Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

İçtiğiniz sudan emin misiniz?

Editör
rainsoft
Abone Ol:

Normal şartlarda şebeke suyunun içme suyu standartlarında olması için koliform ihtiva etmemesi ve tortu oranının sıfıra yakın olması gerekiyor.

Hayat kaynağımız olan su insan vücudunun sağlığı için o kadar önemli bir sıvı ki, her yetişkinin günde ortalama 1,5 litre su içmesi gerekiyor. Sağlık söz konusu olduğunda belki “paranın ne önemi var” diyebilir insan ama bir Rainsoft su arıtma cihazıyla karşılaşmak, suya, içme suyuna, su arıtıcılara, en azından suya ve sağlığa harcanan paraya daha farklı bir gözle bakmanızı da sağlıyor.

Musluktan akan suyu “içebilecek” misiniz? İçebilirsiniz deniliyor ama. Yoksa öyle değil mi?” Özellikle İstanbul’da musluklardan akan şebeke suyunun “içilebilir” olduğunu iddia ediliyor. Oysa Rainsoft Türkiye distribütörü Renk Su Arıtma’nın ilki 2010 Haziran’ında, ikincisi ise yine 2010’un Kasım ayında bağımsız bir laboratuara tahlil ettirdiği İstanbul şehir şebeke suyu fazla miktarda tortu ve koliform bakteri barındırdığı için “içme suyu standardında” bulunmadı. Dahası, bazı temel değerler de her iki tahlil sonucunda da farklı çıktı. Buna şehrin altyapı sorunlarını, hatta evlerin içine şebeke suyunu taşıyan sistemlerin bakımsızlığını ve eskimişliğini de ekleyin. Yani tortu ve koliform bakteri olmasa bile, şehir şebekesi suyu içme suyu “standardı”nda olmaktan çok uzak. Normal şartlarda şebeke suyunun içme suyu standartlarında olması için koliform ihtiva etmemesi ve tortu oranının sıfıra yakın olması gerekiyor. İstanbul’daki şebeke suyunda ana noktadan çıkışı itibariyle bu kirletici etkenler bulunmuyor olsa da şehrin altyapı sorunları, su borularıyla kanalizasyon borularının birbirine çok yakın noktalardan geçiyor olması kullanım suyumuzun evimize ulaşana kadar ki sürecinde kirlenme olasılığını çok yükseltiyor. Ayrıca koliform bakteri riskini ortadan kaldırmak adına kullanma suyuna verilen klor maddesinin kanserojen oluşu sebebiyle sağlığımız için birincil ihtiyaç olan su bir anda sağlığımıza yönelik ciddi bir tehdit arz edebiliyor.

Eve takılacak bir Rainsoft Su Arıtma Sistemi’nin yaratacağı farka göz atmak isterseniz, önce sağlıktan başlamak gerek: Evin ana girişine takılan Rainsoft, evde kullanılan bütün musluklardan temiz su akmasını sağlıyor. Elbette bu su da huzurla içilebiliyor çünkü Rainsoft, farklı ihtiyaçlara yönelik, farklı filtrelere sahip 900 ayrı modelle hizmet sunuyor. Bu şehrin suyundaki kireç, o şehrin suyundaki kurşun Rainsoft için farketmiyor çünkü her suyu “içilebilir” hale getirecek bir filtre çözümü bulunuyor. Bunun dışında evde kullanılan tüm temizlik araçları; çamaşır ve bulaşık makineleri yumuşayan suyla birlikte daha az deterjanla daha etkili temizlik yapabiliyor. Makinelerin ısıtma sistemleri kireçle kaplanmıyor, tamir masrafları azalıyor hatta duş perdeleri ve banyo fayansları bile kireçlenip lekelenmediği için fazladan temizleme malzemesine ihtiyaç duyulmuyor. Yıkanan sebze ve meyvelerde klor kokusu olmuyor. Çay, kahve ve yemekler daha lezzetli oluyor. Saçlar ve vücut temizliği için çok az bir miktar sabun ve şampuan yeterli oluyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER