Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Metro Toptancı Market’in gıda güvenliğindeki öncü çalışmaları IFS Sertifikası ile taçlandı

Editör
metro_toplu
Abone Ol:

Metro Toptancı Market, sektöründe hem Türkiye’de hem de tüm Metro ülkelerinde satış noktası olarak bir ilke imza attı.

Metro Toptancı Market, mağazalarında uygulamada olan ve sadece mağaza içi uygulamalarını kapsayan ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi kurallarını, tarladan Metro Meyve Sebze Platformu’na gelen meyve sebze ürünlerindeki kalite ve gıda güvenliği uygulamaları ile birleştirerek, IFS (International Featured Standarts) Lojistik standardı gerekliliklerini Metro Meyve Sebze Platformu’nda kurdu. Bu çalışma ile Metro Toptancı Market sektöründe hem Türkiye’de hem de tüm Metro ülkelerinde satış noktası olarak bir ilk oldu.

Genel Müdür Akın Bayer, Metro Toptancı Market’in meyve sebze ürünlerinin büyük bir kısmını 2001 yılında kurduğu meyve sebze platformundan mağazalara gönderildiğini söyledi. Bayer, “Yaklaşık 2.000 m2 alan üzerinde kurulu olan alandan, günlük yaklaşık 60 adet tedarikçiden 100 ton ürünü mağazalara sevk etmektedir. Metro’ya IFS Sertifikası’nı kazandıran faktörlerin başında, sağlıklı ve kaliteli ürün tüketimini sağlamak için tarımsal ürünlerde yüksek kalite ve gıda güvenliği standartlarını araması ve ürünlerin tarladan çatala kadar izlenebilirliğini sağlamasıdır” dedi.

İzlenebilirlik Kodu

Bu bağlamda Metro Toptancı Market bilinçsiz ve kontrolsüz pestisit kullanımının insan sağlığı için teşkil ettiği riski göz önünde bulundurarak, Metro mağazalarında reyona sunulan tüm meyve sebze ürünlerinde izlenebilirliğin sağlanmasını şart koşmuş ve üzerinde izlenebilirlik kodu olmayan ürünleri asla reyonlarında satmamıştır.

Metro Meyve Sebze platformuna ürün tedarik eden tedarikçiler GLOBAL GAP standartlarında denetlenmektedir. Metro Meyve-Sebze Platformu’na ürün temin edilen üreticilerin tarlaları da denetlenerek, direkt bu tarlalardan numune alınarak pestisit ve ağır metal analizleri gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla bu şekilde ürünler daha Metro mağazalarında tüketicilere sunulmadan çeşitli kontrol ve analizlerden geçerek, insan sağlığına uygun ürünlerin reyonda sergilenmesi sağlanmaktadır.

Metro, Gebze’de Soğuk Ürünler Platformu kurdu

Metro müşterilerinin gıda güvenliğini garanti almak altına almak için, Antalya’daki platformdan sonra Gebze’de de taze ve donuk ürünler için Soğuk Ürünler Platformu’nu kurdu.

Bu kapsamda soğuk ürünler platformunda, 5.000 metrekarelik bir ürün kabul, depolama ve sevkiyat alanıyla; süt ve süt ürünleri, şarküteri, donuk ürünler, et ve taze balık grubu ürünler mağazalara sevkiyat için hazırlanmaktadır.

Tedarikçilerden gıda güvenliği standartlarına uygun olarak teslim alınan ürünler, mağazalardaki müşterilere en hızlı şekilde ulaştırabilmek için daha verimli çözümlerle hazırlanmaktadır. Mağazaların siparişleri sonucunda tedarikçilerden gelen ürünler, platformdaki 8 farklı rampadan araç içi ve ürün sıcaklıkları kontrolüne tabii tutularak, siparişlere göre teslim alınmakta, gerekirse farklı sıcaklık değerlerine sahip depolarda depolanarak, yine aynı gün tüm mağazalara bölmeli araçlar ile sevk edilmektedir. Mağazalar platformdan gelen ürünleri güvenle ve en hızlı şekilde raflarına çıkartmakta, böylece kazanılan zaman müşteri memnuniyetine dönüştürülmektedir.

Metro Toptancı Market bu çalışmaları ile insan sağlığına uygun ürünler tedarik etmekte, ürünler PDA ile kontrol edilmekte, tüm kalite kontrol sonuçları elektronik ortamda veri tabanına aktarılmaktadır. Böylelikle hangi tedarikçinin, hangi ürününün, hangi araç ile kaç derecede ve hangi kalite kriterine göre kabul edildiği elektronik veri tabanına aktarılmaktadır. Ürünler sevkiyat süresince sıcaklığın izlenebilmesi amacıyla GPS sistemi veya Data Logger’a sahip olan araçlar ile taşınmaktadır. Böylelikle tüm araçların sevkiyat süresi boyunca nerede olduğu ve kaç derecelerde ürün taşıdığı elektronik ortamda anında takip edilir.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER