Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Makro Market’in 400 milyon TL’lik gayrimenkulleri bankalara geçiyor

Editör
Abone Ol:

hurriyet.com.tr’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre Makro’nun Türkiye genelindeki 115 gayrimenkulü bankalara geçiyor. Şirket, 3 yıl içinde borçlarını ödediği taktirde, söz konusu gayrimenkullerini geri alabilecek.

Makro Market A.Ş, mahkemenin verdiği mühlet kararı sonrası alacaklılarla görüşmelerini hızlandırdı. Şirketin toplam borç miktarı 700 milyon TL seviyesinde. Söz konusu borcun 190 milyon TL’si bankalara, 386 milyon lirası ise tedarikçilere ait. En büyük alacaklı grubunu oluşturan bankalara ile yürütülen görüşmelerde olumlu sonuçların alındığı kaydedildi.

Mahkemeden ‘banka’ için karar

En son geçen hafta Cuma günü, mahkeme, alacaklı konumdaki bir katılım bankası ile varılan anlaşmaya ilişkin karar verdi. Bu karara göre, çeşitli illerdeki bazı gayrimenkuller vefa hakkı kapsamında alacaklı bankaya geçecek. İki yıllık süreç içinde, şirket borcunu ödediği taktirde anılan gayrimenkullerini geri alabilecek. Veya, söz konusu gayrimenkulleri üçüncü kişilere satarak borcunu bankaya ödeyebilir.

Benzer kararların, geride kalan alacaklı bankalar için de alınması bekleniyor. Anlaşmanın tamamlanması ile birlikte, 190 milyon liralık borca karşılık, Makro’nun 550 milyon lira değerindeki 115 gayrimenkulü bankalara geçmiş olacak. Geri alım hakkı olarak da bilinen Vefa Hakkı sözleşmesi kapsamında devri yapılan gayrimenkuller arasında 4-5 AVM de bulunuyor. Bu gayrimenkullerde Makro marketlerinin faaliyet gösterdiği öğrenildi.

Bankaların dışında diğer alacaklıların bir bölümü ile de anlaşmaların sağlandığı öğrenildi. Söz konusu alacaklılar arasında yer alan, Ankara, Konya, Samsun ve Antalya’daki hallerin 80 milyon liraya yakın alacağı için de anlaşma sağlandı.

“Gayrimenkuller heba olurdu”

Konkordato sürecini yöneten Makro Market Avukatı Fidel Okan, “Makro Market’in çok güçlü bir pazarı ve gayrimenkulleri bulunuyor. Eğer, konkordato sürecinde, tedbir kararı sonrasında mahkemeden mehil kararı alınamamış olsaydı; bu gayrimenkuller heba olacaktı. Dolayısıyla 2 bin 800 tedarikçi ve 6 bin 500 çalışan ve bankaların hakları konkordato süreci ile koruma altına alınmış oldu. Bankalar, ellerindeki gayrimenkulleri icra yolu ile değil, vefa hakkı ile değerlendirerek Makro’ya ve tedarikçilere büyük destek vermiş oluyor. Tedarikçiler ise, alacaklarını yapılandırarak ve yeni ürünler vermeye devam ederek çalışanlar ve Makro’ya desteklerini sürdürüyor. Bankalar ile yapılan bu anlaşma sonrası, boşa çıkan tüm gayrimenkuller, tedarikçiler lehine değerlendirilecektir. Sürecin başında olmamıza rağmen tedarikçi borçlarının çok önemli bir bölümü yapılandırıldı. Bunların önemli bir kısmı İle sözleşmeler imzalandı. Diğer kısmı ile son aşamaya gelindi” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER