Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Groseri “Hızlı Balık” ödülü aldı, sektörün gururu oldu

Editör
Abone Ol:

Groseri Marketler Zinciri, Referans Gazetesi tarafından düzenlenen “Hızlı Balık Ödülü”nün sahibi oldu. Ödülü İstanbul’da düzenlenen törende alan Groseri Marketler Zincir Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses, “Ödülün varlığından haberdar idik fakat başvuruda bulunmamıştık. Yaptığımız sistem çalışmalarından etkilenen tedarikçilerimiz ve müşterilerimiz; şirket profilimizin bu yarışmaya uygun olduğunu söyleyerek katılmamız, bölgemizi ulusal bazda temsil etmemiz konusunda ısrar ettiler.

Maliyeti azaltan etkiler

Ben de İstanbul’daki Referans Gazetesi yetkilileri ile temasa geçtim. Kargo ile bana yanıtlamam için 20 soruluk bir yarışma evrağı yolladılar. Soruları dikkatle okuyup tek tek yaptıklarımızı ve bu yapılanlar sonucunda işletmeye gelir getiren veya maliyet azaltan etkileri somut örneklerle açıkladım. Genelde sorularda kriz dönemlerindeki davranış biçimimiz, kurumsal yapıda nasıl hızlı hareket ettiğimiz, rekabette büyük balık-küçük balıktan çok hızlı ve yavaş balık durumları ve başka yerlerde olmayıp sadece bize ait yaratıcılık içeren çalışmalarla rekabette nasıl farklılaştığımız irdeleniyordu. Daha sonra yarışmaya katılabileceğimiz dallara bakınca ve mevcutlarda gıda perakende dalı olmadığını gördük. Bize en uygun dalın ticaret olduğuna karar verdik ve çok geniş bir alanda yarışmaya katıldık.”

groseri calisanlariYarışmanın jürilerini basında görünce işin ne derece ciddi olduğunu daha iyi anladıklarını ifade eden Uğurses, “Her biri kendi alanında çok değerli isimlerdi. Yarışma gecesi kazanan olarak bizim adımızın anons edilmesi mutluluk vericiydi. Adana’ya dönünce Çukurova halkının, çeşitli sivil toplum örgütlerinin, ticaret ve sanayi odalarının büyük bir içtenlikle sevincimize ortak olmaları ve ödüle sahip çıkmaları bizi daha da mutlu etti… En ilginç kutlama, ödülü Anadolu’da tutmayı başardığımız için Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’ndan geldi. Şimdi görevimiz bölgemizden yeni hızlı balıklar çıkmasına yardımcı olmak için bize düşen ne ise onu yapmaktır” dedi.

Butik manav projesi

Uğurses, yeni projeleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Yeni projemiz yine aynı ortaklık yapımızla kurduğumuz Meseri (Latince sebze meyve anlamında) adlı yeni şirketimizde gerçekleştireceğimiz, dünyada örneğini pek görmediğimiz organize butik manav projesidir. Şu anda alt yapı çalışmalarımız devam ediyor, belki gelecek yıllarda onu da hızlı balık yaparız”.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER