Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Metro: Para her şey değil, şirketlerin de insanların da hayata dokunan bir amacı olmalı

Editör
Kubilay Özerkan
Abone Ol:

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından gerçekleştirilen 23. İnsan Yönetimi Kongresi’nde konuşan Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, profesyonellere, kendi potansiyellerini en iyi şekilde ortaya çıkaracak hedefi tanımlamalarını önerdi.

Metro dünyasından örnekler veren Özerkan, “Dört sene önce Metro olarak kendimize şu soruyu sorduk; bugün Türkiye’de Metro mağazası olmasa Türkiye ne kaybeder? Veya bundan 5-10 sene sonra bir gün Türkiye’de olmazsak Türkiye ne kaybetmiş olacak? Şunu fark ettik ki; kendimizi anlatma ve tanımlama biçimimiz, bizim potansiyelimizi ve yaptığımız işi anlatmaya yetmiyor. Potansiyelimizi açığa çıkartacak bir tanım belirlememiz gerekiyor. Faiz öncesi kar, sermaye getirisi gibi finansal veriler, yaratabileceğimiz katma değeri tam anlamıyla tanımlamıyor. Şu bir gerçek ki; bir şirketin potansiyeli söz konusu olduğunda, para her şey değil! Bunun ötesinde bir amacımız olmalı; Hayata dair, hayatın içinden, hayata dokunan bir şirket olmak gibi. Nihayetinde biz, elma alıp elma satan bir şirket değil, elmaya tutkuyla bağlı bir şirket olmak istediğimize karar verdik. Tıpkı şirketlerin kendi potansiyellerini ve hedeflerini tanımladıkları gibi; bireylerin de kendi potansiyellerini ve amaçlarını tanımlamaları gerekiyor. Öyleyse insanların kendi bireysel keşiflerine imkan sağlayarak başlamamız gerekiyor. Bireyler, başarılı bir bütünün parçası oldukları hissettiklerinde ve kendileri de bu bütüne anlam kattıklarında kendilerini değerli hissediyorlar” şeklinde konuştu.
Metro’nun insanı odak noktasına koyan ve kendi potansiyellerini keşfetmelerine imkan veren projeler geliştirdiğini anlatan Özerkan, bu projelere örnek olarak GastronoMetro’yu verdi. Özerkan, şunları söyledi:
“Yalnızca otellere ve catering şirketlerine hizmet veren değil; Türk mutfağının gelişmesine de katkıda bulunan, Türk şeflerinin Türkiye’de ve dünyada temsil edilmesine olanak sağlayan, yüksek kaliteye olan bağlılığıyla topluma örnek teşkil eden bir şirket olmayı amaçlıyoruz. GastronoMetro ile hedefimiz, kasiyerimizden departman müdürümüze, santral görevlimizden saha satış ekibimize her arkadaşımızı bu kültürün parçası yapmak. Zira sürdürülebilir başarıya giden yol, bu anlayışın şirket kültürümüze kalıcı olarak yerleşmesinden geçiyor.”

Ticaretin siftahı selamdır
Metro’nun kendi çalışanları için müşteriyi daha iyi anlamak ve ticari bakış açısı geliştirmek amacıyla Güneşli’de açtığı Bakkal Projesi’nden de bahseden Özerkan, “Ticaretin siftahı selamdır. Her sabah müşterilerinizin selamını alarak kepenkleri açarsınız. İçinde güven üzerine kurulu bir kültür barındırıyor. Ticaretin gerçek okulu, burası. Bakkal Projemiz de ticaret geleneklerinin temelini anlayabileceğimiz; insanlara yakın olup ihtiyaçlarını görebileceğimiz bir proje” diye konuştu.
Metro olarak, kendilerine “Doğru farklılaşma adına ‘doğru nedir?” diye her sorduklarında bu toprakların zenginliği ve sunduğu çeşitlilikle karşılaştıklarını ifade eden Kubilay Özerkan, Coğrafi İşaretli Ürünleri desteklemek üzere hayata geçirdikleri projenin sonuçlarını da paylaştı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER