Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

EMEA Otel Yatırım Pazarı hareketlendi

Editör
jll_logo
Abone Ol:

Geçtiğimiz yıl otel yatırım pazarı, yatırım hacimlerinde 2009’a kıyasla %36 oranında bir artışın gerçekleşmesiyle canlanmaya başladı ve 2010 yılı boyunca hızlanma devam etti.

Jones Lang LaSalle Hotels tarafından yayınlanan “Hotel Investment Highligts – Otel Yatırımında Öne Çıkan Noktalar” adlı rapora göre; 3 Milyar Euro değerinde yatırım hacminin gözlendiği 2009 yılına kıyasla, 2010 yılı 7.7 Milyar Euro değerindeki hacimle hem otel işletmecileri hem de yatırımcılar için iyileşmenin gözlendiği bir yıl oldu. Jones Lang LaSalle Hotels EMEA CEO’su Mark Wynne-Smith raporla ilgili değerlendirmesinde, “Kurumsal seyahatler iyileşmeye başladıkça ve yatırımcı güveni güçlendikçe 2010 yılı EMEA otel yatırım pazarı için bir dönüm noktası oldu. Geçtiğimiz yıl otel yatırım pazarı, yatırım hacimlerinde 2009’a kıyasla %36 oranında bir artışın gerçekleşmesiyle canlanmaya başladı ve 2010 yılı boyunca hızlanma devam etti” dedi.

Rapora göre 2010 yılını şekillendiren 5 önemli trend:

-Otelciler için rahatlama: 2010 yılında Avrupa otel pazarı hem doluluk, hem de ortalama oda fiyatları açısından gelişim gösterdi. Oda başına düşen gelir ortalama yaklaşık %10 arttı. Ancak yılın sonundaki pozitif sonuçlara rağmen, birçok pazardaki oda başına düşen gelir 2007 yılındaki en üst seviyelerden aşağıda kaldı. Wynne-Smith konuyla ilgili yorumunda, “Yalnız Frankfurt, Londra ve Münih bu kuralın dışında kaldı. Pazar koşulları, çoğunluğu yurtiçi turizm talebine bağlı olan bölgesel kentlerdeki otelciler için daha zorlayıcı oldu. Ticaret esasları güçlenirken artış oranı genel olarak daha düşük seyretti” dedi.

-Portföy aktivitesi ve daha küçük işlemler – Yatırımcı güveni arttığı için portföy aktivitesi 2010 yılında daha çok görüldü ve 2.8 Milyar Euro’ya ulaştı (toplam hacmin %37’si).Tek mülk satışlarında prestijli oteller, özellikle Asya ve Orta Doğu’nun yüksek net gelirli bireyleri tarafından rağbet gördü. Wynne-Smith, “Toplam yatırım hacimleri önemli oranda artarken pazara giren yeni likidite seviyesi sınırlıydı. Birçok anlaşma hali hazırda mülkle ilişkilendirilmiş borcun transferini içeriyordu. 2010 yılında yeniden devredilen borcu içeren borç transfer satışları başladı. Yeni finansman eksikliği anlaşma boyutlarının küçük kalmasına neden oldu; öyle ki gerçekleştirilen işlemlerin sadece %70’inden biraz fazlası 50 Milyon Euro’nun altında bir fiyatla satışa sunuldu ve sadece 200 Milyon Euro üzerinde bir fiyat aralığında yedi anlaşma kaydedildi” dedi.

-Kilit şehirler: Yatırımcıların çoğu Londra ve Paris gibi favori olan kentlere odaklandılar. İngiltere’de, 2009 yılında işlem hacminin %80’inin oluşturan Londra’yla birlikte sadece 400 Milyon Euro değerinde gerçekleştirilen işleme kıyasla 2010 yılında bu rakam 2.4 Milyar Euro’ya ulaştı. İngiltere sermayesinin son ekonomik gerileme döneminde en iyi performans gösteren otel pazarlarından biri olduğunu ve pazarda belli bir seviyede güvenlik arayamaya devam eden yatırımcıların ihtiyacını karşıladığını belirten Wynne-Smith, yaklaşık %85 oranında yatırımın gerçekleştiği Paris’le birlikte benzer bir resim Fransa’da da görüldüğünü söyledi.

-Prestijli malvarlıkları: 2010 yılında prestijli malvarlıklarının var olması “bir kereye mahsus” fırsatların avantajını yaşamak isteyen uluslararası yatırımcıların ilgisini çekti. İşlemlerin çoğunluğuna Avrupa ya da yerli sermaye tarafından fon sağlanmasına rağmen Asya sermayesi,  yatırımın %12’sini oluşturarak iki katın üzerine çıktı. Wynne-Smith konuyla ilgili değerlendirmesinde; “ ‘Başlıca satın alıcıların dışındaki yatırımcılar genellikle uzun vadeli sabit gelir ya da düşük hızlı fiyat sunan malvarlıklarına odaklandılar. 2010 yılında gerçekleştirilen tüm anlaşmaların yaklaşık 1/3’ü bir kira anlaşması içerirken diğer çeyrekteki kısım borçsuz olarak el değiştirdi. Anlaşmaların sadece 10’u bir yönetim anlaşması içermekteydi” dedi.

-Çifte gelir? – Sürekli olarak geçmiş seviyelere geri dönen seyahat şekilleri ve gelecekteki durgun arz ile birlikte ticaret performansının 2011 yılında daha da güçlenmesi beklense de iyileşme hızının yılın sonuna doğru yavaşlayabileceği belirtiliyor. Yılın birinci çeyreğinin geçen yıla kıyasla güçlü bir büyüme göstermesi bekleniyor. 2010 yılında kül bulutundan olumsuz bir şekilde etkilenen ikinci çeyreğe kıyasla 2011’in ikinci çeyreğinde büyümenin sürmesi bekleniyor.  Seyahatçilerin maliyet azaltmaya odaklanması otelcilerin en yüksek talep dönemlerinin haricinde ortalama oda fiyatlarını önemli ölçüde artırmalarını engelleyecek ve böylece büyümeyi doluluk oranları yönlendirecek. 2010 yılında doluluk anlamında hali hazırda bir yükseliş sağlayan bu pazarlar önümüzdeki yıl da dengeli bir performans deneyimi yaşayacak.

Wynne-Smith son olarak şunları belirtti: “2011 yılında pazarın yapısının önemli ölçüde değişecek olmasına rağmen, pazar performansının 2010’un güçlü pazar dinamiklerinin üzerine kurulmasını bekliyoruz. 2010 yılını ana kentlerdeki nadir görülen birkaç fırsat şekillendirirken 2011’de pazara aynı seviyede prestijli malvarlığının girmesi beklenmiyor.  2011 daha ziyade finansal kurumlar piyasaya sermaye sunmaya odaklandığı için artan sayıda ikincil malvarlıklarına tanık olacak. Bu aktivitenin çoğunluğunun İngiltere, İspanya ve İrlanda tarafından gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Pazar, malvarlıkları yavaş yavaş elden çıkarılmazsa fiyatlandırmada bir çift diplilik riski sunuyor.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER