Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Milletimizin başı sağolsun

Editör
Abone Ol:

Ankara Tren Garı önünde yapılan bombalı saldırıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarından terörü lanetleyen mesajlar yağıyor. Bizde bu mesajlara yer veriyor ve terörü bir kere daha lanetliyoruz.

ESDER’den teröre tepki!
Ankara Tren Garı önünde yapılan bombalı saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyleyen ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, ‘Terörün bir kez daha canımızı yaktığı, birçok vatan evladını katlettiği bugün de birlik ve beraberliğimizi korumamız gerekiyor. Kardeşliğimizi bozmak isteyenlere verilecek en güzel cevap birbirimize daha sıkı sarılmaktır. Kaos ortamına sokulmak istenen ülkemizi sahiplenerek omuz omuza, terörle ve teröre destek verenlerle mücadele etmeliyiz” dedi.
Başkan Çelikus, milletimizin omuz omuza vererek üstesinden gelemeyeceği hiçbir durum olmadığını belirterek, “Birbirimizi ötekileştirmeden, ayrıştırıcı söylemlerden kaçınarak terörle topyekün mücadele etmeliyiz. Bu terör katliamının seçim arefesinde olması düşündürücüdür. Ateş çemberinde olan ülkemizin konumunu koruması gerekiyor. Vatanımızı Suriye’de yaşandığı gibi bir karışıklığa itmeye çalışıyorlar. Bu durumdan hepimiz zarar görürüz. Her görüşten vatandaşımızın el birliğiyle teröre karşı durması gerekmektedir. Şer odaklarının el ele verdiği bu zamanda milletimize düşen görev birarada kalma iradesidir. Bu ülke hepimizin, el ele gönül gönüle vermeliyiz. Gündemimiz ne olursa olsun savaş değil barış olmalıdır.” dedi. Başkan Çelikus, “Gerçekleşen patlamalarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet; ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara geçmiş olsun diyoruz. Milletimizin başı sağolsun, Rabbim bu acıyı birdaha yaşatmasın.” dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Terör saldırısını şiddetle lanetliyorum

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ankara’da düzenlenen barış mitingi öncesi gerçekleşen iki patlama sonucu çok sayıda insanımızın hayatını kaybettiği ve yaralandığı terör saldırısını lanetleyerek, “birliğimizi koruyalım, teröre karşı hep beraber karşı duralım, barışın yanında olalım” dedi.
Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, terörün kanlı yüzünü Ankara’nın merkezinde tren garı önünde gösterdiğini bildirdi. Miting için toplanan vatandaşlarımıza yönelik iki patlamanın bölgede adeta katliama neden olduğunu bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:
“Çok sayıda insanımızın hayatını kaybettiği ve terör saldırısını şiddete lanetliyorum. Bu saldırılar, birlik ve beraberliğimizi koruma konusunda bizi yıldırmamalı. Birliğimizi koruyalım, insanlık suçu olan teröre karşı hep beraber karşı duralım, barışın yanında olalım.
Hain saldırıları düzenleyenler şunu iyi bilmelidir ki milletimiz, bütün bu saldırılara rağmen, birlik ve beraberliğini koruyarak, asla yılmayacak, kanlı hesapları boşa çıkaracaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.
Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.”

İTO: Terörün her türlüsünü lanetliyoruz
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclisi, Çalıştay Toplantısı için bulunduğu İzmir’de, Ankara’daki terör saldırısı üzerine olağanüstü gündemle toplandı.
Toplantıda İstanbullu 380 bin firmayı temsil eden İstanbul Ticaret Odası’nın Meclis Üyeleri saldırıyı lanetledi. İTO Meclis Başkanlık Divanı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
“İstanbul Ticaret Odası Meclisi olarak Ankara’daki menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, kederli ailelerinin acılarını derin bir üzüntüyle paylaşıyoruz. Saldırıda yaralanan vatandaşlarımızın bir an evvel sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz. Kaynağı, gerekçesi ne olursa olsun; nereden gelirse gelsin terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Teröristler ve onların efendileri bilmeliler ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti milletimize  saldıranlara hak ettiği cevabı misliyle verecektir. Milletimiz bu tür vahşi saldırılar karşısında her zamankinden daha fazla kenetlenerek birlik ve beraberlik içerisinde, ortak değerlerini koruyarak var olmaya devam edecektir. Terörün kökü kazınıncaya kadar üzerimize düşen ne varsa sonuna kadar yapmaya hazırız ve devletimizin yanındayız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TŞOF: Terörün her türlüsünü lanetliyoruz
Önceki gün Ankara Tren Garın’da meydana gelen bombalı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapan TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Bu hain saldırı barış, kardeşlik ve hoşgörüye tahammülü olmayan masum insanların canına kasteden terörün her türlüsünü şiddetle kınıyoruz” dedi.
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Ülke olarak tarihimizin en büyük katliamını yaşadık. Bu acıyı içimizde en derin şekilde ülkemize, insanımıza ve bize yaşatanlar en kısa zamanda ele geçirilerek yüce Türk Adaletinin önüne çıkarılmalıdır. Çok sayıda vatandaşımızın ölümüne ve yaralanmasına yol açan insanlık dışı saldırıyı Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) adına şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Son zamanda artan bu tür terör eylemleri ülkemizin birlik, beraberlik, huzur ve kardeşliğine yapılmıştır. Bu saldırılar karşısında, millet olarak sağduyumuzu korumalı, heyecana meydan vermeden aklıselimle hareket etmeliyiz. Çünkü hiçbir sorun şiddet ve kanla çözülemez. Şiddetten bir çözüm veya gelecek bekleyenler insanlıktan nasibini almamış gözleri dönmüş kandan beslenenlerdir. Bunların insanlıkla hiçbir ilgisi olamaz. Bu çirkin saldırıları gerçekleştirenlere karşı biz birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklardır. Devlet olarak güçlüyüz ve bu saldırılarında üzerinden geleceğimize inancımız sonsuzdur. Bu hain saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” diye konuştu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER