Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“Hedef dünya markası bir gıda fuarı”

Editör
ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Badak
Abone Ol:

Antalya’da düzenlenen gıda fuarı kapsamında gerçekleştirilen Medya Forumu’nda Antalya’da dünya markası olacak bir gıda fuarı yapılabileceği konusunda görüş birliğine varıldı.

Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen Forum’da söz alan ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Badak, kendilerinin Türk çiftçisinin emeğini ön plana çıkartmak, onlara yeni pazarlar açmada yol göstermek gibi kutsal bir vazife edindiklerine belerterek, “Bu kutsal vazife lafla yerine gelmez. Bunu biliyoruz. Bu yüzden buraya çok kısa sürede dev bir fuar merkezi yaptık. Bu merkezde dünya çapında bir gıda fuarı yapacağız ve çiftçinin bu fuar yoluyla dünya pazarlarına açılması gerçekleşecek” dedi.

Sadık Badak, “Anadolu’da gıda sektörü istediği noktaya ulaşamadı. Biz, ANFAŞ Gıda Fuarı ile bu adımı attık. Önümüzdeki dönemde bu iş daha da gelişecek. Biz, Türk çiftçisini de destekliyoruz, ihracatçıyı da destekliyoruz” diye konuştu. “Dubai şimdilik bizden önde” diyen Badak, hedeflerinin onları geride bırakmak olduğunu sözlerine ekledi.

ANFAŞ Genel Müdürü Murat Özer konuşmasına aynı noktadan başladı ve şu noktaların altın çizdi:

-Bir kilo mercimek üretmeyen Dubai’de dünya markası gıda fuarı yapılıyor. Biz tam 24 yıldır bu fuarı yapıyoruz dünya markası olamadık.

-Bunu iyi değerlendirmeliyiz. Artık atağa geçme zamanı. Türkiye gıda üretiminde dünyada önemli bir noktada. Antalya’da bunun önemli merkezlerinden biri.

-Bu fuarda çevre ülkeleri burada ağırladık. Önemli bir başarı elde ettik. Ama yetmez. Hedefimiz dünyanın ilgi odağı olacak bir gıda fuarı yapmak.

-Bu fuara Arnavutluk, Sırbistan, Polonya gibi ülkelerin yanında 21 farklı ülkeden gruplar halinde, toplam 1000 kişilik alım heyeti geldi. Göreceksiniz bu ülkelere gıda ihracatımız artacak.

-Fuarların böyle bir yanı var. Ayrıca fuarların turizme de büyük katkı olduğunu biliyoruz.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bıdı’da yeni dönemde dünya markası olacak gıda fuarı yapmanın en önemli hedefleri olduğunu belirterek, “Dubai yapıyor biz neden yapmayalım. Almanya fuarlar sayesinde 300 Euoroluk otel odalarını 1000 Euroya satıyor. Dünyadaki bütün gelişmeleri fuarlar sayesinde ayaklarına getiriyor. Biz bunu neden yapmayalım. Fuar için gerekli olan iki önemli şey var. Merkez, ANFAŞ herkesin gıpta ile baktığı bir merkez oldu. İkincisi otel. Antalya’da otel altyapısı muhteşem. Yani fuar için şeker ve un var. İş helva yapmaya kalmış durumda. Onu yapmak için de çok çalışmalıyız. Hepimize çok işi düşüyor” dedi.

Forum’da söz alan Türkiye Aşçılar Birliği Başkanı Zeki Açıkgöz de Antalya’da gerçekleşecek ve dünya markası adayı olacak bir gıda fuarına lezzet desteği vereceklerini belirterek, “Bu gıdaları alırsanız bu lezzete ulaşırsınız mesajı vermeye hazırız” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER