Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“Talebin canlandırılması için tüm imkanlar değerlendirilmeli”

Editör
bulent_bulgurlu_200
Abone Ol:

Koç Holding, 2009 yılının ilk dokuz ayında 33 milyar TL konsolide satış geliri ve 2,8 milyar TL faaliyet kârı elde etti. Böylece 30 Eylül 2009 itibariyle Koç Holding’in net kârı 1,1 milyar TL’ye ulaştı. Koç Holding CEO’su Dr. Bülent Bulgurlu yaptığı açıklamada, mevcut olumsuz koşullara rağmen, elde edilen güçlü mali ve operasyonel sonuçların, son yıllarda yürütülen yeniden yapılandırma çalışmaları ve başarılı yatırımlarının önemli bir göstergesi olduğunu söyledi. Bulgurlu ayrıca Koç Topluluğu olarak bu süreçte risk yönetimine odaklandıklarını ve odaklanmaya devam edeceklerini söyledi. Ana sektörleri için krizin küresel boyutta yarattığı potansiyel imkanları takip ederek en avantajlı şekilde değerlendirilmesi yönünde çalışacaklarını kaydetti.

Bülent Bulgurlu: “Tedbirlerin sürmesi önemli”

Koç Holding CEO’su Bülent Bulgurlu, 2008 yılının son çeyreğinden beri süren ekonomik dalgalanmanın küresel boyutta alınan tüm önlemlere rağmen devam ettiğini; vergi indirimleriyle canlanan talebin üçüncü çeyreğe kadar sürdüğünü, ancak indirimlerin Eylül itibariyle sona ermesinin ardından, talepte bazı sektörlerde bir düşüş yaşandığını söyledi. Tüketici talebinin canlandırılması açısından hükümetin desteğinin bir süre daha devam etmesinin faydalı olacağını ifade eden Bulgurlu, “Hükümet tarafından açıklanan Orta Vadeli Ekonomik Program hemen etkisini gösterdi. Önce uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poors (S&P), Türkiye’nin görünümünü “negatiften durağana yükseltti, ardından da Moody’s ülkenin Ba3 olan devlet tahvili notunun görünümünü durağandan, olumluya çevirdi. Pek çok ekonomik belirsizliği ortadan kaldırma potansiyeli taşıyan programın, yapısal reformları yeniden gündeme getirmesi ve Türkiye’nin uluslar arası piyasalarda güven tazelemesine de yardımcı olmasını bekliyoruz” dedi.

Program ile sürdürülebilir büyümeye özel sektör yatırımlarıyla ulaşılmasının hedeflendiğini, özel sektör yatırımlarının özendirilmesinin, önemli problemimiz olan istihdamın artırılmasına olumlu katkı sağlayacağını vurgulayan Bulgurlu, bu bağlamda, Hükümet tarafından uygulamaya konulan yatırım teşviklerinin, yatırımların artırılması açısından önemli bir fayda sağlayacağını ve olumlu etkisinin de kısa vadede olmasa da orta vadede hissedileceğini belirtti. Bulgurlu, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin ve ek önlemler alınarak piyasaya sağlanan likiditeyi artırmak suretiyle ekonomik canlanmaya destek olunmasının çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

“Talebin canlandırılması için tüm imkanlar değerlendirilmeli”

Koç Topluluğu olarak ilk dokuz aydaki hedeflerini gerçekleştirdiklerini ancak ekonomik dalgalanmadan faaliyet gösterdikleri bazı sektörlerin az da olsa etkilendiğini söyleyen Bulgurlu, bazı toparlanma sinyallerine rağmen küresel piyasalarda belirsizliğin halen sürdüğünü, Hükümet, sivil toplum kuruluşları, işverenler dahil olmak üzere toplumdaki tüm tarafların talebin canlandırılması için ellerindeki tüm imkânları değerlendirmeye devam etmelerinin faydalı olacağını vurguladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER