Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

KİM, ette oluşacak haksız rekabete karşı!

Editör
hamit_akcay
Abone Ol:

Et Balık Kurumu’nun (EBK), et satışı için Türkiye Perakendeciler Federasyonu (PERDER) ile sözleşme imzaladığının gündeme gelmesi, sektörde tartışmalar yarattı.

“Bu hatayı düzeltin” diyen AMPD’nin ardından, ucuz et satmaya talip, ancak PERDER üyesi olmayan KİM Marketleri Zinciri de “piyasadaki diğer oyuncuların devre dışı bırakılması kabul edilemez, bir an önce buna bir çözüm bulunmalı” çağrısında bulundu.

KİM Marketleri Zinciri Genel Müdürü Hamit Akçay, “EBK ile arasındaki anlaşmanın uygulanması halinde bu kurumun üyeleri karkas etin kilosunu ortalama 12-13 liradan alacak. Böylece, bizim gibi PERDER üyesi olmayan marketlerin et fiyatları arasında 6-7 liralık maliyet farkı ortaya çıkacak. Bunun sonucu bizim rekabet etme şansımız ortadan kalkacak. Sektör içinde bir derneğe üye olmak, bir ödül ya da ceza unsuru olmamalı. Bu adaletsiz bir durumun düzeltileceğini umuyoruz” dedi.

Sektörde PERDER’in yüzde 15’lik gibi bir perakendeci grubunu temsil ettiğine dikkat çeken Akçay, şöyle devam etti: “Bir devlet kurumunun bir dernekle yaptığı bu sözleşmenin ardında tamamen iyi niyet olduğunu biliyoruz ancak uygulamada sakıncalar ortaya çıkacaktır. Ayrıca, piyasada diğer oyuncularının devre dışı bırakılması etik değildir. Sektörün en büyük yerel marketlerinden biri olarak, biz bu yanlışlığa dikkat çekmek istiyoruz.”

Kayıt dışı önlenebilir

Sistemin adaletli yürütülmesi için, EBK’nın PERDER ve Kasaplar Fedarasyonu gibi kurumların yanı sıra sektörde büyük hacimli ulusal ve yerel marketlere de ucuz et satışı imkanı sağlaması gerektiğini vurgulayan Hamit Akçay, “ET Balık Kurumu, et satmak için bazı kriterler belirleyebilir. Örneğin, firmaların market sayısı, mağaza büyüklükleri ve satış hacimleri dikkate alınabilir. Böylece diğer kuruluşlar da mağdur edilmemiş olacak. Ayrıca bu uygulama, sektörde kayıtlı sistemi de hızlandıracaktır. Çünkü, bazı firmalar, EBK’dan ucuz et almak için kayıt dışından çıkarak, kayıtlı hale gelecektir” şeklinde konuştu.

Sözümüzün arkasındayız

Öte yandan, KİM Marketler Zinciri’nin et ithalatının gündeme geldiği ilk günlerde kamuoyuna yaptığı açıklamaya sadık kaldığını da anımsatan Akçay, şu bilgiyi verdi:

“Sektörde bazı firmaların, başlangıçta karşı çıktıkları karkas et ithalatına şimdi sıcak baktıklarını gözlemliyoruz. Oysa KİM Grup, ilk günden beri sözünün arkasında durmaktadır. Mağazalarımızda, ithal edilmiş karkas et satılmayacaktır. Bunu müşterilerimize duyurmak istiyoruz.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER