Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Rami’deki toptancı tüneldeki ışığı gördü

Editör
rami_toptanci_hali
Abone Ol:

Toptancı esnafı eski güzel günleri arasa da canlanmadan memnun ve tünelin ucundaki ışığı gördüğünü söylüyor.

Sabah Gazetesin’den Savaş Ay’ın haberine göre, Perakendedeki hareket Rami’deki toptancıya da uğramış. Toptancı esnafı eski güzel günleri arasa da canlanmadan memnun ve tünelin ucundaki ışığı gördüğünü söylüyor.

Kışlalar doldu bugün/ Doldu boşaldı bugün” diyen ünlü uzun havaya nazire gibi, eskinin Rami Kışlası da dolup boşalıyor ‘bugün’. Lakin askerle, asker yalanıyla değil, alıcı, satıcı, nakledici kalabalıklarından oluyor bu dolup boşalma.

Malum, bu tarihi kışla nicedir askeri amaçla değil, ticaretin; hem de ekonomiye nabız- tansiyon göstergeliği yapacak kadar önemli bir karargah işlevi görüyor. Kuru gıda toptancılarının merkez üssü desek abartı değil.

Unkapanı’ndaki gıda toptan hali yıktırılarak 1985’te Rami Kışlası’nın 220 bin metrekarelik arazisine yerleştirilen esnaf eski güzel günleri özlüyor. Ama son dönemde perakendede yaşanan canlanma onları da olumlu etkilemiş.

O nedenle, gidip ölçtüm o nabzı- tansiyonu. Dernek başkanları, kadim esnafları, gelen gideni yoldan geçeni izledim, konuşturdum dinledim “Kıssadan hisse ne?” derseniz gayetle açık: Perakende sektörü büyüyünce sırf bakkallar değil toptancılar da nasibini almış değişimden.

Eski güzel günler

Orada her kime danıştıysam; buyandan eskinin görkemli, bol müşterili, yüksek cirolu-kârlı günlerini yâd edip bir yandan da tünelin ucunuda gördük dedikleri ışıkları anlattı. Açarak, süzerek, derinleştirerek sunmak gerekirse de bakın neler derledim…

Yıllardır Rami esnafı olan Bekir Kapar özeleştiri yapıyor: “Marketlere atıp tutuyoruz ama biz hiç kıpırdamadık ki. Adamlar broşür basmış. Şu malı şu fiyata evine teslim ederim. Taksitle ödersin. Sen taşırken de öderken de yorulma’ diyor.

Eskiden burada adım atılacak yer yoktu

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Dernek Başkanı Mustafa Karlı, Karlı Gıda’nın da sahibi. İşi ‘kârlı gıda’ olmaktan çıkınca onun da derdi dağdan yüce.

Kaç esnaf kaç dükkân burası?

870 esnaf, 1150 dükkan var Rami’de. Eskiden adım atılmayacak halde olan bu labirent sokaklar şimdi nasıl tenha bakın. Tam 130 dükkan boş.

Pahalıymış kiralar?

İki tür dükkan var. 21 ve 42’şer metre karelik. Küçükler ayda 485 lira, büyükler de 860.

Büyük toptancılar bizden ayrılıp Bayrampaşa’ya MEGA’ya gitti. Hergün 0-15 araçlık konvoylar yapar kaldırırlardı buradan. Gittikleri yerde çok daha fazla kira ödüyorlar. Buraya dönerlerse hem onlar rahatlar hem bölünen müşteri bize döner.

Buradan da taşınacakmışsınız?

2-3 yıldır gerçekleşemeyen bir TOKI projesi var. Hepimiz onu bekliyoruz.

Rami’deki toptancı tüneldeki ışığı gördü Modern kütüphane olacak İSTANBUL Eyüp’te faaliyet gösteren gıda toptancılarının, tarihi mekânlarından ayrılıp Başbakanlık Toplu Konut Idaresi’nin (TOKI) kendileri için Ispartakule’de yapacağı komplekse taşınma projesi var. Eyüp’te tarihi Rami Kışlasında dünyaca ünlü İskenderiye Kütüphanesi benzeri; içinde konferans, sergi salonlar, yayınevleri şubeleri ile dinlenmek için mekânlar bulunacak modern bir İstanbul Kütüphanesi kurulacak. Hedef, milyonu aşan kitapları toparlayabilmek ve Rami Kışlası’nı kışla olmaktan çıkarıp, bilginin bir arada toplandığı merkez haline getirmek.

Düşük cirolar ve büyük marketler vuruyor ERHAN Tekin 42 yaşmda Bitlis doğumlu bir esnaf. 11 yaşından beri gıda piyasasmda. Rami’daki bu merkeze geleli de tam 14 yıl olmuş. Peynir, zeytin, turşu, konserve balık toptancısı. Düşük cirolardan ve büyük marketlerden yana dertli.

Derde çare ne peki?

Sihirli bir çare yok. Binlerce bakkal kepenk kapattı malum. Onlar gelirdi eskiden. Şimdi kalan bakkallar da taksit imkanı sağlayan büyük marketlere gidiyor.

İlke büyüyor, ekonomi büyüyor, değişim kaçınılmazdı. Hiç mi öngörmediniz durumu?

Yer değiştirmekten zihniyet değiştirmeye firsat bulamadık ki. Önce Tahtakale’deydik. Sonra Eminönü’ne, ardından Unkapanı’na taşındık topluca. Sonra da burası. Masraf yüksek, gelir az. Umudumuz Kayabaşı’nda kurulacak modern iş merkezinde. Oraya geçince tapulu yerimiz olacak. Masraf düşer, temiz pak iş görürüz.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER