Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

İnegöllü bakkallarda gelecek kaygısı yok!

Editör
Abone Ol:

Bursa’nın İnegöl ilçesinde market zincirleriyle rekabet edebilmek amacıyla bir araya gelerek kooperatif kuran bakkallar, ”Birlikten güç doğar” sözünü doğrularcasına, şirketlerden tek başına hareket etmeleri durumunda alabileceklerinden çok daha ucuza mal temin etme imkanına kavuştular.

İnegöl Bakkallar Odası ve S.S İnegöl Bakkallar Temin Tevzi Kooperatifi (BAKKOOP) Başkanı Hakan İnkaya, 2005 yılında oda başkanlığına seçildikten sonra marketlerle rekabet edebilmek için herkesin eşit oranda ortak olacağı bir kooperatif kurmaya karar verdiklerini söyledi.

16 kişiyle kurdukları BAKKOOP’u, 30 Ekim 2006’da resmi olarak tescillendirdiklerini belirten İnkaya, “Önümüzde mevcut bir şablon olmadığı için her şeyi deneme yanılmayla yoluyla yaptık. Sonuçta işleyen bir model ortaya çıkarttık. Gün geçtikçe de büyümekteyiz” dedi.

İnkaya, dünyanın en yüksek cirolu firmalarıyla aynı mesleği yaptıklarına dikkati çekerek, “Uluslararası firmaların lokal zincirlerinin pazarlama departmanlarıyla mücadele ediyoruz. Eğer bunun karşısında siz bir grup değilseniz, kümelenmemişseniz, bu rekabetçi piyasada çok fazla dayanma şansınız yok” görüşünü dile getirdi.

BAKKOOP’un şu an için 77 üyesi bulunduğunu kaydeden İnkaya, şöyle konuştu:

“Artan ilgiyle birlikte BAKKOOP’a üye olmayana satış yapma imkanı kazanmak için tüzüğümüzde değişiklik yaptık. Kar amaçlı çalışmıyoruz. BAKKOOP’un yöneticileri de bugüne kadar hiçbir şekilde ücret almadı. Tüm kazanımları, üyelerle paylaşıyoruz. Bugün itibariyle aşağı yukarı 2 bin 200 kalem malla hizmet vermekteyiz, yıllık da 3,5 milyon lira gibi bir ciromuz var. Esnafımız, ayrıca işletmesini geliştirmek için bizden istediği gibi hizmet ve lojistik destek alabiliyor.”

İnkaya, 6 ay önce üyelerine yönelik internet sitesi açtıklarına değinerek, üyelerin böylelikle internetten sipariş verme konforunu yaşadıklarını ifade etti.

Hakan İnkaya, Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın, kooperatifleşme sürecinde kendilerine verdiği desteğe işaret ederek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün danışmanlarıyla da BAKKOOP ile ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını, modellerinin geliştirilmesi için de Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüşme halinde olduklarını anlattı.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden uyguladıkları modelle ilgili bilgi talebinde bulunulduğunu ancak kimsenin henüz uygulamaya geçmediğini belirten İnkaya, “Gördüğümüz ilginin en somut göstergesi, internet sitemize yaklaşık 40 ilden giriş yapılmasıdır. Aslında diğer yerlerde de modelimizin uygulanması ihtiyacı var” dedi.

İnkaya, İnegöl haricinde Bilecik, Bozüyük, Domaniç ve Tavşanlı gibi yakın çevrelerindeki esnaflara da mal verdiklerini kaydetti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER