Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Metro Group Türkiye’de yüzde 16 büyüdü

Editör
Abone Ol:

Metro Group, 2008 mali yılında satış rakamlarını yüzde 5,8 artışla 68,0 milyar Euro’ya yükseltti. Metro Group Türkiye ise, yüzde 16’lık bir büyüme rakamına ulaşarak cirosunu 1 milyar 307 milyon Euro’ya yükseltti. Metro Group’un 2008 yılı mali sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Metro Group CEO’su Dr. Eckhard Cordes, 2008’de mali piyasalarda dalgalanmalar yaşandığını ancak, kendileri için başarılı bir yıl olduğunu bildirdi. Krizde yatırım bütçelerini koşullara uygun hale getirdiklerini belirten Cordes, 2009 yılında yatırımlarına ve büyümeye devam edeceklerini ifade etti.

Toplantıda, pazar konumunun pekiştirilmesi ve karlı büyüme seyrinin güvenceye alınması amacıyla Ocak ayında, “Shape 2012″ verimlilik ve değer artırım programının uygulanmasına karar verildi. Güçlerini korunup pekiştirmek için grubu kapsamlı olarak yeniden yapılandıracak bir programı hayata geçirdiklerini belirten Dr. Cordes, “Böylece şirketimiz daha şeffaf, müşteri bilinci daha yüksek, yapısal olarak daha basit ve yönetimsel olarak da daha verimli hale gelecek. Yapılacak değişikliklerde izlenecek esas ilke şu; mümkün olduğunca özerk ve ancak gerektiği kadar merkezi bir yapıya kavuşmak. Program tamamıyla planlandığı gibi ve hızla sürdürülüyor. 2012 itibariyle 1,5 milyar Euro’luk artı bir kar potansiyeline ulaşacağımızdan eminim” dedi.

metro group kutuDr. Eckhard Cordes, Shape 2012 programı ile satın alma süreçlerinde daha hızlı olacaklarını aktardı. Metro Group’un satın alma stratejilerinde 2009 yılı sonbaharı itibarıyla yeni bir dönem başlayacağının da altını çizen Cordes, “Müşterinin talep ettiği ürünü önceden mağazamıza bir kaç haftada getirebiliyorduk. Ancak şimdi talepleri çok daha hızlı karşılayabileceğiz. Önceden satın aldığımız ürünü satmaya çalışıyorduk. Şimdi ise satabileceğimiz ürünü satın alacağız” diye konuştu.

Real Türkiye’de agresif fiyat politikası

Toplantıda konuşan Real Hipermarketleri Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joël Saveuse ise, Türkiye’de Real Hipermarketleri’nin 10 yıllık bir geçmişi bulunduğunu söyleyerek, “Artık yeni fikirlerle müşterilerimizin karşısına çıkıyoruz. Fiyat konusunda agresif bir tutumumuz var. Ayrıca müşterilerimizin taleplerine daha hızlı uyum sağlıyoruz. Dolayısıyla müşterilerimizi yeniden kazanmaya başladık” dedi. Real Hipermarketleri CEO’su Saveuse, Türkiye’de 2009 yılında 3 yeni mağaza açacaklarını da söyledi. Toplantıda ayrıca, Media Markt’ın 8 yeni mağaza açacağı ve METRO Group’un, Merter’de Türkiye’nin ilk solar enerji kullanan alışveriş merkezini hizmete açacağı da açıklandı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER