Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Groseri; bakkal amcayı örnek aldı, karlılığı arttı

Editör
Abone Ol:

Adana ile Mersin’deki zincir mağazalarıyla büyümesini sürdüren Groseri’nin rakiplerinden farkı, müşteri ilişkilerine önem vermesi.

Aktif büyüklüğüne karşın CRM programı ile müşterileriyle çok ciddi bir bağ kurmayı başaran Groseri, bu bağı güçlü kılabilmek için de sürekli yatırım yapıyor. Groseri Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses, sektördeki geçmişi 1989 yıllına dayanan ve bugün kendisi ile birlikte M. Ali Önür ve Ersin Özdemir’den oluşan 3 ortaklı yapısıyla faaliyetini sürdürüyor.

Gıda perakendeciliğinde Çukurova liderliği olarak yatırımlarına hızla devam edeceklerini kaydeden Levent Uğurses, iyi bir lokasyon tespit etmeleri halinde yeni mağazalar açmaya devam edeceklerini açıkladı. Çukurova Bölgesi’nde gıda perakendeciliği alanında lider olmak istediklerine vurgu yapan Uğurses, şunları söyledi:

groseri_etkinlik“Adana, Mersin ve Ceyhan operasyonumuza ilave Tarsus, Hatay, İskenderun, Osmaniye, Kozan, Silifke, Erdemli gibi komşu yerleşimlere de açılmak istiyoruz. Sonrasında gelişen dinamikler bizi bölge dışına taşırsa önceliğimiz İstanbul’da olmaktır, ilerideki en büyük hedefimiz de Paris ve Londra’da mağazalar açmaktır. İnandığım Türk lokal perakendeciler mutlaka bir gün Avrupa’da bu işi başaracaklardır. Biz olmasak da Türkiye’den mutlaka birileri becerecektir bu işi. Çünkü insan kimyamız ve kültürümüzün bizlere verdiği tüm özellikler bu işi başarma şansımızı Avrupalı dan daha yüksek hale getirmektedir.”

Uğurses, Groseri’nin farkını ve gücünü, müşterileriyle süregelen diyalogdan aldığını söyledi. Uğurses, “Müşteri bağı bizde çok güçlü. Bu bağı daha da sağlamlaştırmak için çalışanlarımızın müşterilerimizle kontrollü bir şekilde diyalog sağlamasına özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Bakkal amcayı örnek aldık

Sosyal içerikli kampanyalar düzenlediklerini, bu kapsamda gelenekselleşmiş çeşitli etkinliklerinin olduğunu belirten Uğurses, “Temel pazarlama stratejimizin dayanak noktası; organize perakende sektöründe Türkiye’de daha yokken bu işleri büyük beceri ile yapan bakkal amcalarımızın müşterileri ile sağladığı sıcak temas ve hizmetiydi. Değişen dünya şartları ve beklentilere uygun olarak organize perakendecilik alanımda bizler bunu devam ettiriyoruz. Teknolojik altyapıya ciddi yatırım yapıp, CRM’i de kullanarak binlerce müşterimizle benzer teması sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Bugüne kadar sosyal içerikli çok sayıda etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade eden Uğurses, bu etkinleri arasında yaklaşık 10 yıldır devam eden başarılı öğrencileri ödüllendirme ve burs kampanyalarının, meslek günleri indirimlerinin, sağlık günleri konferanslarının olduğunu kaydederek, “Groseri yaz okulu projemiz, Groseri yemek kursları, Devlet Tiyatrosu bilet hediyelerimiz, kasada çalan zille gelen hediyeler, Groseri yılın annesini anneler günü seçmemiz, hastanelerde o gün tüm doğum yapanları hediyelerle ziyaretimiz, babalar günü tavla yarışmaları, sevgililer günü balomuz, iftar davetlerimiz, yılbaşında evleri Noel baba kılığında ziyaret ederek hediye verme, aşure, sıkma, sucuk ekmek günlerimiz, yaz tekne turlarımız, doğum gününde indirimler, hamile bayanlara indirimler, eşofmanla gelenlere indirimler gibi etkinliklerimiz ilk akla gelenler arasında” dedi.

Taze ürünler farkı

Groseri’yi farklı kılan bir diğer önemli yapının ise taze ürünler sunmak olduğunu belirten Uğurses, “Bölge halkının nabzını yoklayarak yoğunlaştığımız sosyal içerikli kampanya dinamiğimiz ve çalışanımızın hizmet kalitesinin dışında taze ürünlerde, özellikle et, sebze-meyve, şarküteri ürünlerinde gösterdiğimiz hassasiyetimiz ve operasyonel başarımız, bizi farklı kılan bir diğer önemli unsurdur” dedi.

Groseri’nin 10’u Adana, 4’ü Mersin ve l’i Ceyhan’da olmak üzere toplam 15 mağaza sayısına ulaştığı bilgisini veren Levent Uğurses, yılı 180 milyon TL ciroyla kapatmayı planladıklarını söyledi. Yaklaşık 850 kişiye istihdam sağladıklarını da belirten Uğurses, “Şu anda 101 aktif kasa sayısı itibari ile Adana, Ceyhan ve Mersin’de en yaygın ve en büyük şirket durumundayız” diye konuştu.

Levent Uğurses, son olarak da şunları kaydetti:

“Merkez depo ve lojistik tesisimizin birinci etap projesi devreye girdi. Önümüzdeki yıl ikinci etap proje ile et, sebze-meyve, şarküteri hazırlama, paketleme, soğuk odaları ile fırın, sucuk üretim ve araç bakım birimlerimizi aynı çatı altında toplayacağız. Ayrıca, sebze meyve dalında faaliyet gösteren diğer şirketimiz ‘Meseri’, resmen operasyona başladı. Bunlarla meşgul olurken, durmadık ve yeni projelerde de hız aldık. İki yeni mağaza anlaşması daha yaptık. 25 Eylül’de Mersin- Mezitli mağazamızın resmi açılışını yaptık. Daha sonrasında 2010 Ramazan ayında Adana-Türkmenbaşı mağazamızı açmak üzere inşaat çalışmalarına başladık. Bu mağazamız Adana’daki ilk apartman altı olmayan çatı tip projeli mağazamız olacak. 1999 yılında ‘2010’da yüz kasa hedefine ulaşacağız’ demiştik. 4 ay öncesinden 101 kasa olduk. Yeni hedefimiz, 2030 yılında 250 kasaya ulaşmak.”

groseri_kutu

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Editör

Yazar:

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Her yıl sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hem alışverişçiler hem de pazar yerleri için heyecanlı bir döneme giriş yapıyoruz. Yüzlerce indirim ve kampanya ile karşı karşıya kaldığımız Black Friday döneminde birçoğumuz elbette ihtiyaçlarımızı da karşılamak istiyoruz. Normal dönemde çok daha yüksek meblağlar ödeyeceğimiz bir ürüne uygun fiyatlarla sahip olma şansı doğal olarak hepimizi cezbediyor. Söz konusu indirimlerden faydalanmak bu noktada mantıklı olduğu kadar gerekli de ancak yine indirimlerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyacımızdan fazlasını almamaya dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada bilinçli bir alışveriş süreci için iyi bir pazar araştırması yapmak gerekliliği aşikar. Birçok pazar yeri büyük indirim oranları ile kampanyalar yaptığını ilan etse de fiyat değişikliği noktasında bu indirimlerin göründüğü kadar büyük olmadığını fark ettiğimiz durumlar olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına fiyat karşılaştırmaları yaparak ve ürünlerin fiyat değişim grafiklerini inceleyerek Black Friday indirimleri dönemini avantajlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Elektronik, giyim, kozmetik, spor… her kategoride ihtiyacımız olabilir mi?

Sonbahar aylarında kuruyan yaprakların arasında yürümekten sonra belki de en heyecanla beklenen etkinlik alışveriş yapmak. Hem indirim ve kampanyalar hem de bir ürünü ucuza almanın vermiş olduğu heyecanı bastırmak elbetteki kolay değil. Ancak indirim dönemleri bir illüzyon mu yoksa gerçekten bizlerin indirimli ürün alabilmesi için planlanmış bir fırsat mı?

Elbetteki alışverişçiler kadar markalar için de önemli bir dönem Black Friday. Yıl içerisindeki kazançların birçoğunun söz konusu dönemlerde elde edildiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. O nedenle markalar satışlarını artırmak adına indirimler yaparken, elbetteki kendi bütçelerini de düşünerek hareket etmek durumundalar. Buradan yola çıkarak kampanya dönemleri bizler için bir avantaj iken bütçemizi aşan bir soruna da dönüşebilir. Bu nedenle bilinçli bir alışverişçi olmakta fayda var.

Peki bu süreci doğru kararlar ile tamamlayabilmek adına neler yapabiliriz? İlk sıraya liste hazırlamayı yazabiliriz. Sadece 11.11 indirimleri için değil, günlük rutinimiz içerisinde market alışverişi dahi yaparken bir liste ile yola çıkmak her zaman sağlıklı bir alışveriş süreci sağlayacaktır. Tüketim toplumları ve değişen dünya parametreleri nedeniyle her şeyin ihtiyacımız gibi geldiğini hissedebiliyoruz ve özellikle indirim dönemleri bu duygularımızı çok daha derinden tetikleyebiliyor.

Bu nedenle üzerine düşünülmüş bir alışveriş listesi ile hareket etmek hem israfı önleyecektir hem de bütçemizi koruyacaktır. Söz konusu bilinçli alışverişin tek nedeni elbette bütçemizi korumak değil. Böylesine büyük bir tüketim alışkanlığından kaçınmamızın tek nedenini bütçemizi korumak olarak gördüğümüz taktirde içinde yaşadığımız Dünyada yalnız olduğumuzu zannedebiliriz.

Ama unutmamalıyız ki Dünya üzerinde milyarlarca insan bir arada yaşıyoruz ve sadece ürettiklerimizi değil doğanın bize sunduklarını da son sürat tüketmeye devam ediyoruz. İhtiyacımız dışında aldığımız her bir ürün bütçemizden götürdüğü kadar geleceğimizden ve doğamızdan da bir şeyler koparmaktadır. Hele ki yenilenebilir ve doğada çözünebilir ürünler tüketme konusunda pek de dikkatli bireyler değilsek, Dünyaya olan borcumuzu artırıyoruz denilebilir.

Elbette alışveriş dönemleri hepimiz için birer fırsat ve ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bu günlerde söz konusu indirimleri kaçırmak istemiyoruz. Hepimizin zaruri ihtiyaçları veya istekleri olabiliyor. Bunları karşılamak adına Black Friday indirimleri de önemli bir fırsat. O nedenle sunulan fırsatları değerlendirmek hepimizin hakkı. Ama bütçemizi koruyarak alışveriş yaptığımızı zannederken diğer taraftan cebimizden ve Dünyamızdan da fazlasını götürmemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Güvenilir adreslerden şaşmayın!

İndirim dönemlerinin karşımıza çıkardığı fırsatlar kadar yaratabileceği sorunlar da olabiliyor. Özellikle güvenli bir alışveriş süreci yaşamak adına dikkatli olmakta fayda var. Online alışverişte kredi kartı bilgilerimizi paylaştığımızı düşünürsek güvenilir adresleri tercih etmek aslında bir zorunluluk denebilir. Bu noktada SSL sertifikalı bir site üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı bilgileri noktasında güvenli bir alışverişin kapılarını açmaktadır.

Bununla birlikte güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak her zaman ilk koşul olarak hatırlanmalı. Geçmiş alışveriş alışkanlıklarımızda da güvendiğimiz esnaf ve markaları tercih ettiğimizi hatırlarsak, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak mantıklı bir tercih olacaktır. Aksi takdirde orijinal olmayan veya kalitesiz bir ürünle karşılaşma ihtimaliniz artabilir.

Bu noktada bizlere en yol gösterici seçeneklerden biri güvenilir pazar yerlerini tercih etmek ve o pazar yerinde satış yapan marka veya satıcının değerlendirmelerini okumak. Unutulmamalı ki birincil kullanıcı deneyimlerinin yer aldığı yorumlar son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlandı ve bir ürün satın alırken hem o ürünle ilgili hem de satıcı ile ilgili ayrıntılara yer verilmekte. Söz konusu değerlendirmeleri okuyarak hem alacağınız ürünle ilgili hem de alışveriş yapacağınız mağaza ile ilgili ayrıntılara ulaşarak güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

POPÜLER