Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Fiyatlara haftalık takip…

Editör
Abone Ol:

Elma, limon, biber, patlıcandan 12 ay boyunca fiyat alınacak.

Ticaret Bakanlığı 81 il valiliğine yazı göndererek 12 ay boyunca market ve manav, pazaryeri ve toptancı hallerinden sebze, meyve fiyatlarını takip etmelerini istedi.

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre Ticaret Bakanlığı’nın marketlerdeki yüksek fiyata ilişkin nasıl denetim yapacağı netleşmeye başladı. Bakanlığın 81 il valiliğine sebze ve meyve fiyatlarının denetimine ilişkin gönderdiği yazının ek kısmında örnek bir form oluşturuldu. Üç sütun halinde, “market ve manav”, “pazaryeri” ve “toptancı hal” başlığı halinde tek tek alış ve satış tutarlarının yazılması istendi. Elma, limon, muz, çarliston biber, dolmalık biber, sivri biber, domates, taze fasulye, havuç, kabak, kuru soğan, mantar, marul, maydanoz, patlıcan, salatalık, sarımsak, yeşil soğan ve patates ürünleri için 12 ay boyunca fiyat derlenecek. Toplanan veriler haftalık olarak Ticaret Bakanlığı’na iletilecek.

Hangi ay hangi ürün

Ticaret İl Müdürlükleri’ne gönderilen sebze ve meyve fiyatları denetiminin nasıl yapılacağını gösteren örnek formda, her bir ürün için marketten, pazar yerinden ve toptancı halinden alış-satış fiyatını içeren sütunlar oluşturuldu. Örneğin portakal için üç ayrı yerden alınan alış ve satış fiyatları tek tek yazılacak. Formda hangi ürün fiyatının hangi aylarda toplanacağına ilişkin bilgilere de yer verildi. Elma, limon, biber, kuru soğan gibi ürünlerin 12 ay boyunca fiyatı derlenecek.
Mandalina, nar, ayva, ıspanak, karnabahar, beyaz lahana, kırmızı lahana, pırasa ve kırmızı turp için ocak, şubat, mart, ekim, kasım ve aralık aylarında, erik, karpuz, şeftali ürünleri için haziran-eylül ayları arasında fiyat derlenecek. Kayısı ve kiraz ürünleri için haziran, temmuz ve ağustos aylarında, portakal için ekim-haziran aylarında fiyatlar toplanacak. Üzüm, armut, çilek, kavun ve kivinin de hangi aylarda fiyatının derleneceği belirlendi.

Savunma istenecek

Fiyatlar derlenirken yaygın olarak satılanların dikkate alınması istendi. Örneğin domates için salkım ya da pembe gibi türler değil, sofralık olarak satılan fiyat dikkate alınacak. Pazar yerlerinde ürünün satıldığı bütün tezgahların ortalaması alınacak. Alış fiyatları için fatura veya müstahsil makbuzları kontrol edilecek. Bunlar ibraz edilmezse satıcının beyanı baz alınacak.
Ticaret il müdürlükleri gerekli tespitlerin yapılmasının ardından aykırılık tespiti halinde ilgili firmanın savunmasını içerecek şekilde tespit tutanağı tutacak. Daha sonra veriler ortak çalışma yürüten Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile İç Ticaret Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER