Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Hadim müşterisini iyi tanıyor

Editör
Abone Ol:

2000’li yılların belki de en popüler sözcüklerinden biri CRM. Nereye gitsek, hangi toplantıya katılsak mutlaka bu sözcüğü duyuyoruz. Bakkal amcanın müşterisiyle kurduğu sıcak ilişkiyi, günümüzde müşteri kartları kurmaya çalışıyor. Türkiye’nin çeşitli illerindeki zincir marketlere müşteri kartları programları hazırlayan, son olarak da İnegöl’deki Hadim Marketler’de bu çalışmayı yapan Barbaros Demirkıran, Hadim’le tanışma öyküsünü şöyle anlattı:

“Daha önceleri de bir çok kez birlikte çalışmış olduğum, perakende sektörünün önde gelen isimlerinden olan Necmettin Kuru’nun daveti Hadim’le tanışmama vesile oldu. Yönetici kadrosunun samimiyetini gördüğümde ise, Hadim’in müşteri kart alt yapısının iyileştirilip, geliştirilmesi ve DataMining projesini severek kabul ettim.”

CRM’in kelime anlamı olarak ‘Müşteri İlişkileri Yönetimi’ne karşılık geldiğini ifade eden Demirkıran, ”Örneklemek gerekirse, eski mahalle bakkallarını hatırlayın. Müşteri sayıları az olduğu için bütün müşterilerini tanırlardı. Onların ne isteyeceklerini ihtiyaçlarını tahmin edebilirlerdi. Müşteriyi tanıma, en kaliteli hizmeti en uygun şekilde verebilme, müşterinin isteklerini önceden tahmin edebilme, kısaca müşteriyi memnun etmek. Bu bağlamda CRM, bir felsefe, bir iş yapma biçimidir. Günümüzde müşteri sayısının fazlalığını ve ürün çeşitliliğini düşündüğümüzde, bu yakınlığı yakalamak ancak teknolojik altyapı ile mümkündür. Genel anlamıyla bizlere bunları sağlayan teknolojik sistemlere CRM sistemleri adını vermekteyiz. Tasarladığım sistemlerse bu felsefeye sahip, özünde müşterisine kazandırma amacı olan Hadim’le tam olarak örtüşmektedir. Hadim Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Salman’ın da her zaman ifade ettiği ‘Kazan, Kazandır’ın temeli de bana göre CRM ve DataMining’tir” dedikten sonra projenin aşamalarını şöyle açıkladı:

hadim magazahadim kart“Bu tür projelerin sonları ya da sınırları olduğu söylenemez. Nautilus ismini verdiğim bu projede ilk aşama, müşterilerimizi daha fazla tanıyabilmek için ‘Prestij Kartı’ daha zeki hale getirmekti. Yaklaşık 2 ay önce bu aşamayı bitirdim. Artık Hadim, müşterilerini daha fazla tanıyor,  zevklerini, tercihlerini analiz edebiliyor. Bunun sonucu önümüzdeki dönemde müşterimize özel kampanyalar olarak kendini gösterecektir. İkinci aşamamız ise müşterilerimize daha fazla avantaj sunabilmek için onlara puan kazandırmak. Bu aşamayı da bitirdik. Yine önümüzdeki dönemde müşterilerimiz puan kazanmaya ve puanları ile daha avantajlı alışveriş yapmaya başlayabilecekler. Projemizin şu an ki etabı ise Hadim’in tedarik kanadına yönelik olan karar destek sistemi aşaması. Ocak ayı başında bu aşamanın büyük bölümünü bitirdik. Bu noktada Hadim’in tedarik kanadı, bilgi teknolojilerinin nimetlerinden en yüksek oranda faydalanabilecek. Daha doğru, daha kesin ve en önemlisi çok daha hızlı karar alınabilecek. Ancak, belirttiğim gibi bu tür projelerin sınırları ya da sonları olmaz. Siz ne kadar geliştirirseniz o kadar devam edecektir. Bu kısımdan sonraki etap daha çok ‘Uzman Sistemler’ konusuna girmektedir ki, şu anki hedefimiz de sistemimizi o seviyelere çıkarabilmektir.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Ramazan Ulu vefat etti

Editör

Yazar:

Yaklaşık bir ay önce beyin kanaması geçirip Samsun Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Ramazan Ulu dün hayata gözlerini yumdu.

Snowy marketler zinciri yönetim kurulu başkanı Ramazan Ulu, İstanbul PERDER’in 5. ve 6. dönem başkanlığını da yapmıştı.

Retail Türkiye olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
Cenaze namazı ve mezarlık için Snowy Market Ulu Kardeşler tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

PLAT üyeleri “Talks” etkinliğinde buluştu

Editör

Yazar:

21 Eylül günü Mihrabat Korusu’nda gerçekleşen organizasyona BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu, Ülker CEO’su Mete Buyurgan gibi sektörün önde gelen isimleri ve PLAT Derneği üyeleri katıldı. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte, açılış konuşmasını gerçekleştiren PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, katılımcılara teşekkür ettikten sonra sanayicilerin üretime, yatırıma ve inovasyona odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Bir önceki etkinlikte seçim öncesi ve sonrası ekonomi konusunda değerlendirmelerde ve çeşitli tahminlerde bulunan Ekonomist Dr. Hakan Özerol, bu etkinlikte de önümüzdeki dönemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. IMF, OECD, Dünya Bankası gibi kurumların ve çeşitli derecelendirme şirketlerinin tahmin raporlarından hareketle piyasa değerlendirmesi yapan Dr. Hakan Özerol, özellikle dövizin ve enflasyonun yönüyle ilgili tahminlerde bulundu. Yeni dönemde ekonominin iyi işaretler verdiğini belirten Özerol, mevcut politikaların sürdürülmesi halinde gelecekte olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizdi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER