Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Et fiyatlarının artışı durduralamıyor

Editör
saban_unlu
Abone Ol:

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, canlı hayvan ithalatının et fiyatlarını düşürmediğini, aksine et fiyatlarında bugünlerde artış yaşandığını belirtti. Karkas et fiyatının 15 liradan 17 liraya çıktığını ifade eden Ünlü, şu bilgileri verdi: “Canlı hayvan ithalatı et fiyatlarını düşüremedi. Çünkü Türkiye’ye çok az ithal canlı hayvan girdi. Kayseri’ye hiç girmedi. İthal et söylentileri et fiyatlarının daha da artmasına neden oldu. İthal et geleceği beklentisi nedeniyle malının para etmeyeceğini düşünen üretici en son Ramazan ayına kadar bekleyebildi. Ramazan ayında para edebileceği düşüncesiyle elindeki hayvanları kestirdi. Ancak, yine de üreticiler kar edemedi. Et ithalatı nedeniyle fiyatların düşmesinden korkan üretici hayvan almadı. Ramazan ayında yüklü miktarda hayvan kesilmesi nedeniyle şimdilerde hayvan sıkıntısı başladı. Bu nedenle, et fiyatları yükseldi. Et fiyatlarındaki artışa paralel olarak pastırma ve sucuğun da her an zamlanabileceğini kaydeden Ünlü, tüketiciye söz verdikleri için Ramazan ayında zam yapmadıklarını, ancak bugünlerde pastırma ve sucuğa zammın kapıda olduğunu sözlerine ekledi.

Halk Et mi geliyor?

kadir_topbasİstanbul genelindeki “Halk Ekmek A.Ş.” benzeri yapılanmayı “Halk Et A.Ş.” olarak hayata geçirmeyi planlayan İBB, bu sayede İstanbullular’a ucuza et yedirmenin hesabı içerisinde. İBB Başkanı Kadir Topbaş kendisine gelen talepler ve projeler doğrultusunda düğmeye bastı ve bu projeye özel bir ekip oluşturuldu. Detaylı bir fizibilite çalışması yapan ekip İstanbul Perakendeci ve Kasaplar Esnaf Odası ve Et Üreticileri Birliği ve sektörün diğer büyük oyuncuları ile bir araya geldi. Proje hayata geçtiğinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi devasa besi çiftlikleri, kesim tesisleri ve satış noktalan ile sektörün önemli oyuncularından birine dönüşecek.

İthal ette veteriner gözetimi resmileşti ithalatçı tepkili

Et ithalatının tüm süreçlerinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın veterinerlerinin gözetim yapması formülü resmileşti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın hazırladığı tebliğ, Bakanlık veterinerlerinin ithal edilecek hayvanların kesiminden önce söz konusu ülkeye gidip kontrol etmesi, sonraki süreçleri de aynı şekilde takip etmesini öngörüyor. Ancak et ithal etmeye hazırlanan firmaların bu maddeye muhalefetinin olduğu ve söz konusu düzenlemenin et ithalatını imkansız hale getirdiği görüşünü bakanlığa ilettiği öğrenildi.

Tebliğe göre, özel ve resmi kombinalar, et ürünleri işleme tesisleri ile yemek fabrikalarına sahip kişi ve kuruluşlar et ithalatı yapabilecek. Ancak kesim öncesi muayene, Bakanlık veterineri gibi şartların ithalat süresini çok uzatacağı ve zorlaştıracağını belirten firmalar, tepkilerini bakanlığa iletmeye başladı. Bakanlığın tepkiler sonucunda, ithalat tebliğinde bir değişiklik yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor.

et_haberi_kutu2Fayda’dan et atağı

Fayda A.Ş. ilk canlı hayvan ithalatını yaptı. 1 tır dolusu Holstein cinsi sığırı Macaristan’dan Türkiye’ye getirdiklerini söyleyen Fayda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turan Özbahçeci, “Hayvanların beslenmesi ve kesimi Aytaç tesislerinde yapılıyor. Dağıtımı da aynı firma gerçekleştiriyor. Öncelikle porsedürleri test etmek amacıyla 1 tır canlı hayvan getirdik. 3 TIR yola çıktı. Hedefimiz günlük 3-10 TIR arası canlı hayvan getirmek” dedi. Üyelerden et konusunda talep patlaması yaşadıklarının altını çizen Özbahçeci, şu bilgileri verdi:

“Hedefimiz eti 17-20 TL’lik raf fiyatlarında sattırmak. Bizim için et operasyonu birinci planda. Ette bir sürü spekülasyonlar yaşandı. Biz çok doğru bir kuruluş olmak istiyoruz. Etler, soğuk zincir bozulmadan marketlerimiz aracılığıyla tüketiciye ulaşacak. Hükümetin belirlediği veterinerler canlı hayvanları alacağımız ülkede kontrollerini yapıyorlar.

Macaristan harici hükümetin belirlediği diğer ülkelerle görüşmelerde bulunuyoruz. Biz ilk etapta Macaristan’dan 3 bin baş hayvan bağlantısı yaptık ve 5 milyon Avro bedel ödedik.”

et_haberi_kutu1et_haberi_tablo


Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER