Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Gelişen Türkiye’de değişen istihdam” tartışıldı

Editör
insan_kaynaklari
Abone Ol:

Türkiye’nin son yıllardaki en önemli sorunlarından biri olan istihdam, Four Seasons Otel’de düzenlenen İnsan Kaynakları Paneli 2011’de masaya yatırdı.

Marmara Çalışanlar Federasyonu (MÇF) ve Globalcv.com işbirliğinde düzenlenen panelde, kamu ve özel sektörün önde gelen isimleri düzenlenen oturumlarda istihdam ve istihdamın yapısal süreçlerini inceleyerek çözüm önerilerinde bulundu.

İstihdam, iş hayatındaki değer yargıları ve ilkeler gibi önemli konuların tüm yönleriyle tartışıldığı panele, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının bürokrat ve  temsilcileri ile muhtelif odalar ve meslek örgütleri yöneticileri katıldı; ayrıca akademisyenler ve 350’i aşkın firmanın üst düzey yöneticileri ve insan kaynakları profesyonelleri de panelde hazır bulundu.

“Gelişen Türkiye’de Değişen İstihdam”  üst başlığı ile düzenlenen panelin “İstihdam Politikalarının İş Dünyasına Yansımaları” başlıklı 1.oturumuna, oturum başkanı İstanbul Üniversitesi İktisat Fak. Dekanı Prof. Dr. Sedat Murat, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Bşk. Yrd. Dr. İbrahim Turhan, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, AVEA İletişim Hizmetleri CEO’su Erkan Akdemir, ADECCO Türkiye Başkanı Tibet Eğrioğlu; “Türkiye’de İnsan Kaynakları Profili ve Etik Değerler” konulu 2.oturuma ise oturum başkanı Marmara Üniversitesi İk. İd. Bil. Fak. Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İbrahim Öztürk, İstanbul Üniversitesi Rek. Yrd. Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, THY Genel Müd. Yrd.  Kazım Çalışkan, UTESAV Başkanı ve İTO Yönetim Kurulu Üyesi İsrafil Kuralay, Colin’s – Loft İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Abdurrahman Baş konuşmacı olarak katıldılar.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, Türkiye’nin enflasyon konusunda dünyada istisna bir ülke olduğunu belirterek, “Bizim gibi 20 yıllık bir dönem boyunca yüksek kronik enflasyonla yaşamış çok az ülke vardır. Biz de istediğimiz seviyeye gelemedik” dedi. Marmara Çalışanlar Federasyonu’nun, GlobalCV ile ortaklaşa düzenlediği İnsan Kaynakları Paneli’nde konuşan Turhan, Merkez Bankası’nın temel amacının, fiyat istikrarını sağlamak ve kalıcı kılmak olduğunu söylerken, ancak fiyat istikrarının hiçbir zaman büyüme ve istihdamı destekleme ile çelişmemesi gerektiğini anlattı. Turhan, küresel krizde ihracatın olumsuz etkilenmesi nedeniyle Türkiye’de de işsizliğin arttığını da belirterek, “Türkiye’de işsizlik 14,8’e kadar çıktıktan sonra kriz önceki seviyelere doğru bir iniş sürecine geçildi. Türkiye’de toparlanmanın çabuk olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Turhan, 1981-2003 yılları arasında Türkiye’nin ortalama büyüme hızının yüzde 3 olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, “Zaten bu süre içinde nüfus yüzde 2,5 arttı. Yani doğal büyüme de artan tüketimle bu civarlarda olacaktı.” dedi ve söz konusu dönemde insan kaynaklarının verimli kullanılamadığına dikkat çekti. Türkiye’yi “25 milyonluk işgücüne sahip ve her yıl 1 milyon kişiye iş bulmak zorunda olan bir ülke.” şeklinde tanımlayan Turhan, 2005’ten 2010’a kadar Avrupa’da işsizliğin yüzde 7,3’ten 10,1’e, ABD’de yüzde 5’ten 9,8’e çıktığını, Türkiye’de ise 1,7 puan artarak yüzde 11,6’ya yükseldiğini hatırlatarak, “Türkiye daha çabuk toparlandı. Bu, ülkedeki ekonomik avantajlardan kaynakladı.” şekline konuştu.

Panel’de konuşan Avea CEO’su Erhan Akdemir, AVEA olarak istihdama yönelik çalışmalarının olduğunu ve çalışan sayısının 2 yıl içinde yüzde 50 artarak 3 bine ulaştığını söyledi. Akdemir, 2011’dede çalışan sayısının yüzde 20 artacağına dikkat çekti.

4441 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 10. maddesinde değişikliğe gidilmesi hakkında da açıklamalarda bulunan İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun yeni düzenlemelerde işvereninde işçinin de karlı olacağının sinyallerini verdi. Coşkun, uzun süren konuşmasını işverenlere ithafen söylediği “Biz İŞKUR olarak bu devletin garson kurumuyuz. Daha önceden tozlu ve topraklı tabelalara sahip bir iş ve işçi bulma kurumuydu. Ama, bize gelmiş olan hizmet alıyor. Hizmetin karşılığında ise kasasında parası kalıyor. Eğer bizimle çalışmak istiyorlarsa kapımız açık.” sözleriyle noktaladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER