Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

TGSD: Türkiye’ye yatırım yapan pişman olmaz

Editör
TGSD Başkanı Şeref Fayat
Abone Ol:

TGSD Başkanı Şeref Fayat yabancı hazır giyim markalarına çağrı yaptı.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) “Gelecek Satın Alma Stratejileri ve Beklentileri” toplantısının 4.’sünü Four Seasons Bosphorus Otel’de 5 Mayıs tarihinde düzenledi. Toplantıda konuşan TGSD Başkanı Şeref Fayat, 2016 yılında güçlerini koruduklarını, 2017 yılında da 2016 yılı seviyesinde ihracat gerçekleştireceklerini, orta ve uzun vade için umutlu olduklarını, 2018’de ihracatta hızlı büyümeye odaklandıklarını belirtti.

Kimtex’in katkılarıyla, LCW, Boyner, Adil Işık, Koton, H&M, Next, Spring Near East Manufacturing, Hermes-Otto gibi hazır giyim sektörünün yerel ve küresel devlerinin konuşmacı olarak katıldıkları panelde 2018 öngörüleri ve satın alma yapacak tarafların beklentileri konuşuldu. Toplantı içeriğinde ayrıca, Türkiye’de hazır giyim sektöründe sürdürülebilirlik bakış açısının yaygınlaştırılması ve böylelikle küresel oyuncuların öncelikli iş ortağı olan Türkiye hazır giyim sektörünün bu ayrıcalığının korunması konularına yer verildi.

İhracat rakamlarına da değinilen toplantıda, 2016 için 17 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen ihracatın 2017’de de, yaşanan jeopolitik sorunlara rağmen, aynı seviyede gerçekleşmesinin beklendiği açıklandı. Hazır giyim ihracatı 2017 yılının ilk dört ayında 5.4 milyar doları aştı.

TGSD Başkanı Şeref Fayat, Türkiye hazır giyim sektörünün odak noktasının 2018 yılı ve sonrası olduğunu açıkladı. Yabancı oyuncuların Türkiye’ye ile iş yapmak konusunda bölgesel nedenlerle çekinceleri bulunduğunu bildiklerini; ancak Türkiye’ye yatırım yapan hiç kimsenin pişman olmayacağını belirten Fayat, “Türkiye büyüdükçe, bu topraklara yatırım yapan, ülkemiz ile ticaretini sürdüren herkes kazanacak.”dedi. Fayat şöyle devam etti: “2018’den itibaren sektörümüz atağa kalkarak, dünyanın küresel oyuncuları tarafından en çok tercih edilen ihracatçı ülkelerinden biri olma konumunu güçlendirecektir. Küresel oyuncuların Türkiye ile ilgili planlarını genişlettiklerini biliyoruz. Bugün burada bizimle olan yabancı dostlarımızın Türkiye’ye olan inancını görmek, planlarını duymak hepimize güç veriyor.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan yerel ve global markaların temsilcileri ise şu açıklamaları yaptılar:

Kimtex Ceo’su Tanzer Gözek: Türkiye olarak lokasyon, insan yapısı, üretim kalitesi olarak rakipsiz bir endüstri haline geldik. Bu güvenle hareket etmeliyiz. Bu sektör, büyük başarıları hak ediyor.

İTHİB Başkanı İsmail Gülle: TGSD 41. yılını kutluyor, 41 kere maşallah diyorum. Kurumların geçmişi, sektörün köklü yapısının göstergesidir. Dönemsel bazı sıkıntılar yaşıyoruz ancak tüm sıkıntıları aşma becerisine sahip büyük bir sektörüz. Bizim işimiz, üretmek. Bugün tüm tedarik zincirleri de, kumaşçıdan yan sanayiye, alım ofisinden üreticiye kadar, burada bulunuyorlar. Ürettiğimiz sürece önemli başarılara birlikte imza atacağız.

Adil Işık Tedarik Zinciri Direktörü İrfan Topçu: Daha hızlı, az adetli ve sık üretim, önceliğimiz. Bursa ve Adana Bölgesi’nde yerinde üretime odaklanıyoruz. Liderlik Gelişim Okulumuz’la hem çalışanlarımızı ve hem tedarik zincirimizi eğitiyoruz. Dokuma ile aksesuar (ayakkabı, çanta, kemer) ürün gruplarında tedarikçi eksiğimiz var. 2017’de 40 mağaza daha açıp ciromuzu 780 milyon TL’ye yükselteceğiz. Kalitede sürdürülebilirlik önemli. Hız çok önemli. Türkiye’nin hazır giyimdeki payı büyüyecek.

Boyner Grup Holding Özel Markalar Proje Direktörü Birsen Şehirli Tor: Pozitif ayrımcılıktan yana bir kurumuz. Kadın üreticilerimize öncelik veriyoruz. Birden fazla markamıza hizmet verecek multi-task üreticileri, Anadolu’da üretim kapasitesine sahip, koleksiyon geliştirme gücü olan üreticileri bekliyoruz. Boyner Grup olarak konsolide ciromuz 4 milyar TL dolayında. Tedarik zincirini tek elden yöneten bir yapı kurduk. Anadolu’ya açılma hedefimiz var. Mayo, iç giyim, ev ve plaj giyimi alanında üreticiler arıyoruz.

Hermes-Otto İnternational Avrupa Bölge Direktörü Heiko Drews: 2016 yılında %24 büyüme gerçekleştirdik. Globalde 24 markayla faaliyet gösteriyoruz. 2016 yılında %15’i Avrupa’dan 1.4 milyar dolarlık alım yaptık. Amacımız müşterilerimizi Türkiye’ye geri getirmek. Burada yaşamadan önce Avrupalı markaların duyduğu endişeleri anlıyordum, şimdi çok gereksiz buluyorum. Dolarda yaşanan artış bizi çok zorladı. Geçen sene Türkiye’deki alımlarımız düştü ancak iki haneli değil tek haneli büyüme gerçekleştirdik.

H&M Avrupa Bölge Müdürü Serkan Tanka: H&M’in global büyümesinin Türkiye önemli bir parçası. Türkiye’ye güveniyoruz ve bu bölgede büyüyeceğiz. H&M dünyada %10-15 büyürken Türkiye de payına düşeni alıyor, alacak. Hızlı moda kavramına odaklandık.. Gelecekte Türkiye’yi inovasyon merkezine dönüştürmeliyiz. Globalde 2030’dan sonra sadece sürdürülebilir hammadde kullanacağız. Türkiye buna hazır mı? buna bakmalıyız. 25 senedir burada, buradaki tedarikçilerle birlikte büyüyoruz.

Koton Tedarik Direktörü Betül Dündar: Doğru ürünü, doğru zamanda, doğru tedarikçiden temin etmek önemli. Biz üretimimizi 2016 yılında Güneydoğu’ya kaydırdık. 2017 yılında üretimin %20’sini bu bölgede üretmeye karar verdik. 27 ülkede 194, Türkiye’de 292 mağazamız var. Hedefimiz 36 ülkede 535 mağazaya ulaşmak. Kumaş alımlarımız 2017’de %20 artacak. Kumaşlarımızın halen %30’unu yurtdışından alıyoruz. Türkiye’den alabilirsek büyük avantaj ve hız sağlayacak. 2017 alım hedef ciromuz 2.5 milyar dolar. İç giyim ve mayoda gelişmeye ihtiyaç var. “Hızlı moda” kavramına odaklanıyoruz.

LC Waikiki Tedarik Direktörü Şenol Dallı: Mağaza sayımızı 622’den 774’e çıkardık, 36 ülkeye ulaştık. 1.5 milyar dolar civarı alım hedefliyoruz. Konsolide ciro anlamında hedef 4 milyar dolar bunun %40’ını yurtdışından bekliyoruz. Uzakdoğu’da ciddi büyüyoruz. Balkanlar ve Orta Asya’da önemli yatırımlarımız olacak. Türkiye’deki tüm tedarikçilerimizle büyüme hedefindeyiz.

Next Türkiye Direktörü Ros Philpot: Türkiye iki alanda çok güçlü: Kumaş ve hız. On yıl önceki başarılı ofis yıllarımıza geri dönme hedefindeyiz. Kumaş tedariki ve tasarım önceliğimiz. Güneydoğu’da tesis denetimleri yapıyoruz. Çorap, kadın giyim, denim, çocuk, ev ve plaj giyim önceliklerimiz arasında. Türk kumaşını alıp başka ülkelerde üretmek işin zor yanı burada daha çok üretmeliyiz. Türkiye’de 44 tedarikçiyle çalışıyoruz. Birlikte gelişeceğimiz, ileriye gideceğimiz iş ortakları arıyoruz. İngiltere’ye kumaş konusunda Türkiye’yi tanıtmaya çalışıyoruz. Bu yıl 40 milyon dolar ciro hedefimiz var.

Spring Near East Manufacturing Tedarik ve Teknik Direktörü Şafak Kıpık: Geçen yılı %20 büyüme ile kapattık. Fırsat odaklı dönemsel iş modeli yerine beraber çalışıp, ortak iş planı yaparak büyüyebiliriz. Tedarik zincirlerimizle de aynı yapıyı kurmalıyız. Yakın gelecekte iç üretim ağırlık kazanacak. Online tedarikçilere uyum sağlayan yeni iş modelleri kurmalıyız.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER