Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

PERYÖN: En yüksek işe alım perakende sektöründe

Editör
Sevilay Pezek Yangın
Abone Ol:

PERYÖN Bilgi Yönetimi Platformu ve Towers Watson’ın yaptığı “2014 Yılı Çalışan Devir Oranı” anketine göre, 2014’te işe alım ve işten ayrılma nedeniyle son dört yılın en yüksek çalışan devir oranlarına ulaşıldı.

TÜİK verilerine göre 2014’te işsizlik oranı bir önceki yıla göre 0,2 puan artarak yüzde 9,9 oldu. 2014’te Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesi önceki yıla göre 1,2 puan azalarak yüzde 2.9 düzeyinde gerçekleşti. 2014 yılı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de toplam çalışan sayısı 25 milyon 933 bin kişiye ulaştı. Bu duruma paralel olarak özel sektörde çalışan hareketi de hızlandı. Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Bilgi Yönetimi Platformu ve Towers Watson 2014’te şirketlerdeki işe alımları ve işten çıkarmaları üzerine bir anket çalışması gerçekleştirdi. Buna göre, 2014’te işe alım ve işten ayrılma nedeniyle son dört yılın en yüksek çalışan devir oranlarına ulaşıldığı tespit edildi. 

Farklı sektör ve büyüklüklerde 82 şirketin katılımıyla gerçekleştirilen “2014 Yılı Çalışan Devir Oranı” anketine göre işe alımların yarattığı devir oranında yüzde 32 ile son 4 yılın en yüksek rakamına ulaştı. Diğer bir deyişle şirketlerde çalışan her 100 kişiden 32’sini işe yeni alınanlar oluşturdu. Buna karşılık askerlik, emeklilik, iş akdinin feshi ve istifa vb gibi tüm sebepler dahil, işten çıkışların yarattığı devir oranı son dört yılın en yüksek rakamı olan yüzde 21 oranına ulaştı. İstifa ederek, kendi isteğiyle işten ayrılanların oranı ise yüzde 11 oldu.
PERYÖN Başkanı Sevilay Pezek Yangın sonuçları şöyle değerlendirdi: “Türkiye’de toplam çalışan ve işgücüne katılan sayısı her geçen yıl artmasına karşın özel sektör nitelikli işgücü bulmakta her yıl biraz daha zorlanıyor. Mesleki eğitimin ve eğitim kalitesinin yetersiz olması, özel sektörün istediği iş gücü nitelikleriyle iş arayanların niteliklerinin örtüşmemesi, teknoloji ve pazardaki değişimlerin hızlı olması ve bu değişimi yönetebilecek potansiyele sahip insanların yeterli olmaması gibi sorunlar yalnızca Türkiye’ye ait değil, tüm dünyada yaşanıyor. Birçok kurumsal şirket, ihtiyaç duydukları “yetenek” adını verdiğimiz bu yüksek potansiyelli kişileri şirkete kazandırmak, kendi içlerinde geliştirmek ve bağlılığını sağlamak için yetenek yönetimine önem veriyor ve kendi akademilerini kuruyorlar. Tüm şirketler, bilinmeyenlerin olduğu, hızla değişen, yüksek rekabet dolu bu ortamda; konfor alanından çıkabilen, çabuk öğrenen ve adapte olabilen, aynı zamanda şirketine bağlılığı ve potansiyeli yüksek çalışanların peşine düşmüş durumda. Ancak bu kişilerin sayısı yeterli değil. Yüksek potansiyelli çalışanlar, kendi kariyerlerini kendileri yönetiyorlar, değer görmedikleri, kariyer fırsatları bulamadıkları, kendilerini aşmalarını sağlayacak görevler olmadığı takdirde ayrılmaktan kaçınmıyorlar. Yabancı dil bilen, yurt dışında eğitim almış ya da deneyim sahibi, nitelikli çalışanlar yurt dışında da görev almaya başladılar. Önümüzdeki günlerde de bu hareketliliğin artarak devam edeceğini öngörüyoruz.”
Tüm yıl boyunca en fazla işe alım ortalama yüzde 64 oranıyla Perakende sektöründe gerçekleşti. Perakende sektörünü sırasıyla Medya (%62) ve Finansal Hizmetler (%50) sektörleri takip etti.
Toplam çalışan sayısında yüzdesel olarak en büyük artış ise yüzde 58 ile Medya sektöründe yaşandı. Medya sektörünü sırasıyla Perakende (%28) ve Finansal Hizmetler (%25) takip etti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER