Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş: “Yeni çek yasası çekin itibarını artıracak”

Editör
murat_yalcintas_200
Abone Ol:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Çek Kanun Tasarısı ile getirilen düzenlemelerin, ticari hayatta büyük öneme sahip olan ‘uzlaşma kültürünü’ geliştireceğini söyledi. Yalçıntaş, yasanın çekin itibarını da artıracağını kaydetti.

Yeni Çek Tasarısı’nda; çekin ödenmesini sağlayacak hükümlere ağırlık verildiğini hatırlatan Yalçıntaş, “Çekin karşılıksız çıkması halinde, alacaklıya tahsilatı kolaylaştırıcı hükümlerden yararlanma olanağı sağlanmıştır. Bu yaklaşım tarzını doğru buluyoruz” dedi.

Başkan Yalçıntaş, “Bundan sonra, şüphesiz ki çek düzenleyenler daha titiz davranacaktır. Çünkü karşılıksız çek düzenleyen bir kişi sadece cezai müeyyide ile karşılaşmayacak, bir daha çek kullanamayacak. Bu sayede çeki alan kişinin riski de azaltılmış olacak” dedi.

Başkan Yalçıntaş, tasarının en önemli üç noktasını; ‘uzlaşma müessesesi’, ‘hamiline çek uygulamasına sınır getirilmesi’ ve ‘banka sorumluluğunun artırılması’ olarak sıraladı.

İTO Başkanı Yalçıntaş, uzlaşma müessesesi sistemi ile karşılıksız çek tutarını 2 yıl içinde ödeme sözü veren kişinin cezasının, alacaklı ile anlaşma şartı ile ertelenebileceğini söyledi. Yalçıntaş, “Taraflar anlaşırsa, karşılıksız çek verme suçundan mahkum olanların cezasının infazı ertelenebilecek veya durdurulabilecek. Yine anlaşma halinde karşılıksız çek nedeniyle açılan soruşturma veya kovuşturmalar durdurulacak. Düzenlemede uzlaşma mekanizmasının yer alması, itilafların çözümünde iş dünyasının taleplerinin dikkate alındığını gösteriyor. Bunu, yerinde bir çözüm arayışı olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Tasarıda hamiline çek uygulamasına da sınırlama getirildiğini hatırlatan Yalçıntaş, “Düzenleme ile vergi kaçakçılığının engellenmesi yönünde de önemli bir adım atılmış olacak” dedi.

Başkan Murat Yalçıntaş, tasarı ile bankaların da karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı için ödemekle yükümlü oldukları miktarın 470 TL’den 1000 TL’ye çıkarıldığına vurgu yaptı. Yalçıntaş, bu miktarın her sene yeniden değerlendirileceğini söyledi. Yalçıntaş, bu düzenleme sayesinde alacaklının hakkının daha da iyi korunacağını ifade etti.

Yalçıntaş, tasarının hem ticari hayat, hem de hukuk sistemimiz için öneminin büyük olduğunu söyledi. Yalçıntaş, “2009 yılında Kasım ayı itibariyle ülkemizde 1.7 milyon adedin üzerinde karşılıksız çek söz konusu. Binlerce dava ve 2 bine yakın hükümlü bulunuyor. Çek Yasa Tasarısı bunun için büyük bir önem taşıyor” dedi.

Yalçıntaş, yapılan düzenlemenin karşılıksız çek veren kişinin sadece kendini değil, birinci derece yakınları da dahil olmak üzere tüm ailesini etkileyeceğini söyledi. Yalçıntaş, bu durumun kötü niyetli kişileri engelleyici bir uygulama olduğunu kaydetti.

Başkan Yalçıntaş, geri dönen çeklerin sahiplerinin bilgilerine ulaşma konusunda bir çalışma olduğunu da hatırlattı. Yalçıntaş, geri dönen çeklerin sahiplerinin kimler olduğunun TOBB vasıtasıyla iş aleminin bilgisine sunulmasının da çek kanununda yer almasını istedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Haluk Dortluoğlu, Bim CEO’su oldu

Editör

Yazar:

BİM’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Latif Topbaş görevini Mahmud Muhammed Topbaş’a devretti. 1 Eylül 2023 itibariyle BİM’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Muhammed Topbaş oldu. Şirkette uzun süredir İcra Kurulu Üyesi ve COO olarak görev yapan Galip Aykaç bu görevlerinden ayrılarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Yönetim Kurulu toplantısında ayrıca şirketteki mevcut İcra Kurulu yapısı sona erdirilerek “Chief Executive Officer” (CEO) pozisyonunun oluşturulmasına karar verildi. 2005 yılından bu yana şirkette CFO ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Dortluoğlu’nun CEO olarak atanmasına karar verildi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO’dan Türkiye Perakende Buluşması

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi, “Türkiye Perakende Buluşması” gerçekleştirdi. 2 Ağustos Çarşamba günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda perakendeci katıldı. Sektörler sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Happy Center CEO’su Yavuz Altun, “İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi olarak 85 zincir market sahibi meslektaşımızla istişare toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıya Türkiye’nin 7 bölgesinden katılım ve destek oldu. Başta İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca olmak üzere Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün ve İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere ve tüm İstanbul Ticaret Odası Perakende komitesi üyelerimize, TPF, PERDER üyelerimize katkı ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER