk hipermarketini 26 Mart’ta Burgaz’da açtı. Biri Burgaz da olmak üzere 2 yıl içinde en az 6 hipermarketin daha açılacağı duyuruldu.

Carrefour Rusya: İlk hipermarketi Mayıs ayı sonunda Moskova’da açıyor. Bu hipermarketin büyüklüğü 14 bin 300 metrekare olacak.

Carrefour Hindistan: Hindistan’daki kanuni uygulamalar nedeniyle perakendecilik için yerli ortak arayışını sürdüren Carrefour, ilk Cash&Carry mağazasını bu yılın sonunda açacağını duyurdu.

Tesco International: Faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde 2008 yılını 67,1 milyar euro ciro yaparak tamamladı. Bu bir yıl önceye göre %15 lik bir artışı temsil ediyor. Aynı dönemde karlılığı da %5,5 artan Tesco, vergi öncesi 3,33 milyar euro kar açıkladı. Tesco yetkilileri ciro artışının düşük fiyatlı private label ürünlerden kaynaklandığının altını çizdi.

Tesco İngiltere: Bin 400 metrekare büyüklüğünde ve çoğunlukla private label ve düşük fiyatlı ürünlerin satılacağı yeni konsept mağazası, nispeten daha yumuşak rekabet yaşanan İskoçya’da açıldı. Konsepti discount olarak sınıflandırmak istemeyen Tesco başarılı olunması durumunda İngiltere’de de aynı mağazaları açacak.

carrefourMETRO AG: Çin’deki mağaza sayılarını 3 yıl içinde 3 katına çıkaracaklarını açıklayan Metro AG’nin hisseleri aynı gün %6 değer kazandı.

Metro Cash&Carry Almanya: Siegen şehrinde faaliyette bulunan Metro Cash&Carry magazası baştan başa yenilendi. Gıda ve gıda dışında bir çok ürün raflardan indirilirken, bu güne kadar denenmemiş bir çok ürün satılmaya başlandı. Yeni konseptte en çok dikkati çeken gıda dışında kişisel tüketime yönelik ürünlerin yerini, kurumların başta ofis ve temizlik olmak üzere ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerin almasıydı. Pilot olarak seçilen bu konsept başarılı olursa diğer mağazalara da uygulanacak.

Electroworld: İngiliz elektronik zinciri Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da sahip olduğu 32 mağazayı, Slovak elektronik perakende zinciri NAY’a sattı.

Best Buy: 2010 yılı içinde İngiltere’de 30 mağaza açarak pazara güçlü bir sekilde gireceklerini açıkladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

İsmar üyelerinden nostaljik buluşma

Editör

Yazar:

Türkiye perakende sektörüne 30 yıl öncesinde damgasını vuran İstanbul Marketler Birliği İSMAR’ın üyeleri geleneksel hale gelen yemekli toplantılarına bir yenisi daha ekleyerek 11 Kasım Cumartesi günü Ali Rıza Karadağ’ın ev sahipliğinde Florya Görkem Kilis Restorant’ta gerçekleşti.

Oldukça samimi ve sıcak bir ortamda geçen yemekli toplantıya ilginin de çok yoğun olduğu görüldü. İçlerinde önemli iş adamlarının da olduğu gruptan yeni bir ticari birliktelik çıkar mı bilinmez ama bu örnek dostluğun daha uzun yıllar devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Organizasyonda emeği geçen ortaklardan birinin verdiği bilgiye göre bundan sonraki toplantılarda ekonomi, sosyal ve kültürel alanlarda gerek İsmar topluluğundan gerekse misafir konuklardan oluşacak söyleşi ve sohbetlerle daha da renkleneceği ifade ediliyor.

Katılımcılar:

Ayaktakiler: Fırat Karadağ, Murat Karadağ, Hasan Yalçın, Cemal Parlak, Besim Açıkgöz, Faik Karadağ, Orhan Toka, Muhsin Aslan, Metin Şakar, Ahmet Özdemir, Ünal Nayman, Nahit Kiler, Abdurrahman Kopuz, Kenan Şişeci, Şaban Ulu, Mustafa Kağan, Alirıza Şişeci, Mustafa Aslan.

Oturanlar: Mehmet Genç, Ahmet Hamdi Kanal, Halil Göktürk, Alirıza Karadağ, Metin Toka, Hüsnü Yazıcı, Fehmi Kale

Devamını Oku

Genel Haberler

Restorantlar, Michelin Yıldızı ile ödüllendirildi

Editör

Yazar:

Michelin, Michelin Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum’un yeni restoran seçkisini duyurmanın mutluluğunu yaşıyor. Michelin müfettişleri, 15’i İzmir’de ve 19’u Bodrum’da olmak üzere toplamda 111 restoranı rehberin yeni seçkisine dahil etti. İzmir’den 3, Bodrum’dan 2 restoran birer Michelin Yıldızı alırken, Bodrum’dan 2, İzmir’de 6 olmak üzere toplamda 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü.

İstanbul seçkisine yeni eklenen 25 restorandan 2’si birer Michelin Yıldızı alırken, 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü. Böylece İstanbul’da listeye restoran listesi 77’ye yükseldi.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada seçkiye dair bilgiler paylaşan Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, “Müfettişlerimiz bu yıl bir kez daha İstanbul mutfak seçkisinin cazibesine kapıldı. Karma kültüre sahip bir dünya şehri olan İstanbul, klasik Türk meyhanelerinden, son moda veya uluslararası restoranlara, aynı zamanda tam anlamıyla bir mutfak deneyimi sunan rahat restoranlara kadar oldukça zengin bir gastronomik panoramaya sahip. İkinci seçkiye bu yıl eklenen 2 yeni Michelin Yıldızı da dahil olmak üzere şehrin dört bir yanına yayılmış 24 yeni restoranın yer aldığı 2024 Seçkisi, aynı zamanda gelenekleriyle de gurur duyan cesur şefler neslinin yönlendirdiği gastronomi standartlarındaki yükselişi de gözler önüne seriyor” dedi.

Poullennec, İzmir ve Bodrum ile ilgili olaraksa, “Michelin Rehberi ailesine kayda değer derecede etkili bir şekilde giriş yapan İzmir ve Bodrum’da ekiplerimiz, bu iki bölgeyi birbirinden ayıran farklılıklardan özellikle çok etkilendi. Yerel kökler, bölgeye olan bağlılık ve yerel üreticilerle kurulan güçlü bağların, İzmir ve çevresinde seçkiye giren restoranların çoğunun paylaştığı ortak özellikler olduğunu söyleyebiliriz. Michelin Yeşil Yıldızı’nın bölgedeki üç restorana verilmesi, bu güçlü bağlılığı kanıtlıyor. Bodrum ise gastronomik açıdan bütünleyici bir konsept sunuyor: Sahilde lüks ve uluslararası mekanlar yer alırken, Bodrum’un merkezi özellikle pitoresk, erişmesi kolay, küçük ve bağımsız restoranlara ev sahipliği yapıyor” diye konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Perakendecilerden indirim müjdesi!

Editör

Yazar:

Ticaret Bakanı Ömer Bolat geçen günlerde Cumhuriyetin 100. yılında marketlerde büyük bir indirim kampanyası beklediklerini açıklamıştı. Arkasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da yaptığı açıklamada bu konuda destek beklediklerini ifade etmişti. Hükümet kanadından gelen bu konudaki mesajlar üzerine zincir marketlerden ardı ardına destek açıklamaları geldi.

BİM, enflasyonla mücadeleyi destekliyor

BİM birçok üründe yaptığı indirimlerle yüksek kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla müşterilerine ulaştırırken enflasyonla mücadeleyi de desteklemeye devam ediyor. BİM Ekim ayı içerisinde 500 üründe %50’ye varan indirimler yapacak. BİM’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“BİM olarak pazardaki ağırlığımızın ve bunun getirdiği sorumlulukların farkındayız. Bu kapsamda başta halkımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza değer katmaya odaklanıyoruz. Ekim ayı boyunca yapacağımız indirimlerle ülkemizin enflasyona karşı mücadelesini desteklerken, müşterilerimizin temel ürünlere erişimini de kolaylaştıracağız. Ürün maliyetlerinde artış olmadıkça ürün fiyatlarında artış yapmama ilkemizi, kurulduğumuz ilk günkü kararlılığımızla sürdüreceğiz.”

A101, enflasyonla mücadeleyi desteklemeye devam ediyor

A101, yıl boyu sürdürdüğü kampanyalar ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam ediyor.

66.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, yılın 12 ayı boyunca yaptığı haftalık kampanyalarla, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak enflasyonla mücadelede tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde 12.000’i aşkın marketiyle hizmet veren A101’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “A101’in temel misyonu kaliteli ürünleri en ucuz fiyatla müşterilerine sunmaktır ve kurulduğu günden beri bu misyonla hareket etmektedir. A101 olarak, tüketicilerin temel ürünlere erişimini kolaylaştıracak her türlü adımı sadece belirli bir dönemde değil, 12 ay boyunca atıyoruz. Artan maliyetlerde ve zorlu piyasa koşullarında müşterilerimize tüm ürün kategorilerinde en ucuz fiyatları sunmaya dün olduğu gibi bugün de devam edeceğiz. A101, en ucuz fiyatlarına ek olarak, yıl boyu her gün en az 1000 üründe %50’ye varan indirim yapmaktadır. A101, kendisi ile özdeşleşmiş kampanyalarına ek olarak halkımızın ihtiyacı olan tüm ürün kategorilerinde de düzenli olarak indirim yaparak enflasyonla mücadelede tüketicinin ve tüm kurumlarımızın yanında olmaya devam edecektir.” ifadelerine yer verildi.

Migros’tan binlerce üründe indirim ile aile bütçesine katkı

Migros, 70. yılı vesilesiyle her güne özel kampanyalar düzenliyor. Migros, “Birlikten Berekete Kazanan Türkiye” kampanyasıyla temel gıda ve ihtiyaç ürünlerinde uyguladığı en dip fiyatlar ve özel kampanyalarla müşterilerinin bütçesini rahatlatmaya devam ediyor. Migros, tüketicilerin alım gücünü artırmak ve enflasyonla mücadele için  12 Ekim itibariyle başlayarak Kasım ayının sonuna kadar olan süreçte Migroskop ve aile indirimleri ile evin tüm temel ihtiyaçlarını karşılayacak yaklaşık 15.000’i aşkın üründe %20’den %50’ye varan indirimler sunacak.

Onur Market’te Cumhuriyetimizin 100.yılına özel indirimler

Onur Market, cumhuriyetimizin 100. Yılını özel bir kampanya ile kutluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Market Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen, “Onur Market olarak mevcut kampanyalarımıza ek olarak hem Cumhuriyet’imizin 100.yılına özel hem de enflasyonla mücadele kapsamında indirim fırsatlarını Ekim ayıyla birlikte iki katına çıkardık. Yaptığımız kampanya ile binlerce üründe %20’den %50’ye kadar indirimler sunarak tüketicilerin bütçelerini her zaman rahatlatmaya devam ediyoruz. Onur Market olarak gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm temel tüketim kategorilerinde yıl boyunca tüketicilerin en çok tercih ettikleri ürün ve markalarda kampanyalar ve indirimler yapmaya devam ediyoruz.  Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; tazelikte, kalitede, lezzette, hizmette ödün vermeden Fiyatta Onur Sözü veriyoruz” şeklinde konuştu.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER