Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Organize perakende sektörü 2009 yılında %7 ciro artışı sağladı

Editör
ciro_endeksi_aralik_200
Abone Ol:

AMPD’nin her ay düzenli olarak yayınladığı Perakende Endeksi’nin Aralık 2009 verileri yayınlandı. 2009’un tamamı ile ilgili değerlendirmelerin de yer aldığı Endekse göre organize perakende sektörü 2009’da %7 ciro, %13 metrekare, %14 mağaza sayısı, %2 istihdam, %13 fiş sayısı artışı gösterdi. Endeksin ayrıntıları şöyle:

Organize perakende ciroları

Aralık ayı itibariyle, perakende sektörü cirolarında aylık ve yıllık bazda artış gerçekleşti. Aralık ayı ciroları Kasım ayına kıyasla %17 artarken, 2009 yılının aralık ayına göre aylık değişim ise %19 seviyesinde oldu.

2008 aralık ayındaki yıllık artış 2007 aralık ayına kıyasla %7 seviyesindeydi. 2009 aralık ayındaki yıllık ciro artışı ise %7 düzeyinde oldu.

Yıl sonunda cirolarda aylık ve yıllık büyüme gerçekleşti. Hazır giyim perakendesi %21’lik yıllık büyüme ile ciro büyümesinde lider konumunu korumakta. Organize perakende sektörü, 2009 yılında 2008 yılındaki büyüme seviyesini yakaladı. Tüketici güvenindeki durgunluğa ve eğilimdeki hafif artışa rağmen, tüketim yılbaşı nedeniyle sıçramaya yaşandı.

Alt sektörler bazında ciroları incelediğimizde, gıda perakendesi cirosunda önceki aya göre %6 artış yaşandığı görülmektedir. Alt sektörler bazında Kasım ayında başlayan yükseliş, Aralık ayında da sürdü. Gıda dışında aylık ciro değişimi %30 artış olarak gerçekleşti. Hazır giyim sektörü cirosu ise aylık %43 artış kaydetti.

Aylık bazda geçen yılın aralık ayıyla kıyaslandığında, gıda perakendesi ciroları %4, gıda dışı perakende cirosu %39 ve hazır giyim ciroları %70 büyümüştür.

Yıllık olarak baktığımızda ise gıda cirolarının %4 büyüdüğü görülmektedir. Öte yandan gıda dışında %13 büyüme gözlenmektedir. 2008 aralık ayından- 2009 aralıka yıllık %21 büyüme yaşayan hazır giyim sektörü, alt kırılımdaki ciro artışının yine lideri konumunda.

Alt sektörlerde, gıda dışı perakende sektörü lider konumundadır ve 2008’dekinin üstünde büyüme gerçekleştirmiştir. Hazır giyim sektörü, yıllık toplam ciro büyümesinde önemli bir pay sahibidir. Gıda perakendesi de bir önceki yıldaki büyümesine yakın bir büyüme ile 2009 yılını sonlandırdı.

Metrekare endeksi

toplam_metrekare_endeksi_200

Metrekare endeksine baktığımızda, yıllık olarak %13 artış gözlemlenmektedir. Öte yandan, 2008 aralık ayındaki bir yıllık büyümeye baktığımızda %20 artış yaşandığı görülmektedir.

Mağaza sayılarına baktığımızda ise, yıllık %14 artış yaşandığı görülmektedir; ancak 2008’deki yıllık %22’lik artış oranlarına kıyasla büyüme hız kesti.

Aralık 2009’da yıllık metrekare artışı gıdada % 15, gıda dışında %11 seviyesinde gerçekleşti. Hazır giyimde %14 yıllık metrekare artışı yaşandı. Gıdada 2008 yıl sonundaki yıllık artış % 20 iken, 2009 yılı sonunda bu oran % 15’e düştü. Gıda dışında da 2008’deki %20’lik büyüme 2009’da % 11’e geriledi.

Geçen sene hazır giyim metrekare alanında ise %28 büyüme gözlemlenmişti; 2009 yılında yıllık hazır giyim geçen yılın kasım ayına göre yıllık mağaza sayıları gelişimine bakıldığında ise, gıdada %25 artış olurken, gıda dışında ise %6 artış olduğu görülmektedir. Hazır giyim sektöründe mağaza sayısı artışı %5 düzeyindedir.

Gıda perakendesi yıllık %25 mağaza sayısı artışıyla yatırımlarda öncü konumdadır ve 2008 yılındaki eğilimini sürdürmektedir.

Sektörde gıda dışındaki genel eğilim, mağaza metrekarelerinin büyümesi yönündedir. Gıda perakendesinde ise mağaza sayısı artışı metrekare büyümesinin önünde seyretmektedir.

Metrekare başına cirolar

metrekare_basina_ciro_endeksi_200

Aralık 2009’da metrekare başına ciro endeksi, Kasım ayına göre %15 arttı. 2008 aralık ayına kıyasla aylık bazda %11 artış görülmektedir.

Alt sektörlere baktığımızda; gıdada Kasım ayına göre %5 artış yaşanmıştır. 2008 yılı aynı döneminde ise %15 düşüş gerçekleştiği görülmektedir.

Gıda dışında ise aylık bazda %27, geçen yılın aralık ayına göre ise %31 artış olduğu gözlenmektedir. Bu bazda ele alındığında hazır giyim dışındaki alt sektörlerin performansının hazır giyimin hayli gerisinde kaldığı söylenebilir.

Hazır giyim sektörüne baktığımızda ise önceki aya göre metrekare başına cirolarda %38 artış olmuştur, 2008 yılının aralık ayına göre ise %83 artış kaydedilmiştir. Geçen yılın aynı döneminde %10’luk düşüş yaşanmıştı.

Sonuç olarak aylık bazdaki metrekare artışından daha yüksek gerçekleşen ciro artışına bağlı olarak, metrekare başına cirolar yükselmiştir. Öte yandan, sektör genelinde yıllık bazda %11 verimlilik artışı yakalanmıştır ki bu da kayda değer bir gelişmedir.

Sektör istihdamı

toplam_calisan_sayisi_endeksi_200

Sektör istihdamı aylık bazda %1, yıllık bazda ise %2 artmıştır. Bilindiği gibi Türkiye genelindeki ekim ayı işsizlik oranı %13,0 olarak açıklanmıştır. Bu oran kentsel istihdamda %15,5 düzeyindedir. Bu durumda organize perakende, ender rastlanan bir istihdam koruma başarısı yakalamıştır.

Alt sektörlerde de 2008’deki istihdam artışının hız kestiği görülmektedir. 2009 yılında gıdada yıllık bazda %1 istihdam düşüşü yaşanmıştır. Gıda dışında yıllık %4 artış olurken, hazır giyimde ise %9 istihdam gelişimi gözlenmektedir.

Sektör, işsizliğin %13’e ulaştığı dönemde istihdam yaratma gücünü tüm olumsuzluklara rağmen yıllık toplam %2 artışla tamamlamıştır. Organize perakende sektörünün yarattığı bu kayıtlı istihdam değeri, diğer sektörlerde görülmemektedir. Alt sektörler bazında istihdam gelişimi %9’a kadar yükselmektedir. Organize perakende sektörü, ciro ve yatırımlar kadar istihdamda da ekonominin çıpası konumunda olduğunu kanıtlamıştır.

Fiş sayıları

fis_sayisi_endeksi_200

Aralık ayına göre organize perakende fiş sayıları %4 artarken, 2008 Aralık ayına kıyasla aylık artış %8 seviyesinde olmuştur. Fiş sayılarında yıllık bazda %13 artış gözlenmektedir. Öte yandan 2008 yılındaki yıllık artış %17 düzeyinde gerçekleşmiştir.

Gıda dışında ve hazır giyimde aylık fiş sayısı düşerken, gıdada artış gerçekleşmiştir. Gıdada fiş sayısı yıllık %13 artarken, gıda dışında bu oran %15 olmuştur. Hazır giyimde ise yıllık bazda %28 artış, aylık bazda %20 düşüş olarak gerçekleşmiştir.

Sonuç olarak 1 yılda toplam fiş sayısında %13’lük artış kayıtlılık oranındaki artışın sürdüğüne işaret etmektedir. Geçen yıl bu oran %17 olmuştur. Tüketici uzun bir zamandan bu yana sık ama az alışveriş temposuna alışmıştır.Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Prof. Dr. Emre Alkin: Şirketleriniz sizlerin değil memleketimizindir

Editör

Yazar:

Enflasyonun el freni konumunda olan özel markalı ürünler sektörünün gelişimi ve sorunlarının çözümü için çalışmalarını sürdüren PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği’nin ikincisini düzenlediği PLAT Talks etkinliğinde dernek üyeleri ve sektörün çok sayıda önde gelen ismi buluştu.

İstanbul-Kurtköy’de bulunan Crowne Plaza’da düzenlenen etkinliğin ilk bölümünde sektör temsilcilerine seslenen Prof. Dr. Emre Alkin, küresel piyasalardaki son durumu, beklentileri ve önümüzdeki dönem için merak edilen konuları yanıtladı.

“İşinizle alakalı harcamalarınızı önceliklendirmeniz gerekiyor.” diyen Prof. Dr. Alkin, “Gereksiz harcamalardan kaçınmanın ve nitelikli personelin önemini pandemi döneminde bir kez daha gördük. İş insanlarımız 4 tane üretim fonksiyonlarından bir tanesidir.  Bu 4 üretim fonksiyonu ise emek, sermaye, toprak ve müteşebbistir. Toprak vatanımız, emek vatandaşımız, sermaye ise hepimizindir. Şirketleriniz sizlerin değil memleketimizindir. Dolayısıyla bu noktaları göz önüne alarak hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Savaşlar, pandemiler ya da beklenmeyen durumların küresel olarak her zaman yaşanabileceğini belirten Prof. Dr. Alkin, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Çözüme odaklanmamız gerekiyor. Çalışanlarınız ile birlikte sorunları paylaşın, çözüm yolunu birlikte arayın. Direnci artırın. Çünkü bir başka vaka olduğunda şirketi ayakta tutacak prensiplerin çoktan hazırlanmış olması gerekiyor. İşe dönüşü planlayacağız. ‘Aynı performansı tekrar nasıl yakalarız?’ sorusunu harekete geçirerek iş verimliliğinde performansı artırmaya çabalayacağız. Yeni normali öngöreceğiz.

Yeni normal eski normalden farklı. Yeterince büyükseniz piyasaya şekil veririsiniz ama küçükseniz piyasaya göre şekil almak zorundasınız. Eğer küçükseniz dinamik olacaksınız, eğer büyükseniz ahlaklı olacaksınız.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılındaki İzmir İktisat Kongresi’ndeki açıklamasına da yer veren Prof. Dr. Alkin, “Atatürk demiş ki: ‘Bakınız efendiler. Şahsi menfaatler ekseriyetle toplum menfaatlerinin önüne getirilir. Doğrudur. Ama şahsi menfaatler rekabet içerisinde kalmalıdır. Ancak toplumun bütün sorunlarını, piyasanın bütün sorunlarını şahsi menfaatlerden kurulmuş rekabet ortamını çözeceğini düşünüyorsanız bu gaflettir. Bundan dolayı devletin düzenleyici otorite olarak ortaya çıkması doğaldır. Ancak bu vazifeyi yaparken piyasa kurallarına saygı duyulması gerekir. Nihayetinde hiçbir devlet ferdinin önüne geçemez.’ Sene 1923. Daha Cumhuriyet ilan edilmemiş. Lozan görüşmeleri askıda Atatürk bunları söylemiş. Dolayısıyla anlıyoruz ki Cumhuriyet’in temelleri sağlamdır.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Devamını Oku

Genel Haberler

Palandöken, “Esnafa yeni yapılandırma şart”

Editör

Yazar:

Pandemi sonrası daha belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların en büyük isteğinin yeni bir yapılandırma olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi nedeniyle iki yılı aşkın süredir iş yapamayan esnafımız daha belini doğrultamadı. Üstüne bir de hem dünyada hem de ülkemizde baş gösteren ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın girdi maliyetlerinde ciddi bir artış yaşandı. 2 milyonu aşkın esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma şart. Yapılandırmayla birlikte esnafa sicil düzenlenmesi de sağlanarak sıfır faizli ve uzun vadeli nefes kredisi verilmeli. Bu sayede esnafımız yeniden ayağa kalkar, devletimiz de alacaklarını tahsil etmiş olur. Çünkü son 10 yılda yapılan yapılandırmalardan devletimiz 180 milyar liraya yakın tahsilat yapmış” dedi.

“Birikmiş kredi, SGK ve vergi borçları sıfır faiz ile ötelenmeli”

Esnafın birikmiş kredi, SGK ve vergi borcunu ödeyebilmesi için faizsiz ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İki yılı aşkın süredir devam eden pandemide başta yiyecek içecek sektörü olmak üzere tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetleri sekteye uğradı. Verilen devlet desteklerinin akabinde vatandaşların aşılanması ve virüsün eski gücünü kaybetmesiyle birlikte kısıtlamalar kaldırıldığında tam esnafımız rahat nefes alacak derken tüm dünyada baş gösteren enerji krizi ne yazık ki ülkemize de yansıyarak başta akaryakıt olmak üzere, iş yeri kiraları, elektrik, doğalgaz gibi girdi maliyetlerini artırdı. Esnafımızın çoğu biriken borçlarını ödeyemediği gibi yeni borç altına girdi. Bunun için esnaf ve sanatkarlarımızın kredi, SGK ve vergi borcu gibi biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırmaya gidilmeli. Mevcut faizler silinmeli” diye konuştu.

“Özel bankalar da esnafa kredi vermeli”

Öte yandan yapılandırmayla birlikte esnaf için sicil düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Palandöken, “Esnafımız pandemiyle birlikte biriken borçlarını ödemek için krediye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Uzun zamandır sıkıntı çeken esnafımızın yükünü hafifletmek için sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli. Bunun için de öncelikle esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. İlk olarak esnafa sicil düzenlenmesi sağlanmalı. Ayrıca sadece devlet ve kamu bankaları değil özel bankalar da ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlar için düşük faizli kredi imkanı sunmalı. Krediler ile yeni iş yeri açacak olan genç girişimcilerin de önü mutlaka açılmalı” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Editör

Yazar:

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Her yıl sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hem alışverişçiler hem de pazar yerleri için heyecanlı bir döneme giriş yapıyoruz. Yüzlerce indirim ve kampanya ile karşı karşıya kaldığımız Black Friday döneminde birçoğumuz elbette ihtiyaçlarımızı da karşılamak istiyoruz. Normal dönemde çok daha yüksek meblağlar ödeyeceğimiz bir ürüne uygun fiyatlarla sahip olma şansı doğal olarak hepimizi cezbediyor. Söz konusu indirimlerden faydalanmak bu noktada mantıklı olduğu kadar gerekli de ancak yine indirimlerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyacımızdan fazlasını almamaya dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada bilinçli bir alışveriş süreci için iyi bir pazar araştırması yapmak gerekliliği aşikar. Birçok pazar yeri büyük indirim oranları ile kampanyalar yaptığını ilan etse de fiyat değişikliği noktasında bu indirimlerin göründüğü kadar büyük olmadığını fark ettiğimiz durumlar olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına fiyat karşılaştırmaları yaparak ve ürünlerin fiyat değişim grafiklerini inceleyerek Black Friday indirimleri dönemini avantajlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Elektronik, giyim, kozmetik, spor… her kategoride ihtiyacımız olabilir mi?

Sonbahar aylarında kuruyan yaprakların arasında yürümekten sonra belki de en heyecanla beklenen etkinlik alışveriş yapmak. Hem indirim ve kampanyalar hem de bir ürünü ucuza almanın vermiş olduğu heyecanı bastırmak elbetteki kolay değil. Ancak indirim dönemleri bir illüzyon mu yoksa gerçekten bizlerin indirimli ürün alabilmesi için planlanmış bir fırsat mı?

Elbetteki alışverişçiler kadar markalar için de önemli bir dönem Black Friday. Yıl içerisindeki kazançların birçoğunun söz konusu dönemlerde elde edildiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. O nedenle markalar satışlarını artırmak adına indirimler yaparken, elbetteki kendi bütçelerini de düşünerek hareket etmek durumundalar. Buradan yola çıkarak kampanya dönemleri bizler için bir avantaj iken bütçemizi aşan bir soruna da dönüşebilir. Bu nedenle bilinçli bir alışverişçi olmakta fayda var.

Peki bu süreci doğru kararlar ile tamamlayabilmek adına neler yapabiliriz? İlk sıraya liste hazırlamayı yazabiliriz. Sadece 11.11 indirimleri için değil, günlük rutinimiz içerisinde market alışverişi dahi yaparken bir liste ile yola çıkmak her zaman sağlıklı bir alışveriş süreci sağlayacaktır. Tüketim toplumları ve değişen dünya parametreleri nedeniyle her şeyin ihtiyacımız gibi geldiğini hissedebiliyoruz ve özellikle indirim dönemleri bu duygularımızı çok daha derinden tetikleyebiliyor.

Bu nedenle üzerine düşünülmüş bir alışveriş listesi ile hareket etmek hem israfı önleyecektir hem de bütçemizi koruyacaktır. Söz konusu bilinçli alışverişin tek nedeni elbette bütçemizi korumak değil. Böylesine büyük bir tüketim alışkanlığından kaçınmamızın tek nedenini bütçemizi korumak olarak gördüğümüz taktirde içinde yaşadığımız Dünyada yalnız olduğumuzu zannedebiliriz.

Ama unutmamalıyız ki Dünya üzerinde milyarlarca insan bir arada yaşıyoruz ve sadece ürettiklerimizi değil doğanın bize sunduklarını da son sürat tüketmeye devam ediyoruz. İhtiyacımız dışında aldığımız her bir ürün bütçemizden götürdüğü kadar geleceğimizden ve doğamızdan da bir şeyler koparmaktadır. Hele ki yenilenebilir ve doğada çözünebilir ürünler tüketme konusunda pek de dikkatli bireyler değilsek, Dünyaya olan borcumuzu artırıyoruz denilebilir.

Elbette alışveriş dönemleri hepimiz için birer fırsat ve ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bu günlerde söz konusu indirimleri kaçırmak istemiyoruz. Hepimizin zaruri ihtiyaçları veya istekleri olabiliyor. Bunları karşılamak adına Black Friday indirimleri de önemli bir fırsat. O nedenle sunulan fırsatları değerlendirmek hepimizin hakkı. Ama bütçemizi koruyarak alışveriş yaptığımızı zannederken diğer taraftan cebimizden ve Dünyamızdan da fazlasını götürmemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Güvenilir adreslerden şaşmayın!

İndirim dönemlerinin karşımıza çıkardığı fırsatlar kadar yaratabileceği sorunlar da olabiliyor. Özellikle güvenli bir alışveriş süreci yaşamak adına dikkatli olmakta fayda var. Online alışverişte kredi kartı bilgilerimizi paylaştığımızı düşünürsek güvenilir adresleri tercih etmek aslında bir zorunluluk denebilir. Bu noktada SSL sertifikalı bir site üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı bilgileri noktasında güvenli bir alışverişin kapılarını açmaktadır.

Bununla birlikte güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak her zaman ilk koşul olarak hatırlanmalı. Geçmiş alışveriş alışkanlıklarımızda da güvendiğimiz esnaf ve markaları tercih ettiğimizi hatırlarsak, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak mantıklı bir tercih olacaktır. Aksi takdirde orijinal olmayan veya kalitesiz bir ürünle karşılaşma ihtimaliniz artabilir.

Bu noktada bizlere en yol gösterici seçeneklerden biri güvenilir pazar yerlerini tercih etmek ve o pazar yerinde satış yapan marka veya satıcının değerlendirmelerini okumak. Unutulmamalı ki birincil kullanıcı deneyimlerinin yer aldığı yorumlar son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlandı ve bir ürün satın alırken hem o ürünle ilgili hem de satıcı ile ilgili ayrıntılara yer verilmekte. Söz konusu değerlendirmeleri okuyarak hem alacağınız ürünle ilgili hem de alışveriş yapacağınız mağaza ile ilgili ayrıntılara ulaşarak güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER