Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Ekmek 14 yılda 2. kez poşete girdi

Editör
ekmek_el_degmeden_300_225
Abone Ol:

Türk Ticaret Kanunundaki değişiklik ekmeği 2. kez poşete koydu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca ekmeğin poşetle satılması yönündeki ilk karar 1998 yılında alınmıştı. Bakanlık uygulamayı ‘Evinize girmeden önce poşete girecek. ‘Afişleri ile tanıtmıştı.

Ancak aradan geçen 14 yılda ne fırınlar ne de bakkal bu kararı uyguladı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olan adı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak değiştirilen bakanlık, ekmeğin standardını belirleyen tebliği yeniden uygulamaya koydu.

Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklikle bundan sonra fırın ve bakkal, ekmeği ambalajlayıp ya da poşetin içine koyarak tüketiciye verebilecek.

Uygulamanın başladığı ilk günlerde fırıncılar, ürettikleri ekmekleri poşete koydukları için bunu fiyata yansıtmıştı. Bazı fırıncılar da ekmeğin ‘hamur’olacağını ileri sürüp kararı eleştirmişti.

İnternet sitelerinde konuyla ilgili o dönemde yayınlanan bir haberde Tokat’ın Zile ilçesindeki fırıncı Celal Yıldırım’ın şu sözleri dikkat çekiyor: “Poşetleme temizlik yönünden iyi, ama bu ayrı bir yükümlülük getirecektir. Bu da haliyle vatandaşa yansıyacaktır. Bu yükü her zaman fırıncı çekemez. Bunu poşetlemek için işçi tutacağız. Ben 3 işçi tuttum yetiştiremedim. Poşete girecek ekmeği Turhal’da yarınki ekmeği bugün çıkarmışlar. Kimse taze ekmek yiyemez. 4 saat de dinlenirse akşam saat 10’dan sonra başlarız poşetlemeye.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Haluk Dortluoğlu, Bim CEO’su oldu

Editör

Yazar:

BİM’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Latif Topbaş görevini Mahmud Muhammed Topbaş’a devretti. 1 Eylül 2023 itibariyle BİM’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Muhammed Topbaş oldu. Şirkette uzun süredir İcra Kurulu Üyesi ve COO olarak görev yapan Galip Aykaç bu görevlerinden ayrılarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Yönetim Kurulu toplantısında ayrıca şirketteki mevcut İcra Kurulu yapısı sona erdirilerek “Chief Executive Officer” (CEO) pozisyonunun oluşturulmasına karar verildi. 2005 yılından bu yana şirkette CFO ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Dortluoğlu’nun CEO olarak atanmasına karar verildi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO’dan Türkiye Perakende Buluşması

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi, “Türkiye Perakende Buluşması” gerçekleştirdi. 2 Ağustos Çarşamba günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda perakendeci katıldı. Sektörler sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Happy Center CEO’su Yavuz Altun, “İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi olarak 85 zincir market sahibi meslektaşımızla istişare toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıya Türkiye’nin 7 bölgesinden katılım ve destek oldu. Başta İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca olmak üzere Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün ve İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere ve tüm İstanbul Ticaret Odası Perakende komitesi üyelerimize, TPF, PERDER üyelerimize katkı ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER