Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Erkekler temizlikte sorumluluk alıyor, kadınların yükü hafifliyor

Editör
Abone Ol:

Dünya genelindeki tüketicilerin %45’i ev işinin paylaşılan bir sorumluluk (%28) ya da erkekleri ilgilendiren bir iş (%17) olduğunu belirtiyor. İç görüler, ev bakım endüstrisini etkileyen makro ekonomik güçleri aydınlatıyor.

Toz ve kir, dünya genelindeki tüketiciler için önlenemeyen başlıca iki unsur. Durum böyle olunca hatırı sayılır miktardaki zamanı, evlerimizi ve giysilerimizi temiz tutmak için harcadığımıza şaşırmamak gerekiyor. Nielsen’in ev temizliği ve çamaşır yıkama alışkanlıklarını incelediği yeni Global Araştırma’sına katılanların yaklaşık üçte biri (%31) her gün evlerini temizlediklerini ve yine aynı orandaki katılımcı (%31) her gün çamaşır yıkadıklarını belirtiyor. Kültürel gelenek, ürün bulunurluğu, inovasyon ve finansal açıdan bazı konulara dikkat edilmesi ise dünya genelindeki uygulamalarda kullanılan araçların birbirinden farklılık göstermesine işaret ediyor.

Günümüzde katılımcıların %44’ü, temizliğin büyük bir bölümünün ailedeki kadın tarafından yapıldığını belirtiyor. Ancak bu durum erkeklerin iş yükünü paylaşmadığı anlamına gelmiyor. Dünya genelindeki katılımcıların %28’i ev temizliğinin aile içinde kadın ve erkek arasında paylaşılan bir iş olduğunu belirtirken görüşülen kişilerin %17’si ev temizliğinin büyük bir bölümünün erkekler tarafından yapıldığını ifade ediyor. Ürün satın alma sorumluluğunun kimde olduğu büyük ölçüde temizliği kimin yaptığını yansıtıyor. Dünya genelindeki katılımcıların yarısından fazlası (%51) aile içinde kadınların temizlik ürünlerinin çoğunluğunu satın aldığını belirtirken, yaklaşık üçte biri (%23) bunun paylaşılan bir sorumluluk olduğunu, biraz daha az orandaki katılımcı (%21) ise çoğu ürünün ailedeki erkek tarafından satın alındığını ortaya koyuyor.

Nielsen’in Global İş Ortağı Sarah Peters, ev bakımının sadece kadınlara ait olduğuyla ilgili görüşün yanlış olduğunu ifade ederek sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Birçok evde kadınlar, temizlik sürecinde başlıca paydaştan biri olmaya devam ediyor. Ancak giderek daha artan sayıda erkek, ev işlerinde aktif rol oynamaya başladığı için pazarlama stratejilerinin, ürün inovasyonundan pazarlama mesajlarına kadar, cinsiyetler arası daha dengeli bir yaklaşımı benimsemesi gerekiyor. Bunun içinse her bir cinsiyetin temizlik işiyle ilgili yaklaşımlarının ne olduğunun daha derinden anlaşılması, mevcut ürün ve pazarlamayla ilgili boşlukların belirlenmesi gerekiyor.”  

Dünya genelindeki mağazalarda temizlik ne durumda?

Modern perakendeciler, katılımcıların temizlik ürünlerini nereden satın aldıklarıyla ilgili verdikleri cevaplarda her bölgede en üst sırada yer alıyor. Dünya genelindeki katılımcıların dörtte üçünden fazlası (%77) son 12 ay içerisinde büyük bir perakende zincirinden (büyük mağaza ya da hipermarket) temizlik ürünü satın aldıklarını belirtiyor.

E-ticaret Asya Pasifik’teki önemli kanallardan biri. Bu bölgedeki katılımcıların %37’si son 12 ay içerisinde bir internet perakendecisinden ev temizlik ürünü satın aldığını paylaşırken dünya genelinde bu oran %23. İnternet alışverişi özellikle Hindistan (%48), Çin (%43) ve Güney Kore (%43)’deki internet katılımcıları arasında popüler.

“Dağıtım, ürünün denenmesinde en itici güç olurken ürünün satış hacmiyle de doğru orantılı…” açıklamasında bulunan Peters, konuşmasına devam ederken, “Halihazırda e-ticaret, ev temizlik ürünlerinin satışında küçük bir orana sahip, ancak toplam satış kanalındaki payı özellikle Asya’da giderek artıyor. Bölgelerdeki ekonomik refahın artması, ev temizlik ürünlerinin satışını yükseltirken hem fiziksel mağazalar hem de internet perakendecileriyle güçlü ilişkiler oluşturmak ve devam ettirmek büyümenin artırılmasında çok daha önemli olacak.” dedi.

Asya-Pasifik bölgesindeki katılımcılar aynı zamanda geleneksel mağazalardan satın alma eğilimi gösteriyor. Bölgedeki her 10 katılımcıdan dördü, son 12 ay içerisinde temizlik ürünlerini küçük, aile işletmesi mağazalardan satın aldıklarını belirtiyor. Bu oran global ortalamanın %10 üzerinde seyrediyor.

Ürünün etkinliği ve değeri, ev temizlik ürünleri için beklentilerde en üst sırada yer alıyor. Dünya genelindeki katılımcıların %61’i bir ev temizlik ürünü satın alırken performansının (iyi temizleme) çok önemli olduğunu ifade ediyor. Bunun yanı sıra, katılımcıların yarısından fazlası (%54) iyi bir fiyat/değer oranının önemini vurguluyor. Ürünün etkinliği, önceki deneyimlere ve güvene dayanılarak değerlendiriliyor. Dünya genelinde her 10 katılımcıdan dördü, ev temizlik ürünü tercih ederken önceki deneyimlerin çok önemli olduğunu paylaşırken biraz daha az orandaki katılımcı (%37) güvenilir markanın önemini vurguluyor.

Tercih listesinin ikinci sırasında yer alan ürün özellikleri de göz ardı edilmemeli. Yaklaşık her 10 katılımcıdan üçü (%29) kullanımı ve saklanması kolay olan ambalaj türlerinin ya da tüm ailenin ihtiyacını karşılayan ambalaj boyutlarının (%28) çok önemli olduğunu paylaşıyor. Bunun yanı sıra, bazı tüketiciler yeşil özellikleri önemsiyor. Dünya genelindeki katılımcıların %26’sı ürünün içindeki malzemelerin organik/tamamen doğal olmasının çok önemli olduğunu vurgularken %24’ü çevre dostu/sürdürülebilir ambalajların çok önemli olduğunu belirtiyor.

Çamaşır deterjanı satın alan tüketiciler (%59) de seçim yaparken, performansı listenin en başına yerleştiriyor ve lekeleri çıkarmada en iyi olan deterjanları tercih ettiklerini paylaşıyor. Katılımcıların yarısından fazlası (%54) yüksek etkinliğe sahip ürünleri (yani daha az suya ihtiyaç duyan) ve %46’sı ise farklı giysi türlerinde kullanabilecekleri deterjanları tercih ettiklerini belirtiyor. Global katılımcıların üçte birinden fazlası (%35) ağır kimyasalların yer almadığı deterjanları tercih ettiklerini ifade ederken, biraz daha az orandaki katılımcı ise (%32) çevre dostu deterjan tercihlerini vurguluyor.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel Haberler

PLAT 6. Private Label Zirvesi için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

Beklenmedik, zorlu ve önemli bir değişimin fitilini ateşleyen koronavirüs pandemisinin kara bulutları dağılmaya devam ederken, özel markalı ürünler sektörünü uzun bir aradan sonra yeniden buluşacak olmanın heyecanı sardı. PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği, pandemi nedeniyle 2020 yılında yapılamayan 6. Private Label Zirvesi’ni 24 Kasım 2021 günü düzenlemeye hazırlanıyor. Perakende sektörünün tüm paydaşlarını ve sektörün önde gelen firmalarını buluşturacak olan zirvenin, sektörün gelişimine önemli katkılar sunması bekleniyor.

PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği, son olarak 2019 yılında yapılan Private Label Zirvesi’nin 6.’sını, 24 Kasım 2021 tarihinde Kurtköy Crowne Plaza Otel’de düzenleyecek.

Her yıl merakla beklenen ve geniş bir katılıma sahne olan Zirve; üretici ve tedarikçi firmalardan ulusal ve yerel perakende zincirlerinin temsilcilerine kadar sektörün önemli isimlerini buluşturacak. Bu yıl, “Fark Var” temasıyla hayata geçirilecek olan 6. Private Label Zirvesi, değerli katılımcıları ve konuşmacıları ile dopdolu içeriğinin yanı sıra sektör temsilcilerine yeniden fiziki bir ortamda bir araya gelme imkânı sunan en büyük etkinlik olması bakımından da yoğun ilgi ile karşılanıyor.

Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlayan özel markalı ürünler sektörü, perakende sektöründeki yerini giderek güçlendiriyor. Özel markalı ürünler; gıdadan kozmetiğe, kişisel bakımdan temizlik ürünlerine kadar hemen her alanda market raflarında yerlerini alıyor. Kalite ve fiyat performansları ile tüketici beklentilerine en iyi yanıtı vererek güven kazanan özel markalı ürünlerin cirosu 2020 yılında 70 – 75 milyar TL aralığında gerçekleşti. Nielsen Perakende Paneli verilerine göre sigara ve alkol hariç toplam Hızlı Tüketim Ürünleri pazarında Private Label cirosu, 2020 yılında 2019’a kıyasla yüzde 23 artarken pazardaki yüzde 21,5’lik pay seviyesini de korudu.

PLAT Derneği’nin hazırlıklarına son hızla devam ettiği 6. Private Label Zirvesi için sayılı günler kalırken zirve, ünlü oyuncu ve sunucu Pınar Altuğ Atacan’ın Moderatörlüğünde çok değerli isimlere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Zirve, PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer’in açılış konuşmasının ardından Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Sekerel Erdoğan ve Horizon Danışmanlık Genel Müdürü Eser Erginoğlu’nun konuşmaları ile başlayacak. Sabah oturumunda sahne alacak diğer isimler Üsküdar Üniversitesi Nöropazarlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Canan ve Migros FMCG Pazarlama Direktörü Aysun Zaman olacak. Gün boyu devam edecek zirvenin öğleden sonraki oturumlarında; BİM COO’su Galip Aykaç, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, A101 Satınalma ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Aziz Şahin, Migros CMO’su Ekmel Nuri Baydur ve Perakende Deneyimi Uzmanı Cennet Melis Uslukılınç, dikkat çeken konuşmacılar arasında yer alıyor.  Zirvenin kapanışını ise performansı ile etkinliğe renk katacak olan ünlü sanatçı Nil Karaibrahimgil yapacak.

Özel markalı ürünler sektörünün gelişimine liderlik eden PLAT Derneği’nin 24 Kasım’da düzenleyeceği 6. Private Label Zirvesi, pandemi tedbirlerine uygun olarak gerçekleştirilecek. Katılımcıların 2 doz aşılı olmaları, aşısı olmayanların ise 48 saat öncesinde PCR testi yaptırmaları gerekiyor. Yoğun ilgiye rağmen katılımcı sayısının sınırlı tutulduğu zirvenin yapılacağı salonda oturma düzeni de buna uygun olacak ve girişlerde ziyaretçilerin HES kodları ile ateşlerine bakılacak.

6. Private Label Zirvesi’ne; Aksan Kozmetik, Atak Turizm, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Kenton, Lider Kozmetik, Sapro Temizlik Ürünleri, Seluz Kimya, Serdar Plastik Altın Sponsor; Bileşim Kimya, Brenntag Kimya, GEBKİM Gümüş Sponsor; Özler Plastik, Sanifoam Sünger, Sarten Ambalaj, Şimşek Plastik Bronz Sponsor; Oğuz Gıda, Pure Black, Tayaş Gıda, Yayla Agro İkram Sponsoru; Rebul Hijyen Sponsoru; Anadolu Sağlık Merkezi ise Sağlık Sponsoru olarak destek veriyor.

PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, pandemi nedeniyle uzun süren bir aranın ardından 24 Kasım’da düzenleyecekleri 6. Private Label Zirvesi’nin sektörün tüm oyuncularını yeniden fiziki bir ortamda bir araya getireceğini belirterek zirve ile ilgili şunları söyledi: “Özel markalı ürünler sektörümüz, her yıl artan büyüme ivmesini 2020 yılının zorlu koşullarında dahi sürdürdü ve firmalarımız bu olağanüstü dönemde fedakarca çalışmalarıyla market raflarını boş bırakmayarak başta gıda, temizlik ve hijyen ürünleri olmak üzere tüketicilere ihtiyaç duydukları ürünleri sunmaya devam ettiler. Koronavirüs pandemisinin başında dünyanın pek çok ülkesinde market rafları boş kalırken ülkemizde bu görüntüler yaşanmadı. Dünyada bu konuda ikinci ülke olduk. Marketlerin ve tedarikçi firmalarımızın gayretleri ile üretim ve tedarik zinciri bozulmadı. PLAT Derneği olarak her yıl perakende sektöründe sabırsızlıkla beklenen Private Label Zirvemizi, pandemi koşulları nedeniyle 2020 yılında düzenleyemedik. Bu yıl aşılama çalışmalarının da hızlanması ile oluşan ve önümüzdeki günlere yönelik daha umutlu olduğumuz pozitif bir ortamda sektörümüzün tüm önemli aktörleri ve firmalarımızla yeniden 6. Private Label Zirvesi’nde buluşacak olmaktan dolayı heyecanlıyız. Firmalarımızın Zirveye gösterdikleri yoğun ilgiden de bu heyecanı görüyoruz ancak pandemi koşulları ve tedbirlerini göz önüne alarak sadece sınırlı sayıda katılımcı kabul edebiliyoruz.  “Fark Var” temasıyla bu yıl da dopdolu bir içerik ve birbirinden değerli konuşmacıları ağırlayacağımız Zirvenin, perakendenin ve özel markalı ürünler sektörümüzün geleceğine ışık tutacak önemli çıktılar sağlayacağına inanıyoruz.”

Katılım başvurusu için tıklayınız.

Devamını Oku

Genel Haberler

Organize perakende STK’ları da Rekabet Kurumu’nu haksız buldu!..

Editör

Yazar:

Geçtiğimiz hafta Rekabet Kurumu’nun perakendecilere kestiği yüksek para cezalarını haksız bulan Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’ndan (TAMPF), üyelerine destek açıklaması geldi. Açıklama şöyle:

“Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden olan, Gayrisafi Milli Hasıla ve istihdam noktalarında ekonomimize katkısından sosyal önemine kadar çok özel ve kritik bir noktada durduğuna inandığımız, kayıtdışılıkla ve enflasyonla mücadelede ülke ekonomisine tartışılmaz büyüklükte katkısı olan Organize Perakende Sektörümüzün çatı kuruluşu, Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu olarak;

Yakın dönemde çok yoğun olarak geçirdiğimiz ve etkilerini halen hissetmekte olduğumuz olağanüstü Pandemi sürecinde ülkemizde sağlık çalışanları ile birlikte canla başla fedakarca hizmet vererek ürünleri eksiksiz ve sorunsuz tüketiciye ulaştırmayı başaran Gıda Perakendecilerimize verilmiş olan cezaları, Federasyonumuzu oluşturan zincir mağazalardan alışveriş merkezlerine, tescilli markalardan turizm restoran yatırımcılarına kadar tüm üye derneklerimizin görüş ve his birliği ile birlikte, çok büyük bir üzüntüyle karşıladığımızı belirtmek isteriz.

Çoğu halka açık yapıda olan ve tüm kazançlarını yine ülke içinde yeni yatırımlar için kullanan, sürekli yeni istihdam ve ekonomik değer yaratan işletmelerin, hedef gösterilerek cezalandırılmasının ülke ekonomimize yarardan çok zarar getirebileceğinden endişe duyuyoruz.

Rekabet Kurumu’nun nihai kararı sonucunda belirlenen idari para cezaları konusunda üyemiz zincir marketler yapılan tespitlere karşı haklarını aramaya devam edecekler, yargı yolu dahil olmak üzere tüm haklarını kullanacaklarını beyan etmişlerdir.

Ülkemiz organize perakendesi, halen içinde bulunduğumuz zorlu dönemde mal ve hizmetlerin tüketiciye kesintisiz ulaştırılması konusunda son derece fedakar bir çalışma ile dünya çapında çok önemli bir başarı örneği göstermişken, her biri ülke ekonomisi için önemli bir değer olan üyemiz zincir marketlerin tüketici faydasına sürdürdükleri bu çalışmaların rekabet ihlali olarak değerlendirilmesinin, ticareti düzenleyen tüm mevzuata uyumlu olarak operasyonlarını yürüten ve bunu ilke olarak belirleyen TAMPF üye dernekleri olan;

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD),

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD),

Tescilli Markalar Derneği (TMD),

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) ve

Zincir Mağazalar Derneği (ZMD)

tarafından haksız bir uygulama olarak değerlendirilmekte olduğunu ifade etmek isteriz.”

Devamını Oku

Genel Haberler

CarrefourSa çalışanlarından TOG’a destek

Editör

Yazar:

Sabancı Holding, iştiraklerindeki gönüllülerin katılımıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98. yılında “Sabancı Cumhuriyet Seferberliği” başlattı. Seferberlik kapsamında Sabancı Holding, okul yenileme, biyoçeşitliliğe destek, fidan dikimi, toprak canlandırma ve çevre temizliği başlıkları altında etkinlikler düzenlemeyi sürdürüyor.

Seferberlik kapsamında CarrefourSA Pazarlama ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü Melis Karatay Ebin, Toplum Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Didem Duru ve CarrefourSA çalışanları, Toplum Gönüllüleri Vakfı iş birliğiyle Bursa’daki bir okula ziyaret gerçekleştirerek okulun kırtasiye ihtiyaçlarına destek verdiler. CarrefourSA ihtiyaç sahibi okula kırtasiye, öğrencilerine de gıda desteği sağlarken bilgisayar desteği ile teknoloji sınıfı açılmasına katkı sağladı.

Melis Karatay Ebin, etkinlikte yaptığı değerlendirmede; “Toplum Gönüllüsü gençlerin ihtiyaç belirlediği bir okula destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Toplum Gönüllüleri Vakfı ile 2018 yılından bu yana iş birliği gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizi eğitim ve öğretim hayatlarına artı değer sağlayacak her desteği önemsiyor, öğrenciler için doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl Bursa, Muğla, Adana, Zonguldak ve Kastamonu olmak üzere 5 şehirde 1000 çocuğa destek eli uzatacağız. Gelecek yıllarda da Toplum Gönüllüleri Vakfı’na destek vermeyi sürdürerek öğrencilerin geleceği için sağladığımız katkıları daha da artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Yönetim Kurulu Başkanı Didem Duru ise; “2018 yılında hayata geçirmeye başladığımız ‘Her Paket Bir Çocuğa Destek’ kampanyası ile birçok farklı şehirdeki okullarda öğrencilerle bir araya geldik. Üçüncü kez gerçekleştirdiğimiz bu anlamlı kampanya sayesinde şimdi de burada Toplum Gönüllüsü gençlerle birlikte sizlerle olduğumuz için çok mutluyuz. Kampanya kapsamında CarrefourSA müşterileri, çocuklara destek olabilmek için kırtasiye malzemeleri satın aldı. CarrefourSA da bu malzemeleri Toplum Gönüllüsü gençlerin tespit ettikleri okullara dağıtılmak üzere TOG’a bağışladı. Kampanyayı destekleyen CarrefourSA’ya, kırtasiye paketlerini satın alarak buraya ulaşmasını sağlayan tüm destekçilerimize ve bu süreci sahiplenen Toplum Gönüllüsü gençlere çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER