Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Dünya perakendeciliğinde geçen ay neler oldu?

Editör
Abone Ol:

Dergimizin adı her ne kadar Retail (Perakende) Türkiye olsa da dünyada sektörde yaşanan gelişmeleri göz ardı edemeyiz. Bu gelişmeler Türkiye için de örnek teşkil ediyor, hatta çalışmalara yön veriyor.

Biz de bu sayıdan itibaren dünyada yaşanan son gelişmeleri küçük başlıklar altında sayfalara aktaracağız, firmaların faaliyetlerine yer vereceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri: Ocak ayında %1,9, Şubat ayında %0,3 oranında artış gösteren perakende satışları Mart ayında geçen yılın Mart ayına göre %1,1 düştü. Bu düşüşte en büyük etkinin elektrikli ev eşyaları ile elektronik ürünlerden kaynaklandığı açıklandı.

metro cash caryDoğu Avrupa: Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, büyük perakende grupları Doğu Avrupa’daki yatırımlarını durma noktasına getirdiler. Yerel para birimlerindeki aşırı değer kaybetme ve ekonominin ters yöne dönmesi bu kararın en önemli nedeni. Rusya, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Carrefour, Rewe Group, Metro Group ve Wal-Mart ise hız kesen başlıca perakendeciler.

Asya: Dünyayı saran finansal krize rağmen ilk çeyrek sonucunda geçen senenin aynı dönemine göre perakendede Çin’de %15, Vietnam’da ise %22 satış artışı kaydedildi.

Çek Cumhuriyeti-Slovakya-Romanya:  Açıklanan verilere göre Şubat ayında geçen yılın Şubat ayına göre perakendede satışlar Çek Cumhuriyeti ve Romanya’da %7,9, Slovakya’da ise %10,3 geriledi.

delhaize marketBelçika kökenli perakendeci Delhaize, Carrefour’un Belçika pazarından çıkmaya niyetlendiği anda hipermarketlere talip olduklarını açıkladı. Carrefour’un uzun süreden beri Belçika pazarında sıkıntılı olduğu konuşuluyordu.

Carrefour International: 2009’un ilk çeyreğini, gecen yılın aynı dönemiyle karşılaştırınca, aynı mağaza bazında %4 düşüşle kapadı. Avrupa’daki en büyük düşüşler Fransa, Romanya ve Türkiye’den gelirken, Çin’de ise %3,1’lik bir artış kaydedildi.

Carrefour Fransa: Villabe şehrindeki hipermarketinin dizaynını fiyat imajını iyileştirici tedbirleri uygulayarak tamamen değiştirdiğini ve uygulamanın 3 ay içinde tüm diğer hipermarketlere de taşınacağını açıkladı.

Carrefour Fransa, Mayıs ayı sonunda ‘Carrefour Discount’ markasıyla 180 yeni ürünün raflarda olacağı ve bu sayının yıl sonunda 400’e ulaşacağını açıkladı. Tamamen günlük ve hızlı tüketilen ürünlere odaklanacak bu marka için ilave fiyat indirimi yapılmayacağı, sadakat kartlarında bu ürünler için ilave bonus da verilmeyeceği ek bilgiler olarak göze çarptı.

tesco mielecCarrefour Fransa, halen Champion markasıyla faaliyet gösteren mağazalarının Carrefour markasına dönüşümünü hızlandırdığını açıkladı. Değişim planlanan tarihe göre 5 ay önce ve Ekim 2009 sonunda bitirilecek.

Bilindiği üzere Türkiye’de de geçtiğimiz yıllarda Champion mağazaları Carrefour olarak değiştirilmişti.

Carrefour Bulgaristan: İlk hipermarketini 26 Mart’ta Burgaz’da açtı. Biri Burgaz da olmak üzere 2 yıl içinde en az 6 hipermarketin daha açılacağı duyuruldu.

Carrefour Rusya: İlk hipermarketi Mayıs ayı sonunda Moskova’da açıyor. Bu hipermarketin büyüklüğü 14 bin 300 metrekare olacak.

Carrefour Hindistan: Hindistan’daki kanuni uygulamalar nedeniyle perakendecilik için yerli ortak arayışını sürdüren Carrefour, ilk Cash&Carry mağazasını bu yılın sonunda açacağını duyurdu.

Tesco International: Faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde 2008 yılını 67,1 milyar euro ciro yaparak tamamladı. Bu bir yıl önceye göre %15 lik bir artışı temsil ediyor. Aynı dönemde karlılığı da %5,5 artan Tesco, vergi öncesi 3,33 milyar euro kar açıkladı. Tesco yetkilileri ciro artışının düşük fiyatlı private label ürünlerden kaynaklandığının altını çizdi.

Tesco İngiltere: Bin 400 metrekare büyüklüğünde ve çoğunlukla private label ve düşük fiyatlı ürünlerin satılacağı yeni konsept mağazası, nispeten daha yumuşak rekabet yaşanan İskoçya’da açıldı. Konsepti discount olarak sınıflandırmak istemeyen Tesco başarılı olunması durumunda İngiltere’de de aynı mağazaları açacak.

carrefourMETRO AG: Çin’deki mağaza sayılarını 3 yıl içinde 3 katına çıkaracaklarını açıklayan Metro AG’nin hisseleri aynı gün %6 değer kazandı.

Metro Cash&Carry Almanya: Siegen şehrinde faaliyette bulunan Metro Cash&Carry magazası baştan başa yenilendi. Gıda ve gıda dışında bir çok ürün raflardan indirilirken, bu güne kadar denenmemiş bir çok ürün satılmaya başlandı. Yeni konseptte en çok dikkati çeken gıda dışında kişisel tüketime yönelik ürünlerin yerini, kurumların başta ofis ve temizlik olmak üzere ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerin almasıydı. Pilot olarak seçilen bu konsept başarılı olursa diğer mağazalara da uygulanacak.

Electroworld: İngiliz elektronik zinciri Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da sahip olduğu 32 mağazayı, Slovak elektronik perakende zinciri NAY’a sattı.

Best Buy: 2010 yılı içinde İngiltere’de 30 mağaza açarak pazara güçlü bir sekilde gireceklerini açıkladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Prof. Dr. Emre Alkin: Şirketleriniz sizlerin değil memleketimizindir

Editör

Yazar:

Enflasyonun el freni konumunda olan özel markalı ürünler sektörünün gelişimi ve sorunlarının çözümü için çalışmalarını sürdüren PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği’nin ikincisini düzenlediği PLAT Talks etkinliğinde dernek üyeleri ve sektörün çok sayıda önde gelen ismi buluştu.

İstanbul-Kurtköy’de bulunan Crowne Plaza’da düzenlenen etkinliğin ilk bölümünde sektör temsilcilerine seslenen Prof. Dr. Emre Alkin, küresel piyasalardaki son durumu, beklentileri ve önümüzdeki dönem için merak edilen konuları yanıtladı.

“İşinizle alakalı harcamalarınızı önceliklendirmeniz gerekiyor.” diyen Prof. Dr. Alkin, “Gereksiz harcamalardan kaçınmanın ve nitelikli personelin önemini pandemi döneminde bir kez daha gördük. İş insanlarımız 4 tane üretim fonksiyonlarından bir tanesidir.  Bu 4 üretim fonksiyonu ise emek, sermaye, toprak ve müteşebbistir. Toprak vatanımız, emek vatandaşımız, sermaye ise hepimizindir. Şirketleriniz sizlerin değil memleketimizindir. Dolayısıyla bu noktaları göz önüne alarak hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Savaşlar, pandemiler ya da beklenmeyen durumların küresel olarak her zaman yaşanabileceğini belirten Prof. Dr. Alkin, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Çözüme odaklanmamız gerekiyor. Çalışanlarınız ile birlikte sorunları paylaşın, çözüm yolunu birlikte arayın. Direnci artırın. Çünkü bir başka vaka olduğunda şirketi ayakta tutacak prensiplerin çoktan hazırlanmış olması gerekiyor. İşe dönüşü planlayacağız. ‘Aynı performansı tekrar nasıl yakalarız?’ sorusunu harekete geçirerek iş verimliliğinde performansı artırmaya çabalayacağız. Yeni normali öngöreceğiz.

Yeni normal eski normalden farklı. Yeterince büyükseniz piyasaya şekil veririsiniz ama küçükseniz piyasaya göre şekil almak zorundasınız. Eğer küçükseniz dinamik olacaksınız, eğer büyükseniz ahlaklı olacaksınız.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılındaki İzmir İktisat Kongresi’ndeki açıklamasına da yer veren Prof. Dr. Alkin, “Atatürk demiş ki: ‘Bakınız efendiler. Şahsi menfaatler ekseriyetle toplum menfaatlerinin önüne getirilir. Doğrudur. Ama şahsi menfaatler rekabet içerisinde kalmalıdır. Ancak toplumun bütün sorunlarını, piyasanın bütün sorunlarını şahsi menfaatlerden kurulmuş rekabet ortamını çözeceğini düşünüyorsanız bu gaflettir. Bundan dolayı devletin düzenleyici otorite olarak ortaya çıkması doğaldır. Ancak bu vazifeyi yaparken piyasa kurallarına saygı duyulması gerekir. Nihayetinde hiçbir devlet ferdinin önüne geçemez.’ Sene 1923. Daha Cumhuriyet ilan edilmemiş. Lozan görüşmeleri askıda Atatürk bunları söylemiş. Dolayısıyla anlıyoruz ki Cumhuriyet’in temelleri sağlamdır.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Devamını Oku

Genel Haberler

Palandöken, “Esnafa yeni yapılandırma şart”

Editör

Yazar:

Pandemi sonrası daha belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların en büyük isteğinin yeni bir yapılandırma olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi nedeniyle iki yılı aşkın süredir iş yapamayan esnafımız daha belini doğrultamadı. Üstüne bir de hem dünyada hem de ülkemizde baş gösteren ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın girdi maliyetlerinde ciddi bir artış yaşandı. 2 milyonu aşkın esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma şart. Yapılandırmayla birlikte esnafa sicil düzenlenmesi de sağlanarak sıfır faizli ve uzun vadeli nefes kredisi verilmeli. Bu sayede esnafımız yeniden ayağa kalkar, devletimiz de alacaklarını tahsil etmiş olur. Çünkü son 10 yılda yapılan yapılandırmalardan devletimiz 180 milyar liraya yakın tahsilat yapmış” dedi.

“Birikmiş kredi, SGK ve vergi borçları sıfır faiz ile ötelenmeli”

Esnafın birikmiş kredi, SGK ve vergi borcunu ödeyebilmesi için faizsiz ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İki yılı aşkın süredir devam eden pandemide başta yiyecek içecek sektörü olmak üzere tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetleri sekteye uğradı. Verilen devlet desteklerinin akabinde vatandaşların aşılanması ve virüsün eski gücünü kaybetmesiyle birlikte kısıtlamalar kaldırıldığında tam esnafımız rahat nefes alacak derken tüm dünyada baş gösteren enerji krizi ne yazık ki ülkemize de yansıyarak başta akaryakıt olmak üzere, iş yeri kiraları, elektrik, doğalgaz gibi girdi maliyetlerini artırdı. Esnafımızın çoğu biriken borçlarını ödeyemediği gibi yeni borç altına girdi. Bunun için esnaf ve sanatkarlarımızın kredi, SGK ve vergi borcu gibi biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırmaya gidilmeli. Mevcut faizler silinmeli” diye konuştu.

“Özel bankalar da esnafa kredi vermeli”

Öte yandan yapılandırmayla birlikte esnaf için sicil düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Palandöken, “Esnafımız pandemiyle birlikte biriken borçlarını ödemek için krediye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Uzun zamandır sıkıntı çeken esnafımızın yükünü hafifletmek için sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli. Bunun için de öncelikle esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. İlk olarak esnafa sicil düzenlenmesi sağlanmalı. Ayrıca sadece devlet ve kamu bankaları değil özel bankalar da ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlar için düşük faizli kredi imkanı sunmalı. Krediler ile yeni iş yeri açacak olan genç girişimcilerin de önü mutlaka açılmalı” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Editör

Yazar:

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Her yıl sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hem alışverişçiler hem de pazar yerleri için heyecanlı bir döneme giriş yapıyoruz. Yüzlerce indirim ve kampanya ile karşı karşıya kaldığımız Black Friday döneminde birçoğumuz elbette ihtiyaçlarımızı da karşılamak istiyoruz. Normal dönemde çok daha yüksek meblağlar ödeyeceğimiz bir ürüne uygun fiyatlarla sahip olma şansı doğal olarak hepimizi cezbediyor. Söz konusu indirimlerden faydalanmak bu noktada mantıklı olduğu kadar gerekli de ancak yine indirimlerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyacımızdan fazlasını almamaya dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada bilinçli bir alışveriş süreci için iyi bir pazar araştırması yapmak gerekliliği aşikar. Birçok pazar yeri büyük indirim oranları ile kampanyalar yaptığını ilan etse de fiyat değişikliği noktasında bu indirimlerin göründüğü kadar büyük olmadığını fark ettiğimiz durumlar olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına fiyat karşılaştırmaları yaparak ve ürünlerin fiyat değişim grafiklerini inceleyerek Black Friday indirimleri dönemini avantajlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Elektronik, giyim, kozmetik, spor… her kategoride ihtiyacımız olabilir mi?

Sonbahar aylarında kuruyan yaprakların arasında yürümekten sonra belki de en heyecanla beklenen etkinlik alışveriş yapmak. Hem indirim ve kampanyalar hem de bir ürünü ucuza almanın vermiş olduğu heyecanı bastırmak elbetteki kolay değil. Ancak indirim dönemleri bir illüzyon mu yoksa gerçekten bizlerin indirimli ürün alabilmesi için planlanmış bir fırsat mı?

Elbetteki alışverişçiler kadar markalar için de önemli bir dönem Black Friday. Yıl içerisindeki kazançların birçoğunun söz konusu dönemlerde elde edildiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. O nedenle markalar satışlarını artırmak adına indirimler yaparken, elbetteki kendi bütçelerini de düşünerek hareket etmek durumundalar. Buradan yola çıkarak kampanya dönemleri bizler için bir avantaj iken bütçemizi aşan bir soruna da dönüşebilir. Bu nedenle bilinçli bir alışverişçi olmakta fayda var.

Peki bu süreci doğru kararlar ile tamamlayabilmek adına neler yapabiliriz? İlk sıraya liste hazırlamayı yazabiliriz. Sadece 11.11 indirimleri için değil, günlük rutinimiz içerisinde market alışverişi dahi yaparken bir liste ile yola çıkmak her zaman sağlıklı bir alışveriş süreci sağlayacaktır. Tüketim toplumları ve değişen dünya parametreleri nedeniyle her şeyin ihtiyacımız gibi geldiğini hissedebiliyoruz ve özellikle indirim dönemleri bu duygularımızı çok daha derinden tetikleyebiliyor.

Bu nedenle üzerine düşünülmüş bir alışveriş listesi ile hareket etmek hem israfı önleyecektir hem de bütçemizi koruyacaktır. Söz konusu bilinçli alışverişin tek nedeni elbette bütçemizi korumak değil. Böylesine büyük bir tüketim alışkanlığından kaçınmamızın tek nedenini bütçemizi korumak olarak gördüğümüz taktirde içinde yaşadığımız Dünyada yalnız olduğumuzu zannedebiliriz.

Ama unutmamalıyız ki Dünya üzerinde milyarlarca insan bir arada yaşıyoruz ve sadece ürettiklerimizi değil doğanın bize sunduklarını da son sürat tüketmeye devam ediyoruz. İhtiyacımız dışında aldığımız her bir ürün bütçemizden götürdüğü kadar geleceğimizden ve doğamızdan da bir şeyler koparmaktadır. Hele ki yenilenebilir ve doğada çözünebilir ürünler tüketme konusunda pek de dikkatli bireyler değilsek, Dünyaya olan borcumuzu artırıyoruz denilebilir.

Elbette alışveriş dönemleri hepimiz için birer fırsat ve ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bu günlerde söz konusu indirimleri kaçırmak istemiyoruz. Hepimizin zaruri ihtiyaçları veya istekleri olabiliyor. Bunları karşılamak adına Black Friday indirimleri de önemli bir fırsat. O nedenle sunulan fırsatları değerlendirmek hepimizin hakkı. Ama bütçemizi koruyarak alışveriş yaptığımızı zannederken diğer taraftan cebimizden ve Dünyamızdan da fazlasını götürmemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Güvenilir adreslerden şaşmayın!

İndirim dönemlerinin karşımıza çıkardığı fırsatlar kadar yaratabileceği sorunlar da olabiliyor. Özellikle güvenli bir alışveriş süreci yaşamak adına dikkatli olmakta fayda var. Online alışverişte kredi kartı bilgilerimizi paylaştığımızı düşünürsek güvenilir adresleri tercih etmek aslında bir zorunluluk denebilir. Bu noktada SSL sertifikalı bir site üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı bilgileri noktasında güvenli bir alışverişin kapılarını açmaktadır.

Bununla birlikte güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak her zaman ilk koşul olarak hatırlanmalı. Geçmiş alışveriş alışkanlıklarımızda da güvendiğimiz esnaf ve markaları tercih ettiğimizi hatırlarsak, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak mantıklı bir tercih olacaktır. Aksi takdirde orijinal olmayan veya kalitesiz bir ürünle karşılaşma ihtimaliniz artabilir.

Bu noktada bizlere en yol gösterici seçeneklerden biri güvenilir pazar yerlerini tercih etmek ve o pazar yerinde satış yapan marka veya satıcının değerlendirmelerini okumak. Unutulmamalı ki birincil kullanıcı deneyimlerinin yer aldığı yorumlar son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlandı ve bir ürün satın alırken hem o ürünle ilgili hem de satıcı ile ilgili ayrıntılara yer verilmekte. Söz konusu değerlendirmeleri okuyarak hem alacağınız ürünle ilgili hem de alışveriş yapacağınız mağaza ile ilgili ayrıntılara ulaşarak güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER