Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Mega Center, Kemal Kılınç’a emanet

Editör
kemal_kilinc
Abone Ol:

Mega Center İşletme Kooperatifi’nin çiçeği burnundaki başkanı Kemal Kılınç, yönetim ve denetim kurulu üyesi arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin en büyük gıda sitesini yeniden yapılandırmaya hazırlanıyor.

Kısa bir süre önce göreve gelen Kemal Kılınç, “Esnafımız için varız. Esnafın rahatı ve daha iyi bir geleceği adına görevdeyiz. Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük kuru gıda ve iş merkezi sayılan İstanbul Bayrampaşa’da bulunan Mega Center Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yakın bir süre önce seçilmiş olmam benim için  büyük mutluluktur. Bu mutluluğum üyemiz olan, bütünlüğümüzü teşkil eden çok değerli esnafımıza yapacağımız hizmetle daha da katlanacaktır. Ekip arkadaşlarımla birlikte İstanbul’a yakışır hizmetlerimizi kooperatif bünyesinde gerçekleştireceğiz” dedikten sonra şu bilgileri verdi:

“İstanbul Bayrampaşa’da Avrupa’nın, Balkanlar ve Orta Doğu’nun en büyük kuru gıda sitesi sayılan Mega Center, 450 bin metrekarelik kapalı alanı olan, 30 bin kişinin çalıştığı bir kompleks olma özelliği taşıyor. 150-200 bin insan buradan ekmek yiyor.

Günde 30 bin aracın girdiği, 30 bin insanın çalıştığı, 1500 esnafın faaliyet gösterdiği bir yerde sorunların da olmaması mümkün değildir. Gerçekten sorunlarımız var.

mega_center_kutuAma biz geldik işte enkaz devir aldık edebiyatı yapmak son derece yanlış. Zor ve büyük sıkıntılar çekerek bu hale getirilmiş. Böyle bir devasa inşaat kompleksini yapmak ve bugün 1 milyar dolar değerinde olan böyle bir mülkü yaratmak çok kolay değil. Geçmişteki yöneticilere teşekkür ediyorum.

Eskiden Gedikpaşa’da, Perşembe Pazarı’da 50 metrekarelik bir dükkan almak mümkün değildi. Bugün bu komplekste bu seviyededir. Bu önemli yerde çalışanların işverenlerin işlerini huzurlu güven içerisinde yapabilmelerine imkan sağlamak bizim en büyük önceliğimizdir.

mega_center1Doğru düzgün bir işletme anlayışımızla esnafımız ve halkımız bizlerden memnun kalacaktır. Çok temiz, çok düzenli, çok tertipli bir yer olarak adımızdan söz ettireceğiz. Bu anlamda geçmişte de böyle bir yol izlenmiş, emek verilmiştir. Ödevimizi iyi yapacağız. Birlik ve bütünlüğümüzü kesinlikle bırakmayacağız. Sosyal faaliyetler konusunda elimizden geleni yapacağız. İmkanlarımıza bakarak esnafımıza yaşam alanı oluşturma gayreti içindeyiz.”

Sağlık ocağı projesi

Sağlık ocağı yapma projelerinin olduğuna değinen Kılınç, “Servis araçları koyma düşüncemiz de var. Bir lokal şeklinde bir araya gelinme noktasında yapı oluşturacağız. Hem günümüz hem de Osmanlı mimarisini anlatan bir cami projesini hayata geçireceğiz. Neye ihtiyaç varsa, nelere gereksinim duyuluyorsa o projelere öncelik vereceğiz. Araç giriş çıkışları için trafiği rahatlatacağız. Ayrıca esnafımıza kapılarının önünü geniş tutmaları noktasında tavsiyelerimiz olacak. Bunu da trafiğin rahatlığı için yapacağız” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Bakkallar buzdolabının fişini çekti!

Editör

Yazar:

REM People’ın 700 bakkal ile yaptığı çalışmaya göre esnafın yüzde 60’ı soğutucu dolaplarını kapattığını söylüyor.

Yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, artan elektrik maliyetlerinden sonra 700 bakkaldan oluşan bir örneklem ile çalışma gerçekleştirdi. Çalışmaya göre küçük esnaf, artan faturalara karşı kendi önlemlerini aldığını söyledi. Esnafın yüzde 60’ı soğutucu dolaplarını kapattığını belirtirken daha az stoklu çalışan bakkallar, ısıtıcı ve klima kullanımını azaltırken LED aydınlatmaya geçti.

Fatura 2 bin lirayı aştı

REM People’ın yaptığı çalışmaya göre bakkallar, elektrik faturalarında yılbaşından sonra gelen zamlarla birlikte net bir artış yaşadıklarını belirtiyor. Daha önce yüzde 25’ine 500-1000 TL arasında fatura gelirken artık elektrik faturaları yüzde 34’ünde 2 bin TL ve üzerine çıktı.

En büyük maliyet dolapta

Artan faturalar sonrasında esnaf, tasarruf etmek için kendi önlemini almaya başladı. Alınan önlemlerin başında ise dolapları kapatmak ve 3-4 markanın ürününü tek dolaba sığdırmak gibi uygulamalar var. Bakkalların yüzde 60’ı en büyük önlem olarak dolaplarını kapattığını söyledi. Günün belli saatlerinde soğutucu dolapları çalıştırmak da kullanılan yöntemlerden biri oldu.

Klimalar kapandı

Küçük esnafın aldığı başka bir önlem ise ampülleri LED yani tasarruflu olanlarla değiştirmek. Esnafın yüzde 20’si ise yeterli olmadığı için önlem almıyor. Yüzde 8’i daha az stok yaptığını belirtirken yüzde 3’ü ısıtıcı, klima ya da elektrikli soba kullanmadığını anlatıyor.

Yüzde 45’i destek bekliyor

Tüm tasarrufları kendilerince yapmaya çalışan esnaf destek beklediğini söylüyor. Bakkalların yüzde 45’i iskonto, indirim ve maddi destek beklediğini vurgularken üretici firmaların sözlerini tutmadığını düşünüyor. Esnafın yüzde 15’i dolaplar için elektrik desteği beklerken yüzde 10’u vadelerin uzatılmasını istiyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER