Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

E-dönüşüm uygulamaları, hayatımızı kolaylaştırıyor

Editör
Yüksel Samast
Abone Ol:

1 Ocak 2016 itibariyle 50 bin mükellef e-Fatura ve e-Defter uygulamalarından yararlanmaya başladı. E-dönüşüm çözümlerinin ülkemize 3 milyar TL’lik katkı sağlayacağı öngörülüyor.

E-Fatura ile birlikte e-Defter, e-Arşiv Fatura, KEP, e-Tebligat, e-Mutabakat, e-İmza, e-Saklama gibi tüm e-Dönüşüm hizmetlerini tek çatı altında bütünleşik olarak sunan güven kurumu TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast ile e-dönüşümün geleceği hakkında konuştuk.

E-dönüşüm açısından 2015 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?
2015 yılı sonu itibariyle e-fatura uygulamasına geçen ilave mükellefler ile toplam kullanıcı mükellef sayısı 48 bine ulaştı. E-fatura uygulamasına benzer bir uygulama olan e-arşiv faturaya 2.500 mükellef geçiş yaptı. Böylece e-fatura ve e-arşiv faturaya geçen mükellef sayısı toplamı 50 bini aştı. 2015 yılında ülkemizde toplam 100 milyon adet e-fatura oluşturuldu. 2016 yılında ise toplam oluşacak e-fatura âdetinin 500 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. E-Fatura ve e-Defter uygulamaları, kâğıt tüketiminin azaltılması, kargo ve noter masraflarının düşürülmesi gibi tasarrufları da beraberinde getiriyor. Yeni yasal düzenlemeler ve teknoloji alanındaki gelişmeler fatura, defter ve arşiv gibi iş süreçlerinin de elektronik ortama aktarılmasına olanak sağlıyor. 2016’da e-fatura ve e-defter sayısının yaklaşık 65 bin ila 70 bine çıkması bekleniyor.
2015 yılında e-imza kullanımı ve 2016 yılındaki öngörüleriniz nelerdir?
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, Türkiye’de 2014 sonu itibariyle, toplam 1 milyon 650 bin adet e-imza ve mobil imza üretilmişti. 2015 sonu itibariyle, e-imza ve mobil imza toplamı 2 milyona ulaşmış bulunuyor. Böylece, 2015 yılsonu itibariyle elektronik imza toplam sayısında yüzde 20 oranında bir artış gerçekleşmiştir. E-imza sahiplerinin yüzde 20’sini 19-25 yaş arası, yüzde 40’ını 25-40 yaş arası, yüzde 40’ını 40 yaş ve üstü kullanıcılar oluşturuyor. E-imza kullanıcılarında yüzde 90’nın üzerinde memnuniyet olduğu görülüyor. Ülkemizdeki e-imza ve mobil imza sayısı toplamının 2016 yılsonunda 2,5 milyonu aşacağı öngörülüyor.
E-dönüşüm çözümlerinin ülkemize sağlayacağı katkılardan bahseder misiniz?
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yeni düzenlemesiyle, mevcut 20 bin civarındaki mükellefe ilave olarak, 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip 30 bin civarında mükelleflere yeni yılla birlikte e-fatura ve e-defter uygulaması zorunlu hale getirildi. Yeni kapsam genişlemesiyle birlikte 2016 yılı başında e-fatura ve e-defter kullanan mükellef sayısının 50 bine ulaşacağı öngörülüyor. İş süreçlerini elektronik ortama taşıyan bu hizmet; kâğıt tüketimi azaltıyor, yazıcı, kartuş, postalama, kargo, depolama ve arşiv masraflarının azalması gibi tasarruflar sağlıyor. TÜRKKEP’in sağladığı e-fatura ve e-defter hizmetiyle tüm işletmeler bu uygulamalara hızlı ve kolayca geçiş yapabiliyor. Tüm akaryakıt ve madeni yağ lisansına sahip şirketler ile faaliyet konusuna bakılmaksızın 2014 yıl sonu cirosu 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip tüm mükelleflerin 31 Aralık 2015 tarihine kadar sistemlerini hazırlayıp, 1 Ocak 2016 itibariyle e-Fatura ve e-Defter kullanmaya başlaması zorunlu. Ayrıca 2014 yıl sonu cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan e-ticaret firmalarına da 31 Aralık 2015 tarihine kadar e-Arşiv Fatura uygulamasına geçme şartı geldi. 1 Ocak 2016 itibariyle 50 bin mükellefin e-Fatura ve e-Defter uygulamalarından yararlanmaya başlamasıyla, her yıl ortalama 20 bin ağaç kesilmekten kurtulacak ve 125 milyon lira kaynak tasarrufu sağlanacak. Maliye Bakanlığı’na göre, 2015 yılında, sistemde her ay 50-60 milyon e-Fatura dolaşımda olacak. 2016-2017 yıllarında ise e-Fatura ve e-Defter uygulamasına kayıtlı kullanıcı sayısının 100 bine ulaşması bekleniyor. E-Fatura ve e-Defter sayısındaki bu artışın kâğıt tüketiminin azaltılması, kargo ve noter masraflarının düşürülmesi gibi katkılarıyla 2 milyar lira tasarruf sağlayacağı öngörülüyor.

KEP kullanımının 2016 yılında nasıl bir yayılım göstereceğini düşünüyorsunuz?
Türkiye’de 2015 sonu itibariyle, KEP adresi sayısı 150 bini geçti ve bu sayıya 2 yıl içinde ulaşıldı. KEP sistemi, e-tebligat ve e-yazışma gibi kamudaki önemli e-dönüşüm uygulamalarının yaygınlaşmasını sağladığı gibi aynı zamanda e-imza ve zaman damgasını kullanımını yaygınlaştırıyor. KEP ile resmi, ticari ve hukuki her türlü yazışma ve belge paylaşımının yasal geçerli ve güvenli yapılabilmesinden dolayı, özel sektörde de e-yazışma, e-mutabakat, e-bordro, e-sözleşme, e-teklif, e-bildirim, e-itiraz gibi birçok alanda KEP kullanımı yaygınlaşıyor ve gönderi adetleri artıyor. E-İmza ve mobil imza sayılarının ve zaman damgası sayısının özellikle KEP sisteminin yaygınlaşmasıyla birlikte 2016 yılında ve önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor. 2016 yılında ülkemizdeki toplam KEP adres sayısının 2 kat, kullanım oranının ise 5 kat artacağı öngörülüyor.
Müşterilerinize sunduğunuz avantajlardan bahseder misiniz?
Anahtar teslim ve hızlı çözümler sunan TÜRKKEP, uzman kadrosuyla, muhasebe yazılımlarıyla uyumlu, uluslararası standartlarda saklama hizmeti, müşteri memnuniyeti odaklı destek ve çözüm hizmeti veriyor. 81 ilde yerinde ve uzaktan hizmet sunan TÜRKKEP, kesintisiz web servis ile 7×24 destek servisi sunuyor. E-dönüşümün tüm hizmet ve çözümlerini uçtan uca sağlayabilen tek firma olan TÜRKKEP, e-fatura hizmeti ile KEP hizmetini entegre ederek “KEP ile E-Fatura itirazı” özel servisini müşterilerine sunuyor. Elektrik, doğalgaz, su faturaları dahil özel fatura tasarımı ile farklılaşan bu hizmet sayesinde; gelen e-faturalar otomatik alınabiliyor, işlenebiliyor, raporlanabiliyor, uyarılar e-mail ile alınabiliyor. Giden faturalar için manuel e-fatura içeriği oluşturulabiliyor. Kullanılan muhasebe yazılımı veya ERP çözümü ile tam entegre otomatik e-fatura gönderimi yapılabiliyor. Faturalar istenilen kullanıcılara tek tek veya toplu olarak e-posta ile gönderilebiliyor. GİB’den “Platform bağımsız e-defter uygulaması” onayına sahip TÜRKKEP e-defter çözümü, tüm muhasebe sistemleri ile çalışabiliyor. Ek modül alınmasına gerek kalmıyor. Ayrıca TÜRKKEP e-saklama hizmetleri TÜRKKEP e-defter sistemiyle entegre durumda. Mevcut finans, muhasebe sistemlerinden yasalara uygun e-defter üretilmesi için gereken danışmanlık hizmetlerini de içeriyor. Defter ve berat dosyalarının otomatik olarak saklanmasını sağlıyor. Kullanıcı dostu ara yüzü ile kolay bir şekilde kullanılabilen uygulama, saatler içerisinde kullanıma hazır olabiliyor.

E-Saklama hizmeti kurumlara ne tür avantajlar sağlıyor?
TÜRKKEP, 10 yıl yasal geçerli ve güvenli e-saklama hizmeti de sunuyor. Türk Ticaret Kanunu (TTK) kapsamındaki KEP düzenlemelerine ve Vergi Usul Kanunu kapsamında GİB tarafından yapılan e-fatura ve e-defter düzenlemelerine uygun olarak 10 yıllık yasal geçerli ve güvenli e-saklama hizmetleri veriyoruz. Ayrıca, e-defter ve e-fatura hizmetlerinin şirketlerin kullandıkları yaygın muhasebe ve ERP yazılımlarına uyumlu, kolay ve hızlı entegre edilebilir ederek, “özel fatura tasarımı” hizmetini de müşterilerimize sunuyoruz. Tüm Türkiye’de yaygın hizmet ağıyla çözümlerimizi müşterilerimize ulaştırıyoruz. E-dönüşüm süreçlerinin her adımında müşterilerinin yanında olarak, e-dönüşüm alanında kurumların ihtiyaçlarını belirlemelerine yardımcı oluyoruz. Şirketlerin iş akışlarına ve yapılarına uygun, kullandıkları muhasebe veya ERP yazılımlarıyla entegre çalışabilen bütünleşik e-fatura ve e-defter çözümleri sağlıyoruz. Bunların yanında cari hesap mutabakatı, fatura itirazları, bordrolarını, sözleşmelerini, yazışmalarını yasal geçerli şekilde elektronik ortamda kolayca yapmaları için kayıtlı elektronik posta (KEP) ve e-imza ile entegre çalışan gerekli tüm e-hizmetleri ve çözümleri sunuyoruz.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER