Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

e-Fatura ve e-İrsaliyeye geçiş hazırlıkları için zaman daralıyor

Editör
Abone Ol:

e-Arşiv Fatura kullanımı, Eylül 2019’da e-Fatura yükümlülüğü bulunan şirketlerin tamamı için zorunlu olacak.

E-fatura kullanıcı sayısıyla e-arşiv fatura kullanıcı sayısı eşitlenerek 60 bin kadar yeni mükellef e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olacak. Ocak 2020’de de 64 bin mükellef e-İrsaliye’ye geçecek. İdea Teknoloji Çözümleri Genel Müdürü Emre İyibilir, firmalara, geçiş hazırlıklarını zorunluluk kapıya dayanmadan tamamlamalarını öneriyor.

Vergisel süreçlerin dijital dönüşümünde Türkiye’nin ve dünyanın lider firmalarına hizmet veren İdea Teknoloji Çözümleri’nin Genel Müdürü Emre İyibilir’in e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliyeye geçişle ilgili değerlendirmesi şöyle:

“15 Nisan 2019’da Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan Birleştirilmiş Tebliğ Taslağı doğrultusunda Eylül 2019 itibarıyla tüm e-Fatura mükellefleri için e-Arşiv Fatura da zorunlu hale gelecek. 60 bin kadar yeni mükellefin Eylül’e kadar e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmasını bekliyoruz. 1 Ocak 2020’de e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-Defter’e dahil olma ciro şartı 5 milyona inecek. Böylece e-dönüşüme giren mükellef sayısının 150 bine ulaşması bekleniyor.”

“e-Fatura ve e-İrsaliye dönüşümünün 1 günlük iş değil, bir süreç olduğu dikkate alınmalı!”

Aynı tebliğ taslağına göre e-İrsaliye’ye geçiş zorunluluğu, Ocak 2020’de, sektör bağımsız, e-Fatura uygulamasına kayıtlı ve satış hasılatı 25 milyon TL üzerinde olan mükellefler ile cirodan bağımsız olarak petrol, maden, demir-çelik, tütün mamulleri, alkollü içecekler, şeker gibi ürünlerin üretim ve/veya dağıtımını yapan tüm mükellefler için başlıyor. Bu mükelleflerin, sevk irsaliyesi belgelerini “e-İrsaliye” olarak düzenlemeleri 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren zorunlu olacak. Şu anda kayıtlı mükellef sayısı 760 civarında, Ocak 2020’de 64 bin mükellefin e-İrsaliye uygulamasına dahil olması bekleniyor.

Emre İyibilir, şirketlerin e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye dönüşümünü sorunsuz gerçekleştirebilmeleri için hazırlıklarını şimdiden tamamlamaları gerektiğini belirtiyor: “Özellikle e-İrsaliye’ye geçiş bir günde tamamlanabilecek bir iş değil. Bizim yapacağımız çalışma 10 gün sürse de şirketlerin kendi iç süreçlerinde yapmaları gereken çalışmalar var. İrsaliyeyi kim oluşturacak, kim gönderecek, lojistik firması nasıl entegre olacak, firmanın şubeleri, bayileri, depoları bu sürece nasıl dahil edilecek, gelen irsaliyeyi kim kabul edecek gibi kritik önemdeki pek çok sorunun yanıtlanması gerekiyor. Şirketlerin kağıt irsaliye süreçlerini e-irsaliyeye göre yeniden tanımlamaları ve bunları kendi iş yapış şekillerine adapte etmeleri gerekiyor. e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye’ye geçiş aynı zamanda bir standartlaştırma, yeniden yapılanma süreci. Bu yüzden firmaların e-Arşiv Fatura ve e- İrsaliye geçişini bir proje olarak ele almaları, zorunluluk tarihini beklemeden geçiş süreçlerini planlamaları büyük önem taşıyor.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER