Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Koç: “Bu kanundan yararlanabilmesi için mükellefin, hem eski borcunu hem de bu dönemde çıkacak borçlarını ödemesi şart”

Editör
egd_1
Abone Ol:

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Koç, kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” kapsamında bir hafta içerisinde Kozyatağı Vergi Dairesi’ne bin kişinin başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Mehmet Koç, Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) düzenlediği toplantıda 6111 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” ile ilgili bilgi verirken, daha önce 4811 sayılı Vergi Barışı, 5811 sayılı Varlık Barışı ve bir süre önce de 6111 sayılı kanunun çıktığını hatırlattı.

Koç, “Bunun bir kerameti var herhalde. Hepsi 11’le bitiyor. Bilinçli değil. Uğraşsanız denk getiremezsiniz” dedi.

Kanun ile İstanbul’da yapılacak tahsilata ilişkin bir tahminleri bulunmadığını ifade eden Koç, bu yılki mart ayının diğer yıllardan daha önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu mart ayında olağanüstü bir yoğunluk yaşanıyor. Bunun birkaç nedeni var. Genel vergi dönemi, Gelir Vergisi yönünden genel beyan dönemi… 6111 sayılı kanun yürürlüğe girdi. 2 bin yeni gelir uzmanı alındı. Bunların bin 340’ı fiilen göreve başladı. 660’ı da 9 Mart itibariyle görevlerine atanacak” diye konuştu

Takvimde bir sıkışmanın belli noktalarda olabileceğini belirten Koç, her yıl vergi rekortmenlerinin açıklandığını anımsatırken, rekortmenleri açıklamakta çok acele etmediklerini, şu anda kimin rekortmen olacağını bilmediğini, beyan vermenin son gününde bir kişinin beyanname verip ilk derecelere de girebileceğini, bu nedenle rekortmenlerin ilanı için bir tarih deklare etmediklerini söyledi.

Kanun ile ilk hedeflerinin ihtilafları azaltmak olduğunu vurgulayan Koç, birkaç gün önce ilçe seçim kurullarından oy kullanmayanlarla ilgili cezaların kendilerine ulaştırılmak istendiğini, bunun kanunda 22 liralık bir yaptırımı bulunduğunu, kanunun çıktığını, bu cezaların kaldırıldığını söyledi.

“Kanun daha geniş bir kitleyi ilgilendiriyor”

Mehmet Koç, kanunun sadece vergi mükelleflerini ilgilendirmediğini ifade ederek, “Daha geniş bir kitleyi ilgilendiriyor. Oy kullanmayan vatandaştan nüfus cüzdanını kaybedene, trafik para cezalarından YURTKUR öğrenim borcu olanlara kadar geniş bir kitleyi ilgilendiriyor. Elektrik ve su parasını ödeyememiş olan vatandaşları da ilgilendiriyor. Her birinin yapacakları işlemler farklı. Tek bir yöntem yok. Her bir alacak türü için ayrı ayrı yöntem var. Bizim tahsilatlarımızda da ayrı ayrı yöntem var” şeklinde konuştu.

Kanunun, 31 Aralık 2010 itibariyle borcu olan mükelleflere borçlarını ödeme kolaylığı ve 2006, 2007, 2008 ve 2009 yılları için matrah artırımı imkanı getirdiğini anımsatan Koç, matrah artırımında bulunan mükellefler hakkında, matrah artırımında bulundukları vergi türü itibariyle vergi incelemesi ve benzeri nedenlerle tarhiyat yapılamayacağını söyledi.

Koç, “Burada 4 yıl (2006, 2007, 2008 ve 2009) ve 5 vergi türü (Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, Gelir Vergisi stopajı, Kurumlar Vergisi stopajı) türü var. Borçların ödenmesine getirilen kolaylıklardan tüm vatandaşlar ve mükellefler yararlanabiliyor. Ama matrah artımından sadece 5 vergi türü itibariyle yararlanılabiliyor” dedi.

Ana parada kaldırılan bölüm bulunmadığını, sadece 31 Aralık 2004 tarihinden önceki dönemlere ait 50 TL’nin altındaki alacaklar ile 31 Aralık 2010 tarihinden önce kesilen ve 120 TL’nin altında kalan idari para cezalarının kaldırıldığını, sigara içme yasağına uymayanlara verilen cezaların ise tutarı ne olursa olsun kaldırılmadığını belirten Koç, ”Yani bir vergi alacağını almak için yaptığınız harcama, yapacağınız tahsilatın altında olmalı ki onu yapın. Yani attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeli. Dolayısıyla belli tutarın altından o nedenle vazgeçiyor” diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu hesaplamalarında 1 Ocak 2005’ten itibaren TEFE yerine ÜFE kullanılmaya başlandığını hatırlatan Koç, şu anda alacaklarının içinde 2006 yılından daha eski yıllara ait olanların da bulunabileceğini söyledi.

Koç, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” kapsamında bir hafta içerisinde Kozyatağı Vergi Dairesi’ne bin kişinin başvuruda bulunduğunu bildirdi.

İstanbul’da vergi denetimleri

Mehmet Koç, İstanbul’da tüm birimlerle birlikte vergi denetimlerinin biraz yavaşladığını ifade ederek, “Yeni gelen gelir uzman yardımcılarından 240 kişinin eğitimini tamamladık, onları vergi dairelerine geçen hafta dağıttık. Bunlar denetim, ihbar, şikayetler, bandrol kontrolü bile yapacaklar. Yeni gelen 2 bin kişilik ekibi de yetiştiriyoruz” dedi.

KDV iadelerinde, normal mükellefin işe başlamalarında ve ihbarlarda gecikme olduğunu anlatan Koç, işe yeni alınan 2 bin kişinin yerine oturmasıyla kendileri için insan kaynağı problemi kalmayacağını belirterek, gerek denetim, gerek ihbarlar gerekse diğer işlemlerin daha hızlı yerine getirileceğini, bir gelir uzmanının başlangıçta ortalama 2 bin 200 lira maaş aldığını söyledi.

İstanbul’un tüm vergi gelirleri içinde aldığı payın son 10 yıldır aynı, yüzde 43-44 düzeyinde bulunduğunu anımsatan Koç, geçen yıl tahakkuk eden bir 100 liranın 89 lirasını alabildiklerini bildirdi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER