Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Organize perakende sektörü 2009 yılında %7 ciro artışı sağladı

Editör
ciro_endeksi_aralik_200
Abone Ol:

AMPD’nin her ay düzenli olarak yayınladığı Perakende Endeksi’nin Aralık 2009 verileri yayınlandı. 2009’un tamamı ile ilgili değerlendirmelerin de yer aldığı Endekse göre organize perakende sektörü 2009’da %7 ciro, %13 metrekare, %14 mağaza sayısı, %2 istihdam, %13 fiş sayısı artışı gösterdi. Endeksin ayrıntıları şöyle:

Organize perakende ciroları

Aralık ayı itibariyle, perakende sektörü cirolarında aylık ve yıllık bazda artış gerçekleşti. Aralık ayı ciroları Kasım ayına kıyasla %17 artarken, 2009 yılının aralık ayına göre aylık değişim ise %19 seviyesinde oldu.

2008 aralık ayındaki yıllık artış 2007 aralık ayına kıyasla %7 seviyesindeydi. 2009 aralık ayındaki yıllık ciro artışı ise %7 düzeyinde oldu.

Yıl sonunda cirolarda aylık ve yıllık büyüme gerçekleşti. Hazır giyim perakendesi %21’lik yıllık büyüme ile ciro büyümesinde lider konumunu korumakta. Organize perakende sektörü, 2009 yılında 2008 yılındaki büyüme seviyesini yakaladı. Tüketici güvenindeki durgunluğa ve eğilimdeki hafif artışa rağmen, tüketim yılbaşı nedeniyle sıçramaya yaşandı.

Alt sektörler bazında ciroları incelediğimizde, gıda perakendesi cirosunda önceki aya göre %6 artış yaşandığı görülmektedir. Alt sektörler bazında Kasım ayında başlayan yükseliş, Aralık ayında da sürdü. Gıda dışında aylık ciro değişimi %30 artış olarak gerçekleşti. Hazır giyim sektörü cirosu ise aylık %43 artış kaydetti.

Aylık bazda geçen yılın aralık ayıyla kıyaslandığında, gıda perakendesi ciroları %4, gıda dışı perakende cirosu %39 ve hazır giyim ciroları %70 büyümüştür.

Yıllık olarak baktığımızda ise gıda cirolarının %4 büyüdüğü görülmektedir. Öte yandan gıda dışında %13 büyüme gözlenmektedir. 2008 aralık ayından- 2009 aralıka yıllık %21 büyüme yaşayan hazır giyim sektörü, alt kırılımdaki ciro artışının yine lideri konumunda.

Alt sektörlerde, gıda dışı perakende sektörü lider konumundadır ve 2008’dekinin üstünde büyüme gerçekleştirmiştir. Hazır giyim sektörü, yıllık toplam ciro büyümesinde önemli bir pay sahibidir. Gıda perakendesi de bir önceki yıldaki büyümesine yakın bir büyüme ile 2009 yılını sonlandırdı.

Metrekare endeksi

toplam_metrekare_endeksi_200

Metrekare endeksine baktığımızda, yıllık olarak %13 artış gözlemlenmektedir. Öte yandan, 2008 aralık ayındaki bir yıllık büyümeye baktığımızda %20 artış yaşandığı görülmektedir.

Mağaza sayılarına baktığımızda ise, yıllık %14 artış yaşandığı görülmektedir; ancak 2008’deki yıllık %22’lik artış oranlarına kıyasla büyüme hız kesti.

Aralık 2009’da yıllık metrekare artışı gıdada % 15, gıda dışında %11 seviyesinde gerçekleşti. Hazır giyimde %14 yıllık metrekare artışı yaşandı. Gıdada 2008 yıl sonundaki yıllık artış % 20 iken, 2009 yılı sonunda bu oran % 15’e düştü. Gıda dışında da 2008’deki %20’lik büyüme 2009’da % 11’e geriledi.

Geçen sene hazır giyim metrekare alanında ise %28 büyüme gözlemlenmişti; 2009 yılında yıllık hazır giyim geçen yılın kasım ayına göre yıllık mağaza sayıları gelişimine bakıldığında ise, gıdada %25 artış olurken, gıda dışında ise %6 artış olduğu görülmektedir. Hazır giyim sektöründe mağaza sayısı artışı %5 düzeyindedir.

Gıda perakendesi yıllık %25 mağaza sayısı artışıyla yatırımlarda öncü konumdadır ve 2008 yılındaki eğilimini sürdürmektedir.

Sektörde gıda dışındaki genel eğilim, mağaza metrekarelerinin büyümesi yönündedir. Gıda perakendesinde ise mağaza sayısı artışı metrekare büyümesinin önünde seyretmektedir.

Metrekare başına cirolar

metrekare_basina_ciro_endeksi_200

Aralık 2009’da metrekare başına ciro endeksi, Kasım ayına göre %15 arttı. 2008 aralık ayına kıyasla aylık bazda %11 artış görülmektedir.

Alt sektörlere baktığımızda; gıdada Kasım ayına göre %5 artış yaşanmıştır. 2008 yılı aynı döneminde ise %15 düşüş gerçekleştiği görülmektedir.

Gıda dışında ise aylık bazda %27, geçen yılın aralık ayına göre ise %31 artış olduğu gözlenmektedir. Bu bazda ele alındığında hazır giyim dışındaki alt sektörlerin performansının hazır giyimin hayli gerisinde kaldığı söylenebilir.

Hazır giyim sektörüne baktığımızda ise önceki aya göre metrekare başına cirolarda %38 artış olmuştur, 2008 yılının aralık ayına göre ise %83 artış kaydedilmiştir. Geçen yılın aynı döneminde %10’luk düşüş yaşanmıştı.

Sonuç olarak aylık bazdaki metrekare artışından daha yüksek gerçekleşen ciro artışına bağlı olarak, metrekare başına cirolar yükselmiştir. Öte yandan, sektör genelinde yıllık bazda %11 verimlilik artışı yakalanmıştır ki bu da kayda değer bir gelişmedir.

Sektör istihdamı

toplam_calisan_sayisi_endeksi_200

Sektör istihdamı aylık bazda %1, yıllık bazda ise %2 artmıştır. Bilindiği gibi Türkiye genelindeki ekim ayı işsizlik oranı %13,0 olarak açıklanmıştır. Bu oran kentsel istihdamda %15,5 düzeyindedir. Bu durumda organize perakende, ender rastlanan bir istihdam koruma başarısı yakalamıştır.

Alt sektörlerde de 2008’deki istihdam artışının hız kestiği görülmektedir. 2009 yılında gıdada yıllık bazda %1 istihdam düşüşü yaşanmıştır. Gıda dışında yıllık %4 artış olurken, hazır giyimde ise %9 istihdam gelişimi gözlenmektedir.

Sektör, işsizliğin %13’e ulaştığı dönemde istihdam yaratma gücünü tüm olumsuzluklara rağmen yıllık toplam %2 artışla tamamlamıştır. Organize perakende sektörünün yarattığı bu kayıtlı istihdam değeri, diğer sektörlerde görülmemektedir. Alt sektörler bazında istihdam gelişimi %9’a kadar yükselmektedir. Organize perakende sektörü, ciro ve yatırımlar kadar istihdamda da ekonominin çıpası konumunda olduğunu kanıtlamıştır.

Fiş sayıları

fis_sayisi_endeksi_200

Aralık ayına göre organize perakende fiş sayıları %4 artarken, 2008 Aralık ayına kıyasla aylık artış %8 seviyesinde olmuştur. Fiş sayılarında yıllık bazda %13 artış gözlenmektedir. Öte yandan 2008 yılındaki yıllık artış %17 düzeyinde gerçekleşmiştir.

Gıda dışında ve hazır giyimde aylık fiş sayısı düşerken, gıdada artış gerçekleşmiştir. Gıdada fiş sayısı yıllık %13 artarken, gıda dışında bu oran %15 olmuştur. Hazır giyimde ise yıllık bazda %28 artış, aylık bazda %20 düşüş olarak gerçekleşmiştir.

Sonuç olarak 1 yılda toplam fiş sayısında %13’lük artış kayıtlılık oranındaki artışın sürdüğüne işaret etmektedir. Geçen yıl bu oran %17 olmuştur. Tüketici uzun bir zamandan bu yana sık ama az alışveriş temposuna alışmıştır.Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER