Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

TANSAŞ dönüyor

Editör
Abone Ol:

İzmir’de kurulan ardından açtığı mağazalarla yurtiçinde yayılan market zinciri Tansaş strateji yeniledi. Migros bünyesindeki markanın faaliyetleri bundan böyle Ege ve Akdeniz bölgesine odaklanacak Ege’den çıkan market zinciri Tansaş markası yurtiçinde yayılma stratejisinden vazgeçerek yeniden Ege’ye dönüyor.

Marka, Ege ve Akdeniz bölgesi dışındaki operasyonlarından çekiliyor. Migros grubunun içinde yer alan Tansaş’lann yerini Migros markasının alması bekleniyor.

1973 yılında tüketicilere ucuz et ve kömür sağlamak hedefiyle İzmir’de “Tansa” adıyla kurulan Tansaş, 2005 yılında Migros bünyesine katılmıştı.

Ege’de doğan, bölgesel bir marka olarak başladığı yolculuğunda yurtiçine yayılarak ulusal bir marka haline gelen Tansaş, yaklaşık 300 mağazayla faaliyet gösteriyor. Perakende devi Tansaş’ın bundan sonra sadece Ege ve Akdeniz bölgelerinde hizmet vereceği belirtiliyor. Daha önce yapılan açıklamalarda markanın ulusal bir marka olarak açılacak yeni mağazalarla ülke sathına yayılacağı ifade ediliyordu. Ancak edinilen bilgiye göre markayla ilgili yaygınlaşma stratejisinin değiştiği ve Ege ve Akdeniz bölgelerinde odaklanıldığı söyleniyor.

‘İzmir bulunmaz laboratuvar’

Tansaş, Ege ve Akdeniz bölgeleri dışında Ankara, Çorum, Ordu, Karabük, Bartın, Zonguldak, Düzce, Sakarya, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Kocaeli ve Eskişehir illerinde hizmet veriyor. Sözkonusu bölgeler dışında kalan Tansaş Mağazaları’nın bundan sonra Migros markasıyla faaliyet göstereceği ifade ediliyor.

Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort’un hafta sonu izmir’de yaptığı açıklamalar da Tansaş ile ilgili bu strateji değişikliğinin bir sinyali gibi değerlendiriliyor. Özgür Tort yaptığı açıklamada “2011 yılında da rotamızda yenilikçilik olacak” derken, perakende sektörü için İzmir’in bulunmaz bir laboratuvar görevi üstlendiğini söylemişti.

Tort, “Biz biliyoruz ki, bir yenilik İzmir’de tutarsa, tüm Türkiye’de de kısa zamanda tutar, izmir perakendede değişim ve yenilik için sembol bir şehir” diye konuşmuştu.

1973’te kuruldu

İlk adı ‘Tansa’ydı

2005’te Migros aldı

1996 yılında izmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Tansaş hisselerinin yüzde 32.98’i halka açıldı.

Sonrasında 1999 yılında hisselerinin büyük bölümü Doğuş Grubu’na geçti.

Tansaş, hizmet kalitesini yükseltmek ve verimliliği daha üst seviyelere çıkarmak amacıyla 2002 yılı içinde Macrocenter’ı kendi bünyesine katma kararı aldı. Şirket 10 Kasım 2005’te Migros’a geçti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER