Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

‘Perakende sektörü tedirgin’

Editör
Abone Ol:

Dünyanın en önemli uluslararası perakendecilik şirketlerinden biri olan Metro Group’un Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu, ekonomik krize rağmen satışlar açısından bu yıl “okula dönüş” ve Ramazan ayının iyi geçtiğini, ancak gelecek 6 ayı tedirginlikle beklediklerini söyledi.

Krizde satışları canlandırmak için alışveriş merkezlerinde (AVM) ciddi promosyon ve satış kampanyalarının uygulandığını hatırlatan Metro Group’un Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu, “Aynı nedenle ciddi indirim kampanyalarının, promosyonların devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Şu an için inşaatına daha önce başlanmış ve tamamlanmaya çalışılan AVM’lerin açıldığını, yeni yatırımların bulunmadığını vurgulayan Tekeoğlu, AVM yatırımlarının en erken 2010’un son çeyreğinde hızlanmasını beklediklerini kaydetti.

Kurban Bayramı ve yılbaşında da biraz hareketlenme olabileceğini belirten Metro Group Türkiye temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu, “Ama artık önümüzde o kadar bilinçli bir tüketici var ki… Çok arayıp takip ediyor. Bütün fiyatları karşılaştırıyor. En iyi ürünü hangi fiyatla nerede bulacağını biliyor. Perakendecinin işi çok zor. Dolayısıyla bu kampanyalar, promosyonlar devam edecek ve satışlar bu şekilde hareketli olacak. Ama normalde yine bir yavaşlık var. Bu dönem, nisbeten 2001 krizine göre daha hafif atlatıldı. İnsanlar pirinçten bulgura, çikolatadan şekere dönmedi. Toplumsal dayanışma, aile bağları toplumun ekonomik olarak çöküşünü önledi” diye konuştu.

Ciro birincisi oldu

Grup şirketlerinden toptancı market olan Metro Gros Market’in geçen yılki ile aynı durumda olduğunu, bir kayıp yaşamadığını, ancak bu yıl 3 mağaza açan Real’in daha iyi durumda olduğunu belirten Tekeoğlu, açılışında 300 liralık alışverişe 50 liralık altın çip hediye edilen Merter Real’in, bu promosyonlar nedeniyle 4 hafta boyunca dünya genelindeki Metro mağazaları arasında ciro birincisi olduğunu bildirdi.

Tekeoğlu, “AVM’ler acayip indirim kampanyaları, promosyonlar yaptılar. Tüketici promosyana bağımlı hale geldi. Bu krizin bir yan etkisi. Sürekli her ay ucuzluk, yapılması gerekiyor. 2010 ortasından sonra ve sonuna doğru belirli bir düzelme olacak. Fakat önümüzdeki 6 ay için çok yüksek beklentilerimiz yok. Tedbirli olmak ve piyasaları dikkatle takip etmek zorundasınız. Krizin ‘W’ çizgisi çizeceği söylendi. Tedirginlik dünyada sürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’deki gelişmelerin yabancı yatırımcılar tarafından da ciddi bir şekilde takip edildiğini vurgulayan Tekeoğlu, “Türk insanı çalışkan özverili. Karamsar değilim, ama ancak önümüzdeki 6 ay, 2010 sonuna kadar sıfırdan yabancı yatırım gelmesi açısından çok umutlu değilim” dedi.

“Arazi, Tokyo’dakinden pahalı”

Krize rağmen bu yıl Real’in 3 mağaza açtığını, Aralık’ta Pendik Metro Gros Market’in açılacağını, Media Market’in Türkiye çapında yıl sonuna kadar 6 tane mağaza açmış olacağını, Merter’de güneş enerjisi ile çalışan alışveriş merkezinin bulunduğunu anlatan Nurdan Tümbek Tekeoğlu, Anadolu’da arsa arayışlarının sürdüğünü belirtirken, şu bilgiyi verdi: “Anadolu’da da yer arayışları devam ediyor. Özellikle Media Market bakıyor. Metro Emlak şirketimiz bakıyor. Metro’nun 1 metrekare için ödeyeceği belli bir fiyat var. Onun dışına dünyanın hiç bir yerinde çıkmıyor. Oranın en güzel yeri olabilir, fakat çok pahalıdır, ona girmez Metro. Metro’nun amacı, uygun fiyata, uygun yerde arsa bulmaktır. Bütün sorun bu. Birçok perakendecinin AVM’cilerin bu kadar hızlı yatırım yapamıyor olması, uygun fiyata uygun büyüklükte arazi bulamamaktan kaynaklanıyor.

Bir dönem Metro Kayseri’de araştırma yaptı, Kayserinin en iyi yerindeki arsanın metrekare fiyatı, Japonya’nın, Tokyo’nun en iyi yerindeki arsa fiyatından kat be kat üstün. İyi yerler hala çok pahalı.

Gaziantep’te yıllar önce AVM açtık, yer nedeniyle ulaşım sorunu yaşadık. Mersin’de uygun arazi arayışı var. Söz gelimi, Van ve Şanlıurfa gibi bir şehrin en iyi yerinde Metro’nun standartlarına uyan makul bir arsa gelse, bununla ilgilenilir. Biz çok büyük metrekarede arsa bakıyoruz. 15-20 bin metrekarelik arsaları uygun durumda bulmak zor. Doğu’da Güneydoğu’da emlakçılar bakıyor. Ama bunun gerçekleşmesi zaman alır. Önce Türkiye’ye güvenin toparlanması, krizin bitme noktasına gelmesi lazım. Arsa arayışı pozisyonu devam ediyor.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER