Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Göçler Dünyada helal gıda pazarını büyütüyor

Editör
Asel Group Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete
Abone Ol:

Helal gıdanın önemine ve dünyadaki yükselişine dikkat çeken Asel Group Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, 2017-2021 yılları arasını kapsayan küresel helal gıda pazarına projeksiyon tuttu.

Helal gıda tüm dünyada sadece Müslümanların değil doğal beslenmek isteyenlerin de tercihi oluyor. Türkiye’de helal gıda alanındaki tek uluslar arası etkinlik olan Helal Expo’yu gerçekleştiren Asel Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete,16 Ekim Dünya Gıda günü sebebiyle yaptığı açıklamada, İngiliz kökenli pazar araştırma analistlerinin önümüzdeki dört yıl boyunca küresel helal gıda pazarının istikrarlı bir şekilde büyüyeceğini ve sadece Birleşik Krallık’ta 2021 yılına kadar yılda yüzde 16’ya yakın bir büyüme oranı öngörüldüğünü söylüyor. Yunus Ete’ye göre sağlık ve hijyen konusunda giderek artan endişeler tüketicilerin tüketim kalıplarını etkilerken, helal gıdaların sağlık ve hijyen faydaları, gayri Müslümanlar arasında kabul seviyesini ve helal gıdalara olan talebi artırıyor. Buna ek olarak, gıda kalitesinin standardı, helal onaylı gıdaların hijyen ve temizlik garantisi vermesi, helal etiketinin gıdaların hijyenik bir tarzda üretildiğini ve temiz tüketilebileceğini garanti etmesi gıda pazarındaki payının güçlenmesine vesile oluyor.

Ete, önümüzdeki yıllarda helal gıda pazarında etkili olacak en yeni trendlerden birinin kolay gıdalar için artan talepler olacağına değiniyor. Müslüman ülkelerdeki tüketicilerin yaşam standartları, biçimleri ve harcanabilir gelirlerindeki iyileşme ile kolay kullanımı, paketlenmiş gıdalar için satın alma ve talepleri yükseltiyor. Pişirme kolaylığı ve kısa hazırlık süresi gibi faktörler paketlenmiş gıdaların özellikle çalışanlar, bekarlar, gençler ve çocuklar arasındaki segment popülaritesini artırıyor.

Ete, 2016 yılında et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri segmentinin büyük paya sahip ve helal gıda pazarına hakim olduğunu ifade ediyor; “helal yetiştirilen ve kesilen hayvanların kanında toksin ve bakterilere rastlanmayışı, önümüzdeki yıllarda bu pazar segmentinin büyümesine katkıda bulunan önemli bir faktör olacak” öngörüsünde bulunuyor. “Buna ek olarak, özellikle Müslüman ülkelerdeki tüketicilerin artan satın alma gücü ve önceden pişirilmiş ve kullanışlı gıdaların giderek artan tercihi, bu pazar kategorisinin büyümesine de katkıda bulunacak” diyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER