Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Etik kongresi sona erdi

Editör
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer.
Abone Ol:

Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET), 2. Uluslararası Tarım ve Gıda Etiği Kongresi’ni, 24-25 Ekim 2019 tarihlerinde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın işbirliği ve ev sahipliğinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Kongre’ye çok sayıda yerli ve yabancı bilim insanı, tarım ve gıda sisteminin farklı alanlarından paydaşlar katıldı. Kongre’de günümüzün önemli tarım ve gıda etiği sorunlarına ışık tutan bildiriler yanında, konferans ve panel sunumları ile renkli tartışmalar yer aldı. Verimli ve coşkulu bir etkileşim ortamı sağlayan Kongre; tüm katılımcılar tarafından bilimsel ve sosyal içeriği ile başarılı bir uluslararası etkinlik olarak değerlendirildi.

TARGET Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ’un konuşması ile başlayan ve açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaptığı Kongre’de, iki gün boyunca iki ayrı salonda, 9’u yurtdışından gelen uluslararası tanınırlığa sahip bilim insanları tarafından sunulan 74 sözlü bildiri yer aldı. Kongre’de 2 açık oturum düzenlendi. Ayrıca 10 poster sunumu yer aldı. Kongre’yi yaklaşık 400 kişi takip etti.

Felsefe, iktisat, hukuk, sosyoloji, gıda mühendisliği, tıp doktorluğu, ziraat mühendisliği, veteriner hekimliği, peyzaj mimarlığı, kamu yönetimi, şehir ve bölge planlama, arkeoloji, su ürünleri mühendisliği, gazetecilik, eczacılık alanlarından katılımcılar, bilimsel çalışmaları ve yorumlarıyla Kongre’ye katkıda bulundular. Çok sayıda disiplinin temsil edildiği etkinlik birbirinden farklı bakış açılarının ve yaklaşımların buluştuğu zengin bir bilimsel şölen olarak yaşandı.

Kongre’nin, alanında ülkemizdeki etik farkındalığı ve duyarlılığı arttırmakta önemli etkisi olacağı, gelecek günlerdeki çalışma ve tartışmalara kaynak oluşturacak nitelikte olduğunu ifade eden TARGET Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ, “Tarım ve gıda etiği alanında dünyanın önde gelen isimlerinin yer aldığı Kongremiz, ‘tarım ve gıda sisteminin tüm süreçlerinde ve katmanlarında etik değerlerin yeşermesine ve gelişmesine katkıda bulunmak’ olarak saptanmış bulunan amacına önemli ölçüde ulaştı. Son günlerde ortaya çıkan, örneğin ıspanak zehirlenmeleri gibi olaylar, tarım ve gıdada ‘etik’ konularına dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Etik davranışları sadece konuşmayıp hayatımızın bir parçası haline getirmenin gerekliliği gün gibi ortadadır. Dernek olarak etik hakkında konuşmaya ve bu alanda çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER