Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Shell-Migros işbirliğinden Money ile hem depo hem sepet dolacak

Editör
money_shell_kart
Abone Ol:

Türkiye’nin iki dev markası Shell&Turcas ve Migros Ticaret A.Ş.’nin tüketicinin kartlı harcamalarında ilk iki sırada yer alan market ve akaryakıt harcamalarını avantaja dönüştürdüğü dev işbirliği açıklandı. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre Türkiye’de hane halkı kartlı harcamalarında, gıda ve akaryakıt harcamaları ilk iki sırayı paylaşıyor. Migros Grubu mağazaları ve Shell istasyonlarında harcamalarını gerçekleştiren tüketiciler, aile bütçesinin yüzde 30’una ulaşan giderlerinin toplamından kazanıp, kazançlarını bu iki önemli kalem harcamalarında kullanabiliyorlar, kampanyalardan yararlanabiliyorlar.

3 boyutlu kazanç sistemi

Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, bu işbirliği ile Migros Ticaret A.Ş.’nin çoklu kazanç sunan kartı Money Club Kart’a sahip olan tüketicilerin; Migros, 5M, Tansaş, Şok, Macrocenter, Sanal Market ve Shell alışverişleri sırasında toplamdan kazandıkları Money’leri, diledikleri yerde kullanabileceklerini belirtti. Tort, Money’nin üç boyutlu kazanç sistemi ve şimdi Shell’in kat kat puanlarıyla bunun çok daha yukarı çıkmasını beklediklerini vurguladı.

1998 yılından bu yana Migros formatında başarıyla kullanılan Türkiye’nin ilk sadakat programı Migros Club’ın avantajlarını daha geniş müşteri kitlelerine yayabilmek amacıyla bundan yaklaşık 6 ay önce Money Club’ı yarattıklarını belirten Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Türkiye’nin en hızlı büyüyen kazanç kulübünü oluşturduklarını vurguladı ve şöyle devam etti: “Yenilikçi anlayışımızın en iyi örneklerinden biri Money Club’dır. Money Club’ı müşterilerimiz o kadar çok benimsedi ki, kart kullanım oranı % 85’e ulaştı. Müşterilerimiz için sürekli, somut ve çoklu fayda yaratmaya odaklandık. En önemli iddiamız tüketicilerimizin istek ve ihtiyaçlarına kulak vererek, onlara daima kazandırmaktır. Ulaşılan 8,4 milyon aktif üye sayısı bunun en belirgin ifadesidir.”

Müşterilere fayda yaratmak için sürekli yeni kampanya ve uygulamalar üzerinde çalıştıklarını belirten Tort,‘Bu dönem Türk perakende sektöründe ileri teknoloji kullanımı açısından da bir ilktir’ dedi. ’Kazanacaksın Türkiye’ ile müşterilere iki kez 50 milyon TL kazanma imkanı sunduklarını, yoğun talep üzerine yine kazandırmaya devam ettiklerini belirten Tort, bu kampanya ile üye sayısını % 33 artırdıklarını söyledi.

Money Club’ın üç boyutlu kazanç sistemi sunduğunu söyleyen Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Müşterimiz Money ile deyim yerindeyse ‘Hat-Trick’ yapıyor, tek kartla üç gol birden atıyor” dedi. Tort, perakendede bir devrim yaptıklarını belirterek, üç boyutlu kazanç sistemini şöyle açıkladı: “Money Club’ın birinci boyutu ‘Money Kazan’ ile her müşterimiz, kendi harcama potansiyeline ait bir harcama hedefi almakta. Hiç zorlanmadan halihazırdaki gıda alışverişini yaparak hedeflerini tutturmakta ve bedava alışveriş yani Money kazanmakta. En güzeli baştan ne kazanacaklarını biliyorlar.” Tort ikinci boyutta ‘Money Topla’ ile müşterilerin aylık harcamalarında kazandıkları Money üzerine, en sık tercih ettikleri ürünleri alırken, yanında ekstra Money topladıklarını belirtti. Özgür Tort, kazancın üçüncü boyutu olan ‘Katlayarak Kullan’ ile ilgili olarak ise “Müşterimiz aylık hedefinden kazandığı ve ürünlerden ekstra topladığı Money’i isterse bedava alışveriş olarak veya ürünlerde değerinin iki katına kadar kullanabilme imkanı buluyor”dedi ve ekledi: “Örnekle açıklamak istersek; bildiğiniz gibi 1 Money 1 TL değerindedir. Müşterimiz 15,90 TL’lik bir deterjanı aldığında 5 Money kazanıyor. Bu 5 Money’i isterse 5 TL olarak bedava alışverişinde kullanabiliyor, isterse Money’nin katlayarak kullan özelliği ile 13,25 TL‘lik yumuşatıcıyı para vermeden sadece 5 Money’e satın alabiliyor.”

Uzun vadeli işbirliği

Shell&Turcas Petrol A.Ş. İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis, uzun yıllardır akaryakıt sektörünün en beğenilen şirketi seçilen Shell’in, Türkiye’deki modern perakende sektörünün öncüsü Migros Ticaret ile bir araya gelmesinin hem Shell hem de Migros müşterileri için yeni avantajlar ve fırsatlar yarattığını ifade etti. Spanoudis uzun vadeli bu işbirliğine ilişkin şunları söyledi:

“Müşterilerimize yeni avantajlar sunmak üzere sektörlerinin liderleriyle yaptığımız işbirliklerine bir yenisini daha eklemiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Shell ve Migros, sektörlerindeki en geniş sadakat sistemlerini yaratan, güçlerini müşterilerinin sadakatinden alan iki şirket. İşbirliğimiz ile bu güçlerimizi ve müşterilerimize sunmuş olduğumuz avantajları aynı çatı altında birleştirmiş olduk. İşbirliğimizden doğan sinerjinin Türkiye’deki alışveriş alışkanlıklarına yeni bir boyut kazandırdığına, müşterilerimize yepyeni avantajlar dünyasının kapılarını açtığına inanıyoruz. İşbirliğimizin en önemli tarafı müşterilerimiz için yarattığımız bu değerin, belirli süreleri kapsayan bir kampanyadan ibaret olmamasıdır. İşbirliğimiz uzun soluklu ve uzun vadeli tasarrufu mümkün hale getirmektedir. Müşterilerimiz artık akaryakıt ve gıda alışverişini bir bütün olarak görüp, bütünden kazanç sağlama imkanına sahipler. Türkiye’de hane halkı harcamalarının yaklaşık yüzde 15’ini gıda, yüzde 15’ini de akaryakıt harcamaları oluşturuyor. Migros ile olan işbirliğimiz; aile bütçesinin yüzde 30’una ulaşan bu giderlerde müşterilerimize kolaylıklar ve avantajlar sunabilmemize imkan sağlıyor. Sunduğumuz indirimler, puan kampanyaları ve ek promosyonlarla müşterilerimizin giderlerinde çeşitli avantajlar sağlıyoruz. İşbirliğinin Eylül ayı boyunca geçerli olacak ilk avantajında Money özellikli kartlardan herhangi biriyle en az bir kez market alışverişi yapan müşteriler, Shell’deki akaryakıt ve otogaz alımlarında 3 kat puan kazanacak.”

Migros Ticaret A.Ş. ile Shell & Turcas arasındaki işbirliği halen aktif bir şekilde Money Club Kart kullanan yaklaşık 8,4 milyon Migros Grubu müşterisi ile 2.5 milyon Shell Club Smart Card sahibini doğrudan ilgilendiriyor. İşbirliği sayesinde müşteri hem Migros Grubu’na bağlı Migros, Tansaş, Şok, 5M, Macrocenter ve Sanal Market, hem de Shell istasyonlarının sadakat programlarından ve karta özel kampanyalarından faydalanabiliyor. Böylece toplam 11 milyon tüketici en çok para harcadıkları günlük alışveriş kalemlerinden puan kazanıp, diledikleri noktalarda harcama imkanına sahip oluyorlar.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Prof. Dr. Emre Alkin: Şirketleriniz sizlerin değil memleketimizindir

Editör

Yazar:

Enflasyonun el freni konumunda olan özel markalı ürünler sektörünün gelişimi ve sorunlarının çözümü için çalışmalarını sürdüren PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği’nin ikincisini düzenlediği PLAT Talks etkinliğinde dernek üyeleri ve sektörün çok sayıda önde gelen ismi buluştu.

İstanbul-Kurtköy’de bulunan Crowne Plaza’da düzenlenen etkinliğin ilk bölümünde sektör temsilcilerine seslenen Prof. Dr. Emre Alkin, küresel piyasalardaki son durumu, beklentileri ve önümüzdeki dönem için merak edilen konuları yanıtladı.

“İşinizle alakalı harcamalarınızı önceliklendirmeniz gerekiyor.” diyen Prof. Dr. Alkin, “Gereksiz harcamalardan kaçınmanın ve nitelikli personelin önemini pandemi döneminde bir kez daha gördük. İş insanlarımız 4 tane üretim fonksiyonlarından bir tanesidir.  Bu 4 üretim fonksiyonu ise emek, sermaye, toprak ve müteşebbistir. Toprak vatanımız, emek vatandaşımız, sermaye ise hepimizindir. Şirketleriniz sizlerin değil memleketimizindir. Dolayısıyla bu noktaları göz önüne alarak hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Savaşlar, pandemiler ya da beklenmeyen durumların küresel olarak her zaman yaşanabileceğini belirten Prof. Dr. Alkin, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Çözüme odaklanmamız gerekiyor. Çalışanlarınız ile birlikte sorunları paylaşın, çözüm yolunu birlikte arayın. Direnci artırın. Çünkü bir başka vaka olduğunda şirketi ayakta tutacak prensiplerin çoktan hazırlanmış olması gerekiyor. İşe dönüşü planlayacağız. ‘Aynı performansı tekrar nasıl yakalarız?’ sorusunu harekete geçirerek iş verimliliğinde performansı artırmaya çabalayacağız. Yeni normali öngöreceğiz.

Yeni normal eski normalden farklı. Yeterince büyükseniz piyasaya şekil veririsiniz ama küçükseniz piyasaya göre şekil almak zorundasınız. Eğer küçükseniz dinamik olacaksınız, eğer büyükseniz ahlaklı olacaksınız.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılındaki İzmir İktisat Kongresi’ndeki açıklamasına da yer veren Prof. Dr. Alkin, “Atatürk demiş ki: ‘Bakınız efendiler. Şahsi menfaatler ekseriyetle toplum menfaatlerinin önüne getirilir. Doğrudur. Ama şahsi menfaatler rekabet içerisinde kalmalıdır. Ancak toplumun bütün sorunlarını, piyasanın bütün sorunlarını şahsi menfaatlerden kurulmuş rekabet ortamını çözeceğini düşünüyorsanız bu gaflettir. Bundan dolayı devletin düzenleyici otorite olarak ortaya çıkması doğaldır. Ancak bu vazifeyi yaparken piyasa kurallarına saygı duyulması gerekir. Nihayetinde hiçbir devlet ferdinin önüne geçemez.’ Sene 1923. Daha Cumhuriyet ilan edilmemiş. Lozan görüşmeleri askıda Atatürk bunları söylemiş. Dolayısıyla anlıyoruz ki Cumhuriyet’in temelleri sağlamdır.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Devamını Oku

Genel Haberler

Palandöken, “Esnafa yeni yapılandırma şart”

Editör

Yazar:

Pandemi sonrası daha belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların en büyük isteğinin yeni bir yapılandırma olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi nedeniyle iki yılı aşkın süredir iş yapamayan esnafımız daha belini doğrultamadı. Üstüne bir de hem dünyada hem de ülkemizde baş gösteren ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın girdi maliyetlerinde ciddi bir artış yaşandı. 2 milyonu aşkın esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma şart. Yapılandırmayla birlikte esnafa sicil düzenlenmesi de sağlanarak sıfır faizli ve uzun vadeli nefes kredisi verilmeli. Bu sayede esnafımız yeniden ayağa kalkar, devletimiz de alacaklarını tahsil etmiş olur. Çünkü son 10 yılda yapılan yapılandırmalardan devletimiz 180 milyar liraya yakın tahsilat yapmış” dedi.

“Birikmiş kredi, SGK ve vergi borçları sıfır faiz ile ötelenmeli”

Esnafın birikmiş kredi, SGK ve vergi borcunu ödeyebilmesi için faizsiz ve uzun vadeli yeni bir yapılandırma gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İki yılı aşkın süredir devam eden pandemide başta yiyecek içecek sektörü olmak üzere tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetleri sekteye uğradı. Verilen devlet desteklerinin akabinde vatandaşların aşılanması ve virüsün eski gücünü kaybetmesiyle birlikte kısıtlamalar kaldırıldığında tam esnafımız rahat nefes alacak derken tüm dünyada baş gösteren enerji krizi ne yazık ki ülkemize de yansıyarak başta akaryakıt olmak üzere, iş yeri kiraları, elektrik, doğalgaz gibi girdi maliyetlerini artırdı. Esnafımızın çoğu biriken borçlarını ödeyemediği gibi yeni borç altına girdi. Bunun için esnaf ve sanatkarlarımızın kredi, SGK ve vergi borcu gibi biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli ve uzun vadeli yeni bir yapılandırmaya gidilmeli. Mevcut faizler silinmeli” diye konuştu.

“Özel bankalar da esnafa kredi vermeli”

Öte yandan yapılandırmayla birlikte esnaf için sicil düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Palandöken, “Esnafımız pandemiyle birlikte biriken borçlarını ödemek için krediye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Uzun zamandır sıkıntı çeken esnafımızın yükünü hafifletmek için sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli. Bunun için de öncelikle esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. İlk olarak esnafa sicil düzenlenmesi sağlanmalı. Ayrıca sadece devlet ve kamu bankaları değil özel bankalar da ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlar için düşük faizli kredi imkanı sunmalı. Krediler ile yeni iş yeri açacak olan genç girişimcilerin de önü mutlaka açılmalı” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Editör

Yazar:

Yılın indirim sezonu yaklaşıyor: 11.11 ve Black Friday

Her yıl sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hem alışverişçiler hem de pazar yerleri için heyecanlı bir döneme giriş yapıyoruz. Yüzlerce indirim ve kampanya ile karşı karşıya kaldığımız Black Friday döneminde birçoğumuz elbette ihtiyaçlarımızı da karşılamak istiyoruz. Normal dönemde çok daha yüksek meblağlar ödeyeceğimiz bir ürüne uygun fiyatlarla sahip olma şansı doğal olarak hepimizi cezbediyor. Söz konusu indirimlerden faydalanmak bu noktada mantıklı olduğu kadar gerekli de ancak yine indirimlerin gerçek olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyacımızdan fazlasını almamaya dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada bilinçli bir alışveriş süreci için iyi bir pazar araştırması yapmak gerekliliği aşikar. Birçok pazar yeri büyük indirim oranları ile kampanyalar yaptığını ilan etse de fiyat değişikliği noktasında bu indirimlerin göründüğü kadar büyük olmadığını fark ettiğimiz durumlar olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına fiyat karşılaştırmaları yaparak ve ürünlerin fiyat değişim grafiklerini inceleyerek Black Friday indirimleri dönemini avantajlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Elektronik, giyim, kozmetik, spor… her kategoride ihtiyacımız olabilir mi?

Sonbahar aylarında kuruyan yaprakların arasında yürümekten sonra belki de en heyecanla beklenen etkinlik alışveriş yapmak. Hem indirim ve kampanyalar hem de bir ürünü ucuza almanın vermiş olduğu heyecanı bastırmak elbetteki kolay değil. Ancak indirim dönemleri bir illüzyon mu yoksa gerçekten bizlerin indirimli ürün alabilmesi için planlanmış bir fırsat mı?

Elbetteki alışverişçiler kadar markalar için de önemli bir dönem Black Friday. Yıl içerisindeki kazançların birçoğunun söz konusu dönemlerde elde edildiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. O nedenle markalar satışlarını artırmak adına indirimler yaparken, elbetteki kendi bütçelerini de düşünerek hareket etmek durumundalar. Buradan yola çıkarak kampanya dönemleri bizler için bir avantaj iken bütçemizi aşan bir soruna da dönüşebilir. Bu nedenle bilinçli bir alışverişçi olmakta fayda var.

Peki bu süreci doğru kararlar ile tamamlayabilmek adına neler yapabiliriz? İlk sıraya liste hazırlamayı yazabiliriz. Sadece 11.11 indirimleri için değil, günlük rutinimiz içerisinde market alışverişi dahi yaparken bir liste ile yola çıkmak her zaman sağlıklı bir alışveriş süreci sağlayacaktır. Tüketim toplumları ve değişen dünya parametreleri nedeniyle her şeyin ihtiyacımız gibi geldiğini hissedebiliyoruz ve özellikle indirim dönemleri bu duygularımızı çok daha derinden tetikleyebiliyor.

Bu nedenle üzerine düşünülmüş bir alışveriş listesi ile hareket etmek hem israfı önleyecektir hem de bütçemizi koruyacaktır. Söz konusu bilinçli alışverişin tek nedeni elbette bütçemizi korumak değil. Böylesine büyük bir tüketim alışkanlığından kaçınmamızın tek nedenini bütçemizi korumak olarak gördüğümüz taktirde içinde yaşadığımız Dünyada yalnız olduğumuzu zannedebiliriz.

Ama unutmamalıyız ki Dünya üzerinde milyarlarca insan bir arada yaşıyoruz ve sadece ürettiklerimizi değil doğanın bize sunduklarını da son sürat tüketmeye devam ediyoruz. İhtiyacımız dışında aldığımız her bir ürün bütçemizden götürdüğü kadar geleceğimizden ve doğamızdan da bir şeyler koparmaktadır. Hele ki yenilenebilir ve doğada çözünebilir ürünler tüketme konusunda pek de dikkatli bireyler değilsek, Dünyaya olan borcumuzu artırıyoruz denilebilir.

Elbette alışveriş dönemleri hepimiz için birer fırsat ve ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bu günlerde söz konusu indirimleri kaçırmak istemiyoruz. Hepimizin zaruri ihtiyaçları veya istekleri olabiliyor. Bunları karşılamak adına Black Friday indirimleri de önemli bir fırsat. O nedenle sunulan fırsatları değerlendirmek hepimizin hakkı. Ama bütçemizi koruyarak alışveriş yaptığımızı zannederken diğer taraftan cebimizden ve Dünyamızdan da fazlasını götürmemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Güvenilir adreslerden şaşmayın!

İndirim dönemlerinin karşımıza çıkardığı fırsatlar kadar yaratabileceği sorunlar da olabiliyor. Özellikle güvenli bir alışveriş süreci yaşamak adına dikkatli olmakta fayda var. Online alışverişte kredi kartı bilgilerimizi paylaştığımızı düşünürsek güvenilir adresleri tercih etmek aslında bir zorunluluk denebilir. Bu noktada SSL sertifikalı bir site üzerinden alışveriş yapmak kredi kartı bilgileri noktasında güvenli bir alışverişin kapılarını açmaktadır.

Bununla birlikte güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak her zaman ilk koşul olarak hatırlanmalı. Geçmiş alışveriş alışkanlıklarımızda da güvendiğimiz esnaf ve markaları tercih ettiğimizi hatırlarsak, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak mantıklı bir tercih olacaktır. Aksi takdirde orijinal olmayan veya kalitesiz bir ürünle karşılaşma ihtimaliniz artabilir.

Bu noktada bizlere en yol gösterici seçeneklerden biri güvenilir pazar yerlerini tercih etmek ve o pazar yerinde satış yapan marka veya satıcının değerlendirmelerini okumak. Unutulmamalı ki birincil kullanıcı deneyimlerinin yer aldığı yorumlar son yıllarda fazlaca kullanılmaya başlandı ve bir ürün satın alırken hem o ürünle ilgili hem de satıcı ile ilgili ayrıntılara yer verilmekte. Söz konusu değerlendirmeleri okuyarak hem alacağınız ürünle ilgili hem de alışveriş yapacağınız mağaza ile ilgili ayrıntılara ulaşarak güvenli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER